Ismert városi legenda, hogy a New York-i felhőkorcolók többségében nincs is 13. emelet - nos, a legenda valóság, hiszen a 20. század közepéig annyira erős volt a 13-as számhoz kapcsolódó babona a Nagy Almában, hogy az akkor épült toronyházak 80%-ban kihagyták a szerencsétlenséget hozó számmal jelölt emeletet a számozásból. Sőt, a Cityben a kórházakban sem volt 13-as kórterem, de a színházakban sem találunk mindenhol 13. sort, a szállodákban pedig nehezen lelnénk meg a 13. emelet 13. szobáját. A 13-as számtól való rettegés alapvetően az angolszász kultúra sajátja, Angliában is sok olyan település van, ahol nincs 13-as számú ház az utcákban, vagy nincs "13. utca".
Napóleon és Franklin Delano Roosevelt híresek voltak arról, hogy semmi pénzért sem vacsoráztak volna tizenharmadmagukkal. Roosevelt ezért mindig kéznél tartotta az egyik titkárnőjét, hogy ha valaki esetleg az utolsó percben visszamondta a meghívást, vagy hirtelen csapódott a társasághoz, akkor se legyenek pont tizenhárman. |
A középkorban az Utolsó vacsora miatt kapcsolták a 13-as számhoz a szerencsétlenséget, hiszen azon pont ennyien voltak jelen, előtte azonban leginkább semleges szerepet töltött be, vagy inkább szerencsés számnak gondolták (így például az egyiptomi kultúrában).
A 13-as szám szerencsétlenségét az ún. luniszoláris naptárakkal is összekötik: ezekben a naptárakban időről időre egy 13. hónapot is be kell iktatni az évbe - ilyen a héber és a kínai kalendárium. A szoláris Gregorián naptár a jelenleg elterjedt használat szerint mindig 12 hónapra osztja az évet.
Van összefüggés? Ma jött ki a magyar GDP-adat: -7,2% - a mi GDP-nk a legrosszabb a régióban |
A 13-as szám tehát már a középkortól kezdve a szerencsétlenség jelképévé lett, de hogy kapcsolódott össze a péntekkel?
Ez is alapvetően a középkori szokások miatt alakult így, hiszen mindig a hét ötödik napján tartották a kivégzéseket. A szám a nappal a keresztény kultúrában még könnyebben talált egymásra, hiszen Jézus Krisztust is egy pénteki napon feszítették keresztre.
Freyja: istennő vagy boszorkány? Vele kezdődött talán minden.
Elátkozott évtized? Bár Thomas Fernsler, a Delaware Egyetem matematikusa szerint 11 évente fordul csak elő, hogy egy évben három péntek 13. is legyen, a legközelebb 2012-ben újra háromszor retteghetünk majd (ami pont a szintén igen babonás londoniak idegeit borzolhatja leginkább, hiszen olimpiát rendeznek akkor): januárban, áprilisban és júliusban is lesz félnivalónk. |
Az európai pogány kultúrákban a péntek szent nap volt, amit az isteneknek kellett szánnia a híveknek, vagyis ha valaki mással foglalatoskodott, azt megbüntették istenei - így például egy pénteken megkezdett utazás könnyen végződhetett balesettel.
Bár egyáltalán nincs megcáfolhatatlan bizonyíték a jelenségre, számítások szerint 800-900 millió dollár "veszik el" minden 13-ára eső pénteken napjainkban, mivel az emberek kerülik az utazásokat, esküvők szervezését, költözést stb. ezen a napon.
A sok történelmi utalás és balszerencsés eset miatt talán érdemes megfontolni, hogy ezen a napon kicsit óvatosabbak legyünk, mint máskor. Holnaptól azonban már fellélegezhetünk, legközelebb 2010 augusztusában fog a 13. nap péntekre esni.
Karácsonyig nincs több háromnapos láblógatás
Kamu volt a Noni Juice gyógyhatása
825 millió egy háromnapos űrkaland
Brezsnyev csókja ismét forró
Matekzseni szülőkkel még lehetünk milliárdosok
Privátbankár