.jpg)
A most kiadott 2007-es felmérés megerősíti azon trendeket, miszerint a pénzintézeteknél jelentős mértékben nőttek a pénzmosás megelőző rendszerekre és a szabályozási környezetre, illetve ezek fejlesztésére fordított befektetések - olvasható a KPMG Hungária szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
A KPMG második nemzetközi felméréséből kiderül, hogy a pénzmosás elleni intézkedésekre fordított kiadások átlagosan 58%-kal növekedtek az elmúlt 3 év során, ami felülmúlta a pénzintézetek 2004-es várakozásait. Észak-Amerikában, a Közel-Keleten és Afrikában az ilyen jellegű költések 70 százalékkal, sőt, nem egy esetben azt meghaladó mértékben is növekedtek.
Ennek ellenére a bankok többsége ma úgy gondolja, hogy a pénzmosás elleni intézkedésre fordított kiadások növekedési üteme lassulni fog, és a következő 3 évben átlagosan 34 százalékpontos növekedés várható.
A közlemény szerint a növekvő kiadások elsődleges célpontja - a 2004-es felmérés eredményéhez hasonlóan - a pénzügyi ügyletek ellenőrzése, ezt követi a banki szakemberek szakmai képzése, valamint a törvényi szabályozásoknak való megfelelés.
A 2004-es kutatás eredményeivel összevetve a vállalati felsővezetők körében ma nagyobb az érdeklődés és az elkötelezettség a pénzmosás megelőzése iránt: a megkérdezett igazgatótanácsi tagok körében 10 százalékról 71 százalékra emelkedett a magukat elkötelezettnek mondók aránya. |
A pénzmosás elleni küzdelemre fordított növekvő kiadások és bővülő képzések mellett, a bankok több mint 70 százalékánál a gyanús cselekményekről szóló jelentések száma is emelkedett, sőt, a bankok 42 százalékánál - saját megfogalmazásuk szerint - jelentős mértékben nőtt ezen jelentések száma.
Mindazonáltal a pénzintézetek elégedetlenek azzal, ahogy a szabályozó hatóságok fogadják és értékelik a gyanús cselekményekről szóló jelentéseiket. Leginkább olyan visszajelzésre lennének kíváncsiak, amelyből megtudhatják, hogy beküldött jelentéseik egyáltalán hasznosnak bizonyultak-e az ellenőrző hatóság vizsgálatai, nyomozásai során.
A kábítószer-kereskedelemből, fegyverkereskedelemből és egyéb bűncselekményekből származó illegális bevételek éves szinten meghaladják az egybillió amerikai dollárt, ezért a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás megelőzése továbbra is komoly kihívást jelent a bankszektor számára. |
Ma a bankok 70 százaléka ellenőrzi, vizsgálja kiemelten a közszereplő ügyfeleket, szemben a 3 évvel korábbi 45 százalékos aránnyal. Ám mindez a globális méretű pénzintézetek esetében érvényes, a kis és közepes méretű bankok még nem követik e gyakorlatot - állapítják meg.
A bankok is firtathatják vagyonunk eredetét
Szoftverrel szűrnék a pénzmosókat
Nyilatkozni kell az uniós határon a nagyobb készpénzről
Gyorsult a pénzmosás - csak átmeneti a nyugalom