Az idén a költségvetési kiigazítás kétharmada kiadáscsökkentésből egyharmada bevételnövelésből áll - mondta Veres János. A pénzügyminiszter beszélt a kormánynak arról a törekvéséről, hogy kiszélesítse az adó- és járulékterhek bázisát, de az elvárt adó ügyében egy elem fennakadt az Alkotmánybíróság rostáján. "Elgondolkoztató, hogy Európában nincs még egy olyan ország, ahol a vállalkozások fele karitatív alapon működik, hiszen nem fizet adót" - jelezte Veres János.
Nem lehet a vállalkozásokra és a háztartásokra terhelni a kiigazítás terheit - mondta Varga Mihály. Az Orbán-kormány pénzügyminisztere szerint az újraelosztás terheit növeli a kormányzat, ráadásul az Alkotmánybíróság döntései a GDP 0,2 százaléknak megfelelő, 55-60 milliárd forintos adókiesést jelentenek.
Nem látom okát annak, hogy a kormány rövid időn belül változtasson a jól bevált árfolyam-mechanizmuson - felelte az MTI kérdésére Veres János pénzügyminiszter azután, hogy Hamecz István és Urbán László volt jegybanki igazgatók, jelenleg az OTP Bank vezérkarának tagjai felvetették az árfolyamsáv eltörlésének lehetőségét. A kormány az új jegybanki vezetéssel minden kérdést meg kíván beszélni - jelentette ki Veres János.
A pénzügyminiszter hozzátette: "nem látom az okát, hogy néhány magánszemély ötletét az árfolyam-mechanizmus megváltoztatására a kormánynak napirendre kellene tűznie".
Kisebb és hatékonyabb államra van szükség - jelentette ki Bokros Lajos, a CEU vezérigazgatója a "Pénzügyi csúcstalálkozón". Az államháztartás újraelosztásának mérete, a maga súlyával agyonnyomja a reálgazdaságot - mondta Bokros Lajos. A volt pénzügyminiszter szerint az utóbbi évek alacsony növekedési üteme összefügg az állam túlsúlyos terjedelmével.
A CEU professzora felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország vészesen leszakadt a versenyképességi rangsorban, az egy főre eső nemzeti jövedelem tekintetében már megelőzte Magyarországot Észtország és vásárlóerő paritáson mérve Szlovákia is.
A betegek érdeke, hogy kialakuljon a több biztosítós egészségügyi modell, hiszen az elmúlt évtizedekben már bebizonyosodott, hogy a verseny és a profit kényszere végül a fogyasztók, azaz a betegek érdekeit szolgálja - fogalmazott a volt pénzügyminiszter.
Erős, intelligens, aktív, szabályozó államra van szükség - mondta Stumpf István. A Századvég Alapítvány elnöke hozzátette: nincs szükség túlburjánzó, paternalista, azaz gondoskodó államra. Az elmúlt időszakban ugyan csökkent az államháztartás hiánya, de közben lassult a gazdasági növekedés és romlott a foglalkoztatási ráta - jelezte Stumpf István.
Az államreform ma fiskális stabilizációt, azaz rövid távú bevétel növekedést illetve kiadás csökkentést jelent, amelyhez a közigazgatás leépítése, a kisebb állam víziója társul, ugyanakkor nem alakult ki széleskörű megegyezés arról, hogy milyen funkciókat kell ellátnia az államnak - fejtette ki a volt kancellária miniszter.
Londonból trükköznek a forinttal: harc a sáv ellen
Járai nem beszélt Orbánnal a miniszterelnök-jelöltségről
A Fidesz szerint Veres hazudott
A jövő hét kérdése: mivel pótolja a kormány az elvárt adót? (hanganyag)
Brüsszel jóváhagyta a konvergenciaprogramot
Most nagyobb, mint gondolták, két év múlva épp jó