Az ellenzéki párt alelnöke arról beszélt, hogy Magyarország most rosszabbul áll, mint a gazdasági válság "legsűrűbb napjaiban". A Fidesz alelnöke kedden Budapesten ezt azzal kapcsolatban mondta, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2009 első 11 hónapjában - az egy évvel korábbi időszakhoz képest - 3,8 százalékkal esett vissza a foglalkoztatottak száma, a reálbérek pedig ugyanezen időszakban 2,4 százalékkal csökkentek.
A Fidesz elnökségi ülése után tartott sajtótájékoztatón Varga Mihály úgy fogalmazott, a napvilágot látott adatok azt mutatják, hogy a magyar gazdaság még egyáltalán nincs túl a mélyponton. A szomszédos országokkal szemben Magyarország egyre versenyképtelenebbnek tűnik - mondta a politikus. Hangsúlyozta, amíg a munkanélküliek száma nő, addig egyáltalán nem lehet gazdasági kilábalásról beszélni.
A Pénzügyminisztérium viszont az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmaz, hogy a magyar stabilizációt nemzetközi szinten az egyik legsikeresebb programnak tartják szakértők, "s eljutottunk odáig, hogy már példaként ajánlják erre rászoruló uniós országoknak".
Hangot adnak annak a meglátásuknak is, hogy a stabilizáció eredményei az állampolgárok mindennapi életében is tetten érhetőek, mert elhárult a veszélye annak, hogy tömegesen nem tudják fizetni devizaalapú hiteltartozásaikat, a stabilizálódó, erősödő forint hatására mérséklődtek a törlesztési terhek.
A hét kérdése: Ön elmegy szavazni a parlamenti választásokon? |
Felhívják arra is a figyelmet, hogy ugyanakkor a munkanélküliség tekintetében a környező országokhoz képest Magyarország inkább jobb helyzetben van. A legfrissebb, tavaly novemberi adatokra hivatkozva azt írják, hogy Magyarországon a harmonizált munkanélküliségi ráta 10,8 százalék volt, Szlovákiában 13,6 százalék, Lengyelországban 8,8 százalék, de az euróövezet egészében is 10 százalék.
A közleményben tévesnek nevezik azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint adatokat titkoltak volna el a költségvetési hiányszámokkal kapcsolatban. Felhívják a figyelmet arra, hogy egy bírósági döntés kapcsán éppen az derült ki, hogy a publikált és a belső adatok között nem volt lényeges eltérés.
Bajnai: a hiány elszívja a forrásokat
Gyűlik a pénz a magyar bankoknál
Év végére megáll a GDP csökkenése
MTI