"Pokorni mellett a párt parlamenti frakcióvezetőjének, Navracsics Tibornak az ismertsége és elismertsége is számottevően nagyobb lett, ami ugyancsak a párbeszédképesebb vonal növekvő vonzerejét jelzi" - olvasható a hetilapban.
Pokorni előretörése egyébként a kormánypárti és MDF-es szavazóknak köszönhető a közvélemény-kutató intézet szerint. Továbbra is szárnyal a Fidesz, a kormányoldalnak pedig április elejére szinte semmit sem sikerült lefaragnia egy hónappal korábbi, minden eddiginél nagyobb hátrányából. Különösen a választani tudó biztos szavazók körében nagy a legnagyobb ellenzéki párt előnye. Ennek az az oka, hogy az MSZP szimpatizánsai nemcsak kevesebben lettek az elmúlt hónapokban, de elkötelezettségük is elmarad a Fidesz-támogatóké mögött.
A több mint hárommilliósra duzzadt Fidesz-tábor 68 százalékával szemben a mintegy 1,8 milliós MSZP-bázisnak csak 62 százaléka állítja, hogy egy "most vasárnapi választáson" biztosan elmenne szavazni.
"Az MSZP visszaesése önmagában nem ad magyarázatot a Fidesz szárnyalására, hiszen 2006 végén éppen az ellenzéki párt támogatottsága esett vissza. (...) Elképzelhető, hogy a Fidesz most azért tudta megszólítani a kormánnyal elégedetlen szavazók újabb csoportjait, mert mára kifulladtak azok a hozzá is köthető politikai indulatok, amelyek korábban félelmet kelthettek a bizonytalan szavazók egy részében. A március 15-ei események és azok utózöngéi az október 23-aiaknál jóval kisebb vihart kavartak a közvéleményben, a rendőrség fellépését például a kormánypárti és az ellenzéki szavazók túlnyomó többsége is megfelelőnek ítélte" - áll a Medián elemzésében.
Amikor a Medián a Fidesz által kezdeményezett népszavazásról kérdezte az embereket, 42 százalékuk jelezte biztosra a részvételét. Ez a fokozódó kampány ellenére "egy hajszállal" kevesebb, mint amit tavaly novemberben, a népszavazás meghirdetése után nem sokkal mért a kutatóintézet. |
A nagy pártok szimpatizánsainál kevésbé mobilizálhatóak az SZDSZ és az MDF támogatói: az előbbiek 51 százaléka, az utóbbiak 43 százaléka lenne hajlandó a közeljövőben az urnákhoz járulni, bár a választani tudó szavazópolgárok körében mindkét párt a bejutási küszöb környékén stabilizálta a helyzetét. Kormányoldalon továbbra is az SZDSZ éléről távozott és "egyszerű" képviselőként tovább dolgozó Kuncze Gábor a legnépszerűbb pártpolitikus.
Balról Kóka, jobbról Fodor a nyerő
Csökkent a különbség a Fidesz és az MSZP között
Nyilvános lehet választás előtt a közvélemény-kutatás
Utáljuk a politikusokat - nők az élen
MTI