Precedens ítélet az Endesa-ügyben
Jonathan Todd, az Európai Bizottság szóvivője az ítéletet üdvözölve arra is felhívta a figyelmet, hogy példát teremtő döntésről van, amely "tisztázza a tagországok kötelezettségeit".
Azt várjuk minden tagországtól, hogy figyelembe veszi ezt az ítéletet, és tiszteletben tartja az uniós előírásokat - szögezte le Todd. Az ítélet ilyenformán iránymutatást adhat más tagországoknak is, például Magyarországnak, amelynek a stratégiai cégeket védelmezni is hivatott jogszabálya - a Lex Molként ismert törvénymódosítás - ügyében az Európai Bizottság vizsgálatot folytat.
Az E.On tavaly 42 milliárd eurót ajánlott a spanyol energiacégért, de a kormányzat feltételekhez kötötte a felvásárlást, amely végül nem is valósult meg. Az Európai Bizottság felszólította Madridot a feltételek visszavonására, majd miután ez nem történt meg, beperelte a spanyol államot a luxembourgi székhelyű EU-bíróság előtt. A mostani bírósági ítélet azt mondta ki, hogy az uniós tagországoknak eleget kell tenniük a brüsszeli bizottság döntésének az ilyen esetekben.
Spanyolország tiltakozott az ítélet ellen, arra hivatkozva, hogy a szabályozás ellentmondásos és túl bonyolult. A brüsszeli bizottság válasza erre az volt, hogy olyan szabályozásról van szó, amelyet minden EU-tagország elfogadott és jóváhagyott.
Az annakidején a bizottság által kifogásolt feltételek közé tartozott az Endesa függetlenségének megtartására kirótt kötelezettség, az adósságtörlesztésre és az osztalékfizetésre vonatkozó korlátozások, illetve a helyi alapanyag-vásárlási kötelezettség.
Az Endesa felvásárlása volt az egyik ügy, amely miatt az EU ellen lábra kapott a vád, hogy tagországai protekcionista módszerekkel igyekeznek védeni stratégiai fontosságú vállalataikat, miközben az unió a nyílt és szabad piac mellett kardoskodik.
A spanyol kormány feltételeket szabott az Endesa iránt érdeklődő más külföldi cégekkel, így az olasz Enellel szemben is, amely a helyi Acciona építőipari vállalattal nyújtott be ajánlatot az Endesára. Utóbbiak a feltételek nagy részét elfogadták, és az ügylet meg is valósult.
Ejnye-bejnye Spanyolország
Frigyre lépni veszélyes!
Vetélkednek a német energiavállalatok
MTI