Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
"Forradalmat" készít elő Oroszországban Borisz Berezovszkij orosz pénzember, aki szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök rendszerét csak erővel lehet megdönteni
"Forradalmat" készít elő Oroszországban Borisz Berezovszkij orosz pénzember, akinek pénteken Londonban megjelent lapnyilatkozata szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök rendszerét csak erővel lehet megdönteni. A dühödt hivatalos moszkvai reagálásra az oligarcha még aznap nyilatkozatban igyekezett tompítani szavainak élét, mondván: nem véres erőszakcselekményekre gondolt.
A londoni emigrációban élő Berezovszkij, Borisz Jelcin volt orosz elnök egykori bizalmasa a The Guardiannek, a legnagyobb brit baloldali napilapnak adott interjúban azt mondta: már pénzel is olyan embereket, akik az államfő közelében vannak, és akik "palotapuccsra" szövetkeznek. "Erőt kell alkalmaznunk ennek a rezsimnek a megváltoztatására ... ezt a rezsimet képtelenség demokratikus eszközökkel megváltoztatni" - mondta a mágnás, akinek vagyonát a brit lap 850 millió fontra (330 milliárd forint) becsüli.
Az oligarcha az év eleji BBC-interjúban elmondta: Litvinyenkónak Londonban havi ötezer fontot (1,9 millió forintot) fizetett, és házat is vásárolt neki, ahol a volt ügynök családjával "kényelemben élhetett".
Berezovszkij kiadatását több tízmillió dolláros csalás gyanújának címén már öt éve kérte Londontól az orosz kormány. Nagy-Britannia azonban menedékjogot adott az oligarchának, aki azzal támadta meg a londoni felsőbíróságon az orosz kérelem nyomán megindult kiadatási eljárást, hogy Moszkva az életére tör. Berezovszkij később ezt az állítását a Litvinyenko-üggyel összefüggésben is megerősítette. Alekszandr Litvinyenkót, az orosz állambiztonsági szolgálat egykori alezredesét, aki néhány éve szintén Londonba dezertált, máig ismeretlen tettesek tavaly novemberben hatalmas adag sugárzó polónium 210-es izotóppal megölték. Berezovszkij néhány hétre rá, a BBC egyik politikai magazinműsorában azt mondta, hogy Litvinyenko 1998-ban, még Moszkvában felkereste őt irodájában, és felfedte neki: azt a parancsot kapta, hogy ölje meg. Ezután, külön-külön, mindketten elhagyták az országot.
A pénteken közölt Guardian-interjúban - arra a kérdésre, hogy forradalmat készít-e elő Oroszországban - Berezovszkij azt mondta, hogy "pontosan így van". Hozzátette: részletekkel nem szolgálhat, mert az információ "túl kényes", és ha felfedné kapcsolatait, azokat megölnék.
Berezovszkij a pénteki Guardian-interjúban ki is jelentette: nem aggasztják a menekültjogának megvonásáról szóló fenyegetőzések.
A brit kormány már korábban jelezte, hogy kényelmetlen számára Berezovszkij jelenléte. Amikor az oligarcha tavaly egy orosz rádióállomásnak adott interjúban szintén kifejezte vágyát Putyin erővel történő megbuktatására, Jack Straw akkori brit külügyminiszter a londoni alsóházban "elfogadhatatlannak" nevezte más szuverén államok erőszakos megdöntésének szorgalmazását, és figyelmeztette Berezovszkijt, hogy megfoszthatják menekültstátusától. Moszkva ezután ismét kiadatási kérelemmel fordult Londonhoz, ám ezt egy területileg illetékes bíró - éppen a Berezovszkijnak korábban megadott menekültstátusra hivatkozva - elutasította.
Londonban pénteken idézett orosz hivatalos megnyilatkozások szerint mindazonáltal a brit kormánynak most már "újra kell gondolnia" Berezovszkij menekültstátusának fenntartását. Szergej Lavrov külügyminiszter a BBC híradása szerint azt mondta: Berezovszkij "durván visszaél" e státussal, és magatartása a brit törvények alapján is kiadatását indokolja.
Jurij Csajka orosz főügyész közölte: utasítást adott az illetékes hatóságoknak bűnügyi eljárás megindítására, mivel Berezovszkij kijelentései az alkotmányos hatalom megdöntésére irányuló nyílt felhívással érnek fel. Dmitrij Peszkov, a Kreml vezető szóvivője a The Guardiannek szintén azt mondta: az orosz törvények értelmében Berezovszkij kijelentései bűncselekménynek számítanak. "Szeretnénk azt hinni, hogy a hivatalos London soha nem nyújt menedéket valakinek, aki erővel akar rendszerváltást Oroszországban" - tette hozzá.
Berezovszkij ugyanakkor péntek délután Londonban külön nyilatkozatot adott ki, amelyben leszögezte: kizárólag vértelen eszközökkel történő rendszerváltoztatásra gondolt. Jó példának nevezte erre az elmúlt években lezajlott grúziai és ukrajnai tömegmegmozdulásokat, és kijelentette: a "közvetlen akciót" támogatja ugyan, az erőszakot azonban nem.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár