A londoni emigrációban élő Berezovszkij, Borisz Jelcin volt orosz elnök egykori bizalmasa a The Guardiannek, a legnagyobb brit baloldali napilapnak adott interjúban azt mondta: már pénzel is olyan embereket, akik az államfő közelében vannak, és akik "palotapuccsra" szövetkeznek. "Erőt kell alkalmaznunk ennek a rezsimnek a megváltoztatására ... ezt a rezsimet képtelenség demokratikus eszközökkel megváltoztatni" - mondta a mágnás, akinek vagyonát a brit lap 850 millió fontra (330 milliárd forint) becsüli.
Az oligarcha az év eleji BBC-interjúban elmondta: Litvinyenkónak Londonban havi ötezer fontot (1,9 millió forintot) fizetett, és házat is vásárolt neki, ahol a volt ügynök családjával "kényelemben élhetett". |
A pénteken közölt Guardian-interjúban - arra a kérdésre, hogy forradalmat készít-e elő Oroszországban - Berezovszkij azt mondta, hogy "pontosan így van". Hozzátette: részletekkel nem szolgálhat, mert az információ "túl kényes", és ha felfedné kapcsolatait, azokat megölnék.
Berezovszkij a pénteki Guardian-interjúban ki is jelentette: nem aggasztják a menekültjogának megvonásáról szóló fenyegetőzések. |
Londonban pénteken idézett orosz hivatalos megnyilatkozások szerint mindazonáltal a brit kormánynak most már "újra kell gondolnia" Berezovszkij menekültstátusának fenntartását. Szergej Lavrov külügyminiszter a BBC híradása szerint azt mondta: Berezovszkij "durván visszaél" e státussal, és magatartása a brit törvények alapján is kiadatását indokolja.
Jurij Csajka orosz főügyész közölte: utasítást adott az illetékes hatóságoknak bűnügyi eljárás megindítására, mivel Berezovszkij kijelentései az alkotmányos hatalom megdöntésére irányuló nyílt felhívással érnek fel. Dmitrij Peszkov, a Kreml vezető szóvivője a The Guardiannek szintén azt mondta: az orosz törvények értelmében Berezovszkij kijelentései bűncselekménynek számítanak. "Szeretnénk azt hinni, hogy a hivatalos London soha nem nyújt menedéket valakinek, aki erővel akar rendszerváltást Oroszországban" - tette hozzá.
Berezovszkij ugyanakkor péntek délután Londonban külön nyilatkozatot adott ki, amelyben leszögezte: kizárólag vértelen eszközökkel történő rendszerváltoztatásra gondolt. Jó példának nevezte erre az elmúlt években lezajlott grúziai és ukrajnai tömegmegmozdulásokat, és kijelentette: a "közvetlen akciót" támogatja ugyan, az erőszakot azonban nem.
Putyin és Föld hívja Simonyit
Oroszbarát magyarok: csodálkoznak, csalódtak
Amerikából nyugtatják az ukrán vezetőket
Ellentétek vannak, de lesz-e újabb hidegháború?
Putyint vádolta halála előtt a megmérgezett exkém
MTI