Az orosz elnök mindazonáltal beszámolt bizonyos gazdasági sikerekről, amelyeket 2000 óta könyvelhetett el az ország: ez idő alatt több mint kétszeresére nőtt a lakosság reáljövedelme, bár "még ma is megengedhetetlen mély szakadék tátong az állampolgáros egyes rétegeinek jövedelmei között" .
Az orosz elnök kitért arra is, hogy az államnak az olajbevételekből támogatnia kellene az önkéntes nyugdíjbiztosítást: minden 1000 rubel egyéni befizetést jelentős összeggel kellene megtoldania. |
Az energiatermelés átalakítására 460 milliárd dollárt szán a kormány a következő években, ennek köszönhetően a termelés kétharmaddal növekedhet 2020-ra. A tervek szerint 26 új atomerőmű épül, és egy új társaság alakul ezek üzemeltetésére.
A lakáshelyzet javítását is ígérte Putyin: az elképzelésék a csődbe jutott YUKOS olajcég vagyonának értékesítéséből származó bevételek egy részét lakásépítésre fordítanák.
Felszólalása kezdetén Vlagyimir Putyin megemlékezett arról, hogy a nemzet helyzetéről szóló beszéd intézményének hagyományát Borisz Jelcin, a héten elhunyt első államfő teremtette meg és felszólította a megjelenteket, hogy rövid csenddel adózzanak az elhunyt emlékének. |
"Vannak, akik áldemokratikus frazeológiát használva vissza akarják téríteni a közelmúltat. Egyesek azért, hogy újra büntetlenül fosztogathassák a nemzeti vagyont, megrabolhassák az államot és az embereket. Mások azért, hogy megfosszák hazánkat gazdasági és politikai önállóságától" - fejtegette az orosz államfő.
"A gyarmatosítás korában a gyarmatosító államok úgynevezett civilizáló szerepéről beszéltünk" - érzékeltette Putyin, hogy a fejlett nyugati hatalmakat vádolja. "Demokratizálási jelszavakat használnak, de cél ugyanaz: egyoldalú előnyök szerzése, önös érdekek érvényesítése" - fejtegette.
Putyin éles bírálata vélhetően mindenekelőtt a rendszerbíráló ellenzékieket tömörítő Másik Oroszország koalíciónak szólt. A Kreml gyakran célozgat arra, hogy egyes külföldi finanszírozást igénybe vevő emberjogvédő civil szervezetek békés forradalmat igyekeznek előidézni Oroszországban, és kritizálja a két kis liberális párt nyugati, főleg amerikai támogatását is.
A NATO magyarázatot kér Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentésével kapcsolatban, miszerint Oroszország moratóriumot hirdet az európai hagyományos fegyverzet és fegyveres erők korlátozásáról és csökkentéséről szóló, 1990-es szerződés végrehajtására - közölte Jaap de Hoop Scheffer, az észak-atlanti szövetség főtitkára. Szembeszállva Putyin érvelésével, miszerint a NATO-tagállamok semmibe veszik az úgynevezett CFE-szerződést, a főtitkár úgy nyilatkozott, hogy a tagállamok akkor akarják ratifikálni annak módosított változatát, amikor Oroszország teljesítette vállalt kötelezettségeit. |
Eltemették Borisz Jelcint
Putyin ellen csak forradalommal lehet?
Putyin és Föld hívja Simonyit
MTI