A PSZÁF az Allianz Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár, a Budapest Magánnyugdíjpénztár, az ING Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár és a OTP Magánnyugdíjpénztár belső ellenőri jelentései és az azok nyomán bekért információk alapján határozatban kötelezte a pénztárakat: 15 napon belül számítsák újra tagi kifizetéseiknek összegét azon volt tagjaiknál, akik korábban más pénztárakból léptek át, onnét nyugdíjcélú megtakarítást hoztak át, ám róluk az átadó pénztárak a reálhozam számításához annak idején nulla forint tagdíjról, tagdíj-kiegészítésről szolgáltattak információt.
Kifizetési tilalmat rendelt el a PSZÁF
A négy pénztár által alkalmazott számítási módszer ugyanis az átlépett tagok e meghatározott, szűk körénél pontatlan volt és nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak, így az adott tagok esetében jelentős eltérést eredményezhetett a kifizetendő reálhozamban. Ezért a PSZÁF a négy pénztár érintett tagjainál kifizetési tilalmat rendelt el.
Az előírt ismételt számítás mindössze mintegy 1500 főnyi volt pénztártagot érint. A pénztárak valamennyi további tagjuk esetében a jogszabály által elrendelt ütemezésben fizetik ki a volt pénztártagjaiknak járó összeget.
A pénztáraknak az elvégzett korrekciókról tájékoztatni kell a PSZÁF-ot. A PSZÁF haladéktalanul feloldja a kifizetési tilalmat, ha a pénztárak elvégezték a helyes számításokat és benyújtották azokat. A pénztáraknak a kifizetési tilalom feloldását követően 3 munkanapjuk van az érintett tagok részére való kifizetések indítására. Így e tagok is megkapják kifizetéseiket a jogszabályban foglalt végső határidőig, 2011. augusztus 31-ig.
Előre gondolkodtak, helyesen tették
A felügyelet kiemelte, történtek rávilágítottak arra: helyes intézkedés volt a PSZÁF részéről, hogy 2011 júniusában határozatban kötelezte valamennyi magánnyugdíjpénztárat, hogy belső ellenőrzésük vizsgálja meg a reálhozam és a visszalépő tagi kifizetések kiszámításának módját. E felügyeleti lépés nélkül a négy nyugdíjpénztárnál felmerült hibákra csak a kifizetések utáni időszakban, a tételes felügyeleti vizsgálat során derült volna fény.
Az OTP és az ING nem először akad fenn a PSZÁF ellenőrzésén
A PSZÁF korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy ugyan a pénztártörvény szerint a tb-rendszerbe visszatérő tagokkal szemben a reálhozamok kiutalásának költségeit a pénztárak ráterhelhetik az ügyfelekre, de csak ésszerű mértékig. Mindez ugyanis nem kötelem, a pénztárak saját hatáskörükben dönthettek arról, hogy a banki és postai utalások költségeit milyen mértékben fizetették meg a távozó tagokkal. Ahogy Szász Károly, a PSZÁF elnöke fogalmazott, "elvárás, hogy ez a tétel kevés legyen". A PSZÁF ezt is vizsgálni fogja, ezzel együtt is igaz, hogy senki ne lepődjön meg, hogy a számlaértesítőn szereplő összeg nem egyezik a kiutalttal.
A felügyelet egy korábbi döntése miatt azonban egyes tagok végleges reálhozamára még évekig nem derül majd fény. A PSZÁF szerint ugyanis az ING, az OTP, az Aegon valamint az AXA magánnyugdíjpénztára offshore területeken bejegyzett alapkezelőkön keresztül vásárolt olyan befektetéseket, melyeket megtehetett volna közvetlenül is, ez pedig megemelte a vagyonkezelési díjat. A PSZÁF februári határozata szerint ez a négy kassza túllépte a befektetések portfólió-kezelésre vonatkozó díjplafont. Az OTP és az ING bíróságon támadta meg a határozatot, sőt Borza Gábor, az ING Nyugdíjpénztár igazgatótanácsának elnöke korábban úgy nyilatkozott az ügy kapcsán, hogy pár száz forinton megy a vita. A bagatell különbség miatt a két legnagyobb magánnyugdíjpénztár mégis a bírósághoz fordult.
Privátbankár - Zsiborás Gergő