Ez a hatodik alkalom volt, amikor a piac nagyon várta, hogy a kormány határozza meg azokat az eszközöket, reformokat, amelyekkel valóban stabilizálni lehet a fenntartható növekedést, és a deficitcsökkentő pályát. A piac megint kielégítetlenül maradt, mert jóval kevesebbet tudott meg a beszédek alapján a kormánytól, mind ami a korábban kiszivárogtatott hírekben szerepelt – reagált a keddi kormányzati reformcsomag-bejelentésre Petschning Mária Zita.
Annak ellenére is csalódást kelthetett mindez a befektetőkben, hogy a célokkal – az államadósság csökkentésével és az újratermelődése megakadályozásával, a minél tartósabb növekedéssel – mindenki egyetért – tette hozzá a kutató. “Csak azt nem tudtuk meg, hogy mindezt hogyan fogjuk elérni. Kaptunk a múltról egy részletes elemzést, meghatározták a távoli célokat, csak az oda vezető út kövezetét nem mutatták be” - hangoztatta a közgazdász, aki szerint mindössze annyi pontosítás következett be, hogy megtudtuk: melyik minisztériumnak melyik reformcsomagot milyen határidőre kell letennie az asztalra.
Még több idő kell
"Vannak konkrétumok, de az biztos, hogy néhány intézkedésnél későbbi határidők vannak megjelölve. Ezt részben elfogadhatónak tartom, hiszen a MÁV átalakítása húsz éve húzódó ügy és nyilván időt igényel. Vagy ha valaki hozzá akar nyúlni a nyugdíjrendszerhez, a rokkantsági nyugdíjas ellátáshoz, azt nem lehet csak úgy elővenni" – reagált Bod Péter Ákos.
Másfelől pedig teljesen igaz, hogy néhány intézkedést már nyugodtan meg lehetett volna hozni, ha a kormányzat tavaly nyáron előre látja, hogy nem lehet arra számítani, hogy a gazdasági növekedés majd megoldja a problémákat. Látszik, hogy erről nincsen szó – a növekedésünk pozitív szám, de nem fenomenális – folytatta okfejtését a közgazdász professzor.
A most bejelentett intézkedésekben valóban megszorítás – bár ezt a szót nem szeretik most a politikusok -, vannak benne költség- és kiadáscsökkentések – tette hozzá Bod Péter Ákos. “Olyan is van benne, ami nagyon fájni fog, személyesen is, most szóba hozom: a felsőoktatás úgy szerepel a bejelentésben, mint aminek hozzá kell járulni az államadósság csökkentéséhez. Ezt nem tudom másként értelmezni, mint hogy pénzt akarnak kivenni az oktatási rendszerből. Nem lesz könnyű” - hangzott el a Duna Tv-ben.
Fordulat a Fidesz gazdaságpolitikájában?
"Az egész kilencszázmilliárdos csomagnak nagyobbik része kiadáscsökkentés, a kisebbik része pedig a bevételek növelése. Ha a bevétel növelésénél maradunk, akkor az nagyon erőteljes csalódást keltő döntéssorozat. Mert jelenti azt, hogy a bankadó összegét nem viszik le felére, hanem teljes összeget kell fizetniük a pénzintézeteknek; arról is szó volt, hogy mindenkire kiterjesztik a tíz százalékos nyereségadót, de ezt is visszavonták 2013-2014-re vonatkozóan" – ismertette gondolatmenetét Petschning Mária Zita.
Mindezt egybevetve azt látja a nyilatkozó, hogy "itt egy óriási fordulat van az egy évvel ezelőtti Fidesz-beszédhez és a kormányzati megnyilvánulásokhoz képest". Mert korábban arról volt szó, hogy nagyon erőteljes adócsökkentésekkel felpörgetik a gazdaságot, a kiszámítható gazdaságpolitika lehetővé teszi a foglalkoztatás bővítését, a növekedést, és ez teremti meg az egyensúlyt. Most pedig ennek az ellenkezőjét láthatjuk: az elsődleges szempont lett a deficitcsökkentés, az adósságcsökkentés, az egyensúlyteremtés – és majd ezektől várnak nagyobb növekedést - hangzott az okfejtés.
A makroszámok rendben vannak - a tartalom lesz az érdekes
"Részben a realitás győzött. Annak örülök, hogy bizonyos tételeknél visszalépett a kormányzat a realitás talajára" – reagált az elhangzottakra és a korábbi kérdésre Bod Péter Ákos. A közgazdász nem támogatja, túlságosan alacsonynak találja a tíz százalékos nyereségadót, és főleg annak esetleges egyetemleges kiterjesztését minden vállalkozásra. Különösen úgy, hogy közben szükség van bevételekre a központi költségvetésnek és ezért óriási adóterhelést vetnek ki az egyes szektorokra – hangoztatta Bod Péter Ákos.
Vannak olyanok is a bejelentett intézkedések között, amelyek bár logikusak, de fájnak, például az, hogy ne legyen olyan könnyű korengedményesen nyugdíjba menni, holott bizonyos pályákra – rendvédelmi szervekhez – ennek tudatában mentek a munkavállalók. A pénzpiac ugyanakkor nagyon nem ugrott meg a hírekre – kell várni egy-két napot, amíg a londoni elemzők elvégzik a bejelentések analízisét - fűzte hozzá.
“Aki többet várt, az csalódott, de azért vannak makrogazdasági keretek, amik elég világosak. A költségvetési hiány nem lesz túl nagy, a gazdaság növekedni fog, ebből jön egy deficitcsökkenési pálya – nem túl meredek, de elég hihető. A makroszámokkal azt hiszem, ki lehet békülni, a tartalma lesz majd nagyon izgalmas” - mondta Bod Péter Ákos.
“Isten kegyelméből” a csúszás behozható
"Nekem az egyik gondom éppen ez, hogy a foglalkoztatás növekedése, ami minden programban kiemelt tétel volt, ez valahogy úgy elsikkadt" – mondta Petschning Mária Zita. Most megint arról van szó, hogy a nemzeti közfoglalkoztatási programot 2012 január elejétől fogják csak bevezetni. Tehát itt komoly csúszások vannak, hatalmas késlekedésben van az egész közmunka-program - tette hozzá. “Sok a szó, az eltelt idő alatt sokkal több tettnek kellett volna a szavakat követnie, de még mindig nem látjuk a tetteket” - hangzott az érvelés.
Azt lehet látni, hogy van egy-két terület, ahol sok mindennek kell még történnie, de a részleteken még dolgoznak – fűzte hozzá Bod Péter Ákos. “Lehet kritizálni, hogy miért nem kaptunk világosabb bejelentést. De még mindig jobb ez, mintha valamit eldöntenének és az nem lenne kivitatva. Láttunk egy-két intézkedést, ami derült égből jött elő az elmúlt időszakban – ez egy fokkal jobb. Még jobb lett volna, ha már az idei költségvetésben beépült volna az intézkedések legalább egy része. Ez egy három-öt hónapos csúszás, isten kegyelméből be lehet hozni, ha keményen dolgoznak” - mondta Bod Péter Ákos a Duna Televízióban.
Privátbankár