1p
Az emelkedő energiaárak miatt a piacnyitás óta visszatérő kérdés a fogyasztók számára, hogy vajon miből áll a hétköznapi ember számára sokszor érthetetlennek, túl bonyolultnak tűnő villanyszámla
Az emelkedő energiaárak miatt a piacnyitás óta visszatérő kérdés a fogyasztók számára, hogy vajon miből áll a hétköznapi ember számára sokszor érthetetlennek, túl bonyolultnak tűnő villanyszámla. 2011. február 1-jén ismét emelkedett a lakossági áramdíj, így újra aktuálissá vált a téma: milyen alapon és miért fizetünk rendszerhasználati díjat vagy éppen szénipari szerkezetátalakítási támogatást.

Ugyan a szolgáltatók felismerték, hogy ezek a tételek némi magyarázatra szorulnak, ám ezeket a villanyszámlán, vagy a társaságok honlapján olvasva az „egyszerű halandó” még nem lesz sokkal okosabb.

A Privátbankár.hu azon kérdésére, hogy mi indokolta a lakossági villamosenergia árának február elsejei emelését, a Magyar Energia Hivatalnál (MEH) elmondták: a lakossági végfelhasználói árak legutóbbi emelkedését az egyetemes szolgáltatási árak esetében releváns három tétel (nagykereskedelmi árak, kötelező átvételi árak és mennyiségek, szolgáltatói árrés) közül alapvetően a villamosenergia nagykereskedelmi árának emelkedése indokolta. A nagykereskedelmi ár (a szolgáltatók piaci alapú beszerzésének összehasonlító ára) alapvetően a nagykereskedő erőművi beszerzési költségeinek növekedése miatt emelkedett - tudtuk meg a Magyar Energia Hivatal Elnöki Titkárságától.

Arra a kérdésre, hogy a kötelező átvételi támogatás (kát) mértékének változása milyen hatással volt az árképzésre, a MEH elnöki titkárságánál kifejtették: a 2011. január 1-jétől hatályos törvénymódosítás értelmében a korábbi szabályozás szerint 2011-re előre jelzett szinthez képest nőtt a kötelező átvételre jogosultak köre, ugyanakkor a kapcsolt termelők esetében előírt 15 százalékos árcsökkentés ezt a hatást a végfelhasználói árak tekintetében kompenzálta. Vagyis a kötelező átvételből adódóan az egyetemes szolgáltatási árakba beépítendő többletköltség lényegében nem változott.

A kátos vita

A kötelező átvételi támogatás (kát) elsősorban a hagyományos technológiáknál költségesebb megújuló energiatermelést hivatott támogatni azzal, hogy az ilyen módon termelt áramot kötelezően, a piaci árnál magasabb díjért veszik át a szolgáltatók. A kát rendszerébe rajtuk kívül a kapcsolt energiatermelők (amelyek az áram termelése mellett keletkező „felesleges” hőt távhőként értékesítik) is beletartoznak.

Az utóbbi hetekben a kát körül folyamatosan zajlanak a viták, Lázár János, a Fidesz frakcióvezetőjének javaslata alapján például először drasztikusan lecsökkenne ez a plusztámogatás, majd azt fokozatosan ki is vezetnék a rendszerből. Erre válaszként a kapcsolt energiatermelők a távhő árának emelését helyezték kilátásba – ezzel kapcsolatban cikkünk megjelenéséig még nem történt megegyezés.

Fontos megjegyezni, hogy az eredeti tervek szerint már 2010 végén megszűnt volna ez a támogatási forma.

Vajon mit jelentenek a lakossági villanyszámlán szereplő egyes tételek? – tette fel a kérdést a Privátbankár.hu. A MEH válaszából kiderül, hogy a lakossági végfelhasználói ár alapvetően a következő tételekből épül fel: egyetemes szolgáltatási ár, rendszerhasználati díjak, pénzeszközök és az általános forgalmi adó.

A rendszerhasználati díjak lényegében a villamosenergiának az erőműtől a fogyasztókig történő elszállítására vonatkoznak. Az átviteli rendszerirányítási díj és a rendszerszintű szolgáltatások díja az országos nagyfeszültségű távvezeték rendszer működésére, valamint a villamos energia rendszer egyensúlyának biztosítására szolgálnak. Mindkét díjat az átviteli rendszerirányító MAVIR költségeinek fedezetére kell fizetni.

Befagyasztják a rezsiköltségeket?

A nemrég bejelentett Széll Kálmán Terv egyik pontja éppen arról szól, hogy 2011. július 1‐ig a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Belügyminisztérium kidolgozza a rezsiköltségek befagyasztását lehetővé tévő szabályozás részleteit.

Az elosztási díj több díjelemből áll (alapdíj, forgalmi díj, stb.), aszerint, hogy az elosztó társaságok mely költségeire vonatkozik. Ezen belül az alapdíj a mérés, a számlázás és egyéb ügyfélkapcsolati költségeket, a forgalomarányos díjak pedig az elosztó hálózatok üzemeltetését, karbantartását, a hálózati veszteség pótlásának költségeit hivatottak fedezni.

A villanyszámlán a fenti díjak – a számla egyszerűsítése érdekében – részben összevontan vannak feltüntetve: az elosztói alapdíj mellett feltüntetett „energiaalapú rendszerhasználati díj” az átviteli rendszerirányítási díjából, a rendszerszintű szolgáltatások díjából és az elosztási díjak forgalomarányos díjtételeiből áll – közölte a hivatal.

A pénzeszközökön belül a szénipari szerkezetátalakítási támogatás (az Európai Unió által jóváhagyottan) a Vértesi Erőműhöz tartozó szénbánya működésének átalakításához kapcsolódó költségek egy részének fedezésére szolgál (ezt szokták a köznyelvben szénfillérnek is nevezni).

A kedvezményes árú villamosenergia-támogatás a villamosenergia-ipari nyugdíjasok kedvezményes árú (évi 15000 kWh-ig az elfogyasztott mennyiségtől függően 40-60 százalékkal alacsonyabb árú) villamosenergia ellátásának támogatásához biztosít forrást – fejtette ki a MEH elnöki titkársága.

Ezek az elsőre titokzatosnak tűnő tételek tehát nem is olyan misztikusak, mint elsőre gondolnánk. A költségek nem újak, csak a piacliberalizációval, a feladatok megosztásával együtt láthatóvá váltak villanyszámlánkon (korábban "egy csomagban", komplex szolgáltatást vásárolt a lakosság, így a számla is egyszerűbb volt). Ezek ismerete persze nem ment meg minket az megnövekedett rezsiköltségek terheitől, azonban talán segít megérteni, mire és miért költünk, amikor a bonyolult tételekből álló számlánkat kifizetjük.

A Magyar Energia Hivatal (MEH) alapvető tevékenysége a vezetékes energetikai társaságokra vonatkozó szabályozás (engedélyezés, jóváhagyás, árelőkészítés, árellenőrzés), felügyelet, fogyasztóvédelem és tájékoztatás.

A villamosenergia-piac teljes nyitását követően a hivatal szerepében és tevékenységében egyre nagyobb súlyt kap a versenypiac felügyelete, a verseny elősegítése és tisztaságának megőrzése, annak kikényszerítése, illetve a versenypiaci környezet folyamatos figyelése és szükség esetén változtatásának kezdeményezése.

Privátbankár - Szilágyi Balázs

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG