1p
A londoni bankközi piacon kedd délelőtt átmenetileg 2 dollár fölé emelkedett a font, miután a brit statisztikai hivatalban közölték, hogy az infláció váratlanul 3,1 százalékra ugrott
A londoni bankközi piacon kedd délelőtt átmenetileg 2 dollár fölé emelkedett a font - 2,0003 dollárig -, miután a brit statisztikai hivatalban közölték, hogy márciusban a tizenkét havi infláció váratlanul 3,1 százalékra ugrott a februári 2,8 százalékról, EU-szabvány szerint számolva. A brit kormány magyarázatot vár a központi banktól az inflációs kisiklásra, amelyet - elemzők szerint - főleg a lakossági költekezés okozhatott, habár nem mellőzhető a kormány felelőssége sem a rekord méretű folyómérleghiányért.

A font 1992. szeptember - a font elleni hatalmas nemzetközi spekuláció előtti napok - óta nem volt ilyen drága dollárban számolva.
Akkor a nemzetközi eladási roham miatt olcsóbbodott brit valutát ki kellett vezetni az európai átváltási mechanizmusból, mert túl drága lett volna támogatni. A font keddi drágulását indokolja, hogy az új inflációs adat nyomán a piac biztosra veszi a további kamatemelést, már májusban.

A félfüggetlen brit központi bank, a Bank of England számára a kormány 2 százalékos folyamatos tizenkét havi inflációs célszámot ír elő 1997 óta, az EU-szabvány szerinti célkövetés bevezetése óta. A tizenkét havi infláció azóta még soha nem volt ilyen gyors, mint most a múlt hónapban.

A brit pénzügyminisztérium, megtartván a cél megállapításának jogát, 1997-ben átadta a pénzügypolitika intézését a központi banknak, de azzal, hogy ha a tizenkét havi infláció több mint egy százalékponttal eltér a céltól, akkor a banknak nyílt levélben kell - nyilvános - magyarázatot adnia. Most rövidesen erre kényszerül a Bank of England, ilyenre sem volt példa az eltelt tíz év alatt.
 
A brit központi bank, a Bank of England a két héttel ezelőtti, április 5-i kamatdöntésével változatlanul, 5,25 százalékon hagyta irányadó kamatát, a kéthetes repót. A döntés megfelelt a többségi piaci várakozásnak, de már akkor terjedt a meggyőződés, hogy májusban ismét emelés következik.

Változatlanul erős a lakóingatlanok árinflációja is. Decemberben az éves árnövekedési ütem már kissé lassult ezen a piacon a korábbi, több mint 10 százalékos rekord ütemekhez képest, de márciusban ismét 11,1 százalékra, kétéves csúcsütemre gyorsult, miután már februárban a vártnál jobban fellendült a jelzálog-hitelezés. A banknak figyelnie kell a folyómérlegre is: március végén megjelent adat szerint a tavalyi utolsó negyedévben a hiány 16 éves rekordra nőtt.
A brit központi bank január 11-én váratlanul, negyed százalékponttal 5,25 százalékra, hatéves csúcsra emelte alapkamatát. A
piac akkor is változatlan kamatra számított. Az elemzők azt várták, hogy a bank - ha egyáltalán - csak februárban folytatja a szigorítást. Az emelés a várakozásokhoz képest előbbre tolódott: a szolgáltatások bővülése miatt gyorsan nőtt a kereslet a munkapiacon, és ezért erősödött a béremelési irányzat és a lakossági fogyasztás. A brit szolgáltatások teljesítménye, főleg a pénzügyi szolgáltatások hozzájárulásával, decemberben a leggyorsabban nőtt majdnem tíz éven belül, egyszersmind a foglalkoztatás is a leggyorsabban bővült több mint kilenc éven belül. Januárban a teljesítmény növekedése már kissé lassult, de az ágazati árinfláció tovább gyorsult. Márciusban viszont már ismét gyorsult a teljesítmény, és tavaly augusztus óta a leggyorsabb volt a kiszabott árak inflációja a brit GDP többségét adó szolgáltatásokban.

A bank türelmét az magyarázta, hogy még várt az eddigi kamatemelések eredményeire. Januárban a tizenkét havi infláció 2,7 százalékra csökkent, februárban 2,8 százalékra nőtt, habár ebből a bank még nem vont le messzemenő következtetést: kétéves távlatban továbbra is reálisnak tartotta a 2 százalékos cél elérését, habár kissé növekedni látta a kockázatokat. Decemberben a tizenkét havi infláció az előző tízéves csúcsra, 3,0 százalékra gyorsult a novemberi 2,7 százalékról.

Általános elemzői vélekedés szerint azonban a bank januárban túl korán emelt, e hónap elején viszont elkésett, és így több mint tízmilliárd fontos rekord húsvétnak örvendhettek a brit kiskereskedők. A londoni Gazdasági és Üzleti Kutatások Központjának (CEBR) számítása szerint a négynapos húsvéti hosszú hétvégén a brit fogyasztók minden korábbinál többet, 10,6 milliárd fontot (négyezer milliárd forintot) hagytak az üzletekben; Nagy-Britanniában a boltok húsvétkor csak vasárnap tartanak zárva. A CEBR szerint a húsvéti bevásárlási lázat az is hevítette, hogy a Bank of England a hónap elején nem emelte tovább az alapkamatát.

A Cityben dolgozna? Most van esélye
Bejött a húsvét a brit kereskedőknek
Nem változtatott az alapkamaton a Bank of England

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG