A font 1992. szeptember - a font elleni hatalmas nemzetközi spekuláció előtti napok - óta nem volt ilyen drága dollárban számolva. Akkor a nemzetközi eladási roham miatt olcsóbbodott brit valutát ki kellett vezetni az európai átváltási mechanizmusból, mert túl drága lett volna támogatni. A font keddi drágulását indokolja, hogy az új inflációs adat nyomán a piac biztosra veszi a további kamatemelést, már májusban.
A félfüggetlen brit központi bank, a Bank of England számára a kormány 2 százalékos folyamatos tizenkét havi inflációs célszámot ír elő 1997 óta, az EU-szabvány szerinti célkövetés bevezetése óta. A tizenkét havi infláció azóta még soha nem volt ilyen gyors, mint most a múlt hónapban.
A brit pénzügyminisztérium, megtartván a cél megállapításának jogát, 1997-ben átadta a pénzügypolitika intézését a központi banknak, de azzal, hogy ha a tizenkét havi infláció több mint egy százalékponttal eltér a céltól, akkor a banknak nyílt levélben kell - nyilvános - magyarázatot adnia. Most rövidesen erre kényszerül a Bank of England, ilyenre sem volt példa az eltelt tíz év alatt.
A brit központi bank, a Bank of England a két héttel ezelőtti, április 5-i kamatdöntésével változatlanul, 5,25 százalékon hagyta irányadó kamatát, a kéthetes repót. A döntés megfelelt a többségi piaci várakozásnak, de már akkor terjedt a meggyőződés, hogy májusban ismét emelés következik.
Változatlanul erős a lakóingatlanok árinflációja is. Decemberben az éves árnövekedési ütem már kissé lassult ezen a piacon a korábbi, több mint 10 százalékos rekord ütemekhez képest, de márciusban ismét 11,1 százalékra, kétéves csúcsütemre gyorsult, miután már februárban a vártnál jobban fellendült a jelzálog-hitelezés. A banknak figyelnie kell a folyómérlegre is: március végén megjelent adat szerint a tavalyi utolsó negyedévben a hiány 16 éves rekordra nőtt. |
A bank türelmét az magyarázta, hogy még várt az eddigi kamatemelések eredményeire. Januárban a tizenkét havi infláció 2,7 százalékra csökkent, februárban 2,8 százalékra nőtt, habár ebből a bank még nem vont le messzemenő következtetést: kétéves távlatban továbbra is reálisnak tartotta a 2 százalékos cél elérését, habár kissé növekedni látta a kockázatokat. Decemberben a tizenkét havi infláció az előző tízéves csúcsra, 3,0 százalékra gyorsult a novemberi 2,7 százalékról.
Általános elemzői vélekedés szerint azonban a bank januárban túl korán emelt, e hónap elején viszont elkésett, és így több mint tízmilliárd fontos rekord húsvétnak örvendhettek a brit kiskereskedők. A londoni Gazdasági és Üzleti Kutatások Központjának (CEBR) számítása szerint a négynapos húsvéti hosszú hétvégén a brit fogyasztók minden korábbinál többet, 10,6 milliárd fontot (négyezer milliárd forintot) hagytak az üzletekben; Nagy-Britanniában a boltok húsvétkor csak vasárnap tartanak zárva. A CEBR szerint a húsvéti bevásárlási lázat az is hevítette, hogy a Bank of England a hónap elején nem emelte tovább az alapkamatát.
A Cityben dolgozna? Most van esélye
Bejött a húsvét a brit kereskedőknek
Nem változtatott az alapkamaton a Bank of England
MTI