.jpg)
A második rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésre június elején, valószínűleg június 7-én kerülhet sor, azon megválasztják a párt elnökét, a 12 ügyvivőt és az országos tanács 20 tagját. A sajtóban elterjedt hírekre reagálva Gusztos Péter azt mondta, hogy a párt valamennyi kormánytagja aláírta a lemondásáról szóló nyilatkozatot és ezek az SZDSZ vezetésénél lesznek mindaddig, amíg a küldöttgyűlés nem hatalmazza fel őket arra, hogy ezeket a miniszterelnöknek benyújtsák.
A távirati iroda korábban SZDSZ-es körökből úgy értesült, hogy Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter egyelőre nem nyújtja be a lemondását, hanem a párt frakciója által szabott végső időpontig, április 30-ig akar várni ezzel a lépéssel. mivel véleménye szerint a hónap utolsó napjáig lehetőség van tárgyalni a koalíciós partnerrel. Gusztos Péter újságírói kérdésre válaszolva közölte, hogy a Gyurcsány Ferenc által írt nyílt levél is szóba került a testület ülésén, ahol tájékoztatták a testület tagjait a keddi koalíciós egyeztetésről.
Fodor még vár a lemondással
Mind a kormánypártiak, mind az ellenzékiek helyeslik Horváth Ágnes leváltását - ez derül ki a Szonda Ipsos felméréséből, amelyet a Népszabadság ismertetett. A cikk szerint a kormánypárti szavazók 55 százaléka véli úgy, hogy az SZDSZ-nek új egészségügyi minisztert kell jelölnie, és mindössze egyötödük válaszolta, hogy a koalíció felmondása a megoldás. |
Gyurcsány a visszahívások miatt sajnálkozik
Gusztos Péter a sajtótájékoztatón hozzátette, hogy "a felvetésre válaszul az SZDSZ elnöke, ha tetszik, megmutatta, ha tetszik, átadta a miniszterelnöknek a koalíciós szerződés tavaly aláírt harmadik kiegészítését, ahol ezekre a felvetésekre a két párt által aláírással ellenjegyzett válaszok találhatóak."
Elmondta azt is, hogy az SZDSZ ezt a koalíciót sem belülről, sem kívülről nem tudja támogatni, ezért nem akar és nem is tud automatikus, "biankó jellegű felhatalmazást adni" a kisebbségi kormányzáshoz. Megjegyezte, hogy szó lehet olyan jellegű javaslatok támogatásáról, amelyeket a szabad demokraták fontosnak tartanak az ország szempontjából. A távirati iroda kérdésére közölte, nem céljuk hogy előrehozott választásokat tartsanak és nem is gondolják, hogy előrehozott választásokra kerülne sor.
Az MSZP biztosítja az ország kormányozhatóságát, vállalja az önálló, baloldali kormányzás felelősségét - mondta Nyakó István, a párt szóvivője kedden, az MSZP országos elnökségének tanácskozása után. A szóvivő közlése szerint az elnökség felkérte Gyurcsány Ferenc pártelnököt, terjessze a testület elé a következő két év kormányzati politikájára vonatkozó javaslatait, elképzeléseit a kormányprogram tartalmi megújítására. Arra a kérdésére, hogyan fogják biztosítani a parlamentben a többséget a döntésekhez, Nyakó István az SZDSZ elnökét, Kóka Jánost idézte, miszerint a szabad demokraták elkötelezettek a gazdasági egyensúly fenntartása mellett és támogatni fognak minden olyan intézkedést, ami ezt szolgálja. |
Gusztos Péter visszautasította azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint Kóka János gyakorlatilag "csak a vállát vonogatta," amikor Gyurcsány Ferenc azt kérdezte tőle, hogy mit akar tenni Orbán Viktor Fidesz-elnök hatalomba való visszatérése ellen az esetleges előrehozott választásokon. Mint mondta, az SZDSZ súlyos hibának tartja, ha a tíz ember részvételével lezajlott, "nyugodt és kulturált hangvételű koalíciós egyeztetésről" a liberális párt elnökére nézve terhelő, "súlyosan eltorzított, valótlan információk" kerülnek ki.
Az ügyvivő testület üléséről annak vége előtt távozott Fodor Gábor, aki egy előre megbeszélt televíziós szereplésre igyekezett. Gusztos Péter elmondta, hogy habár a környezetvédelmi miniszter távozásakor még egy korábbi napirendi pontnál tartottak, de Fodor Gábor közölte, hogy egyetért a két küldöttgyűléses forgatókönyvvel és megszavazná azokat.
Hígulási veszély - a piac szabhatja a korlátokat
Kóka gyorsításról és a fenyegető rémről
Gyurcsány legjobb esetben "béna kacsa" lesz?
Gyurcsány: "Nagyon mély koalíciós vita van"
Gyurcsány Ferenc távozása most már valós lehetőség
MTI, Népszabadság