
A Barclays Capital londoni elemzői szerint ez olyan mértékű drágulás, amely miatt most már az egész évre szóló előrejelzési konszenzus is komoly mértékben módosulni kezd. A ház felidézi, hogy a legutóbbi Reuters-felmérés szerint az elmúlt egy hónapban kilenc befektetési bank 10 dollárral vagy ennél is jobban - közülük három 20 dollárral, vagy ennél nagyobb mértékben - emelte az idei év egészére szóló WTI-átlagárjóslatát.
A Barclays Capital szerint egyetlen hónap alatt még soha nem volt ekkora eltolódás az olajárra vonatkozó citybeli konszenzusban.
A hangulatváltozást jelzi, hogy az idei első negyedév elején a 100 dolláros hordónkénti olajár rendkívüli sajtópublicitást kapott, abban az értelemben, hogy "milyen kivételesen magasra" emelkedett az árfolyam, a negyedév végére azonban már általánossá váltak az olyan szalagcímek, hogy "100 dollárra süllyedt az olajár", jelezve, hogy a 100 dolláros árfolyam ma már inkább gyenge piacot jelez, áll a Barclays Capital londoni elemzésében.
A cég saját előrejelzése a második negyedévre még magasabb, 103,00 dolláros WTI-átlagot valószínűsít, és a harmadik negyedévre várt valamelyes visszaesés után - 98 dollár - az idei utolsó három hónapra már 104,00 dollár szerepel a prognózisban. A Barclays Capital 2008 egészére 100,8 dolláros WTI-árfolyamátlagra számít.
A globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent olajféle árátlaga az előrejelzés szerint 99,10 dollár lesz az idén.
A két olajfajta tavalyi egész évi átlagára 72,40 volt a WTI-nél, illetve 72,70 dollár a Brent esetében, vagyis a Brent tavaly átlagosan drágább volt, mint a WTI. A WTI jobb minőségű a Brentnél, ezért ritka, hogy a Brent drágább legyen, de tavaly ez sokszor előfordult, részint, mert a Brent jegyzése szélesebb körű, részint, mert a WTI távolabbi határidőit a szabadpiaci spekulánsok sokáig alulértékelték, és ez lejjebb húzta a legközelebbi határidők árát is.
A ház szerint ellátási oldalon az első negyedév "legnagyobb meglepetése" Oroszország volt, amelyről a Barclays Capital korábban azt jósolta, hogy - Brazíliával és Azerbajdzsánnal együtt - az OPEC-en kívüli termelői csoporttól várt ellátási növekmény egyik fő forrása lesz. Az átlagos napi orosz nyersolaj-kitermelés azonban márciusban - hivatalos orosz adatok szerint is - 9,76 millió hordó volt, 110 ezer hordóval kevesebb éves összevetésben, és 170 ezer hordóval alacsonyabb az októberben mért tavalyi csúcsnál.
A Barclays Capital most már azzal számol, hogy az orosz kitermelés 2008 egészében csökkenni fog az előző évihez képest, ami 1996 óta az első teljes évi visszaesés lenne.
Nagy hatalom: Oroszország betört az élvonalba
Spórolhatunk és kereshetünk az energianövényekkel
Néha kicsit megijednek, de a drágulás nem áll meg
Almunia beszólt a fél világnak
Elszállt a dízel ára: miért nem lehet olcsóbb gázolajat tankolni Magyarországon? (hanganyag)