1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Csaknem 40 dolláros éves emelkedéssel soha nem látott szintet ért el a nyersolaj átlagára az idei első negyedévben, áll az egyik vezető londoni befektetési ház friss összesítésében
Csaknem 40 dolláros éves emelkedéssel soha nem látott szintet ért el a nyersolaj átlagára az idei első negyedévben, áll az egyik vezető londoni befektetési ház friss összesítésében, amely szerint folyamatosan csökken az orosz kitermelés, és az idén 100 dollár felett lesz az éves átlagár.

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci elemzéseket is közlő háza legutóbbi felmérésében azt írta: adatai szerint a nyugati féltekén irányadó amerikai nyersolajtípus, a West Texas Intermediate (WTI) szabadpiaci átlagára 97,82 dollár volt hordónként az idei első negyedévben. Ez minden eddiginél magasabb negyedéves átlag, és 39,60 dollárral haladja meg a tavalyi első negyedévi átlagot.
   
A Barclays Capital londoni elemzői szerint ez olyan mértékű drágulás, amely miatt most már az egész évre szóló előrejelzési konszenzus is komoly mértékben módosulni kezd. A ház felidézi, hogy a legutóbbi Reuters-felmérés szerint az elmúlt egy hónapban kilenc befektetési bank 10 dollárral vagy ennél is jobban - közülük három 20 dollárral, vagy ennél nagyobb mértékben - emelte az idei év egészére szóló WTI-átlagárjóslatát.
   
A Barclays Capital szerint egyetlen hónap alatt még soha nem volt ekkora eltolódás az olajárra vonatkozó citybeli konszenzusban.
   
A hangulatváltozást jelzi, hogy az idei első negyedév elején a 100 dolláros hordónkénti olajár rendkívüli sajtópublicitást kapott, abban az értelemben, hogy "milyen kivételesen magasra" emelkedett az árfolyam, a negyedév végére azonban már általánossá váltak az olyan szalagcímek, hogy "100 dollárra süllyedt az olajár", jelezve, hogy a 100 dolláros árfolyam ma már inkább gyenge piacot jelez, áll a Barclays Capital londoni elemzésében.
   
A cég saját előrejelzése a második negyedévre még magasabb, 103,00 dolláros WTI-átlagot valószínűsít, és a harmadik negyedévre várt valamelyes visszaesés után - 98 dollár - az idei utolsó három hónapra már 104,00 dollár szerepel a prognózisban. A Barclays Capital 2008 egészére 100,8 dolláros WTI-árfolyamátlagra számít.
   
A globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent olajféle árátlaga az előrejelzés szerint 99,10 dollár lesz az idén.
   
A két olajfajta tavalyi egész évi átlagára 72,40 volt a WTI-nél, illetve 72,70 dollár a Brent esetében, vagyis a Brent tavaly átlagosan drágább volt, mint a WTI. A WTI jobb minőségű a Brentnél, ezért ritka, hogy a Brent drágább legyen, de tavaly ez sokszor előfordult, részint, mert a Brent jegyzése szélesebb körű, részint, mert a WTI távolabbi határidőit a szabadpiaci spekulánsok sokáig alulértékelték, és ez lejjebb húzta a legközelebbi határidők árát is.
   
A ház szerint ellátási oldalon az első negyedév "legnagyobb meglepetése" Oroszország volt, amelyről a Barclays Capital korábban azt jósolta, hogy - Brazíliával és Azerbajdzsánnal együtt - az OPEC-en kívüli termelői csoporttól várt ellátási növekmény egyik fő forrása lesz. Az átlagos napi orosz nyersolaj-kitermelés azonban márciusban - hivatalos orosz adatok szerint is - 9,76 millió hordó volt, 110 ezer hordóval kevesebb éves összevetésben, és 170 ezer hordóval alacsonyabb az októberben mért tavalyi csúcsnál.
   
A Barclays Capital most már azzal számol, hogy az orosz kitermelés 2008 egészében csökkenni fog az előző évihez képest, ami 1996 óta az első teljes évi visszaesés lenne.

Nagy hatalom: Oroszország betört az élvonalba
Spórolhatunk és kereshetünk az energianövényekkel
Néha kicsit megijednek, de a drágulás nem áll meg
Almunia beszólt a fél világnak
Elszállt a dízel ára: miért nem lehet olcsóbb gázolajat tankolni Magyarországon? (hanganyag)
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG