Lázár János elmondta, hogy a frakcióülésen a devizahitelesek ügye volt a legfontosabb kérdés a képviselők számára, hogyan lehet javítani az ő súlyos helyzetükön.
Lázár elintézte az OTP-t, megindult a forint is>> |
A frakció tervezetének bejelentése a kormányfő szóvivőjével
A frakcióvezető kitért arra is, hogy kiterjesztik az árfolyamrögzítés lehetőségét azokra a devizahitelesekre is, akiknek az elmúlt hónapokban mondta fel szerződésüket a bank. A kezdeményezésről a kormány vasárnapi ülésén dönt.
A Bankszövetség egyelőre nem kommentál |
Szijjártó Péter leszögezte, hogy a frakciószövetség támogatja a kormányt, és azon gazdaságpolitika mögött áll, melyet a kabinet eddig folytatott. A miniszterelnök szóvivője szerint nem dughatják a homokba a fejüket. Elmondása alalpján azzal kell számolnunk, hogy egy hosszú, több éven át elhúzódó válság lesz Európában, ez jelenti majd Magyarország számára a gazdasági környezetet, és ennek fényében kell meghozni a döntéseket. Hozzátette, hogy a kormány gazdaságpolitikai döntései azt a célt szolgálják, hogy az ország kiszolgáltatottságát csökkentsék, szuverenitásunkat visszaszerezzük. Ebbe illeszkedik az államadósság folyamatos csökkentése, melyet a frakció támogatásáról biztosított. Felhívta a figyelmet arra, hogy az államadósság csökkentésére Európában hazánk mellett csak Svédország volt képes. Szijjártó Péter elmondta, hogy hazánk erősebben kerül majd ki a válságból.
A szóvivő arról is beszélt, hogy a miniszterelnök a frakcióülésen megismételte, hogy a költségvetési hiányt 3 százalék alatt kell tartani. Hozzáfűzte, hogy ez biztosítékot jelent az államadósság folyamatos csökkenésére. Problémának nevezte, hogy a hitelek és az államadósság nagy része devizában van. A politikus szerint ha csökken a devizahitelek állománya, akkor csökken az ország kitettsége, kiszolgáltatottsága.
Az adósmentés ára
A javaslattal a legrosszabbul az OTP járhat, amely akár 400 milliárdos is bukhat, ha a javaslatot ebben a formában elfogadják, bár egyes elemzők szerint a jelenlegi elképzelés egyszerűen betarthatatlan.
Részletek >>>
Equilor: jelentős kockázat kerülhet ki a rendszerből, de még fellazulhat a javaslat
Makro szemszögből tekintve a devizahitelek arányának csökkenése jelentős kockázatot emelne ki a rendszerből és a körülményektől függően javítaná hazánk nemzetközi megítélését is. Ez azonban csak hosszabb távon igaz, hiszen a pénzügyi rendszert érintő bizonytalanságok rövid távon megingathatják a befektetői bizalmat.
A mostani lépésnek ebben a formában komoly ára van, amit a tervek szerint kizárólag a bankok viselnének. A pontos részletek vasárnap/hétfőn láthatnak napvilágot - írja az Equiolor.
Mennyiben érintené ez az OTP-t?
Az OTP 2011 első féléves gyorsjelentése szerint a hazai operációban nettó értelemben kb. 1800 milliárd forint összértékű hitelállománnyal rendelkezett. Az Equilor számításai szerint ennek kb. a fele lehet devizaalapú, a portfólión belül azonban nehéz megbecsülni a pontos devizaarányt.
Ha a 2011. június végi devizaárfolyamokat vesszük alapul, akkor a CHF/HUF esetében kb. 25%-os, míg az EUR/HUF esetében 7-8%-os különbséggel szembesülne az OTP a törlesztésnél/visszafizetésnél. A hitelállományra vetítve legrosszabb esetben ez 150-200 milliárd forintos veszteséget jelentene az OTP-nek, amely részvényenként 500-700 forintos értéket tesz ki (ha mindenki visszafizetné az összes hitelét).
Ez az összeg azonban nem tartalmazza azt a hatást, amit egy ilyen volumenű tranzakció okozna a devizapiacon, hiszen a svájci frank alapú hitelek törlesztése áttételesen jelentős frankvételt generál, ami adott esetben feljebb tornászhatja a CHF/HUF kurzust.
A brókercég véleménye szerint ez a javaslat ebben a formában nem valósul meg, a későbbiekben arra számítanak az elemzők, hogy bizonyos kondíciók fellazulnak. Legvalószínűbb forgatókönyvként most 20-25 milliárd forintos kiadást (EPS-hatás kb. 90 forint) prognosztizálnak az Equilornál az OTP-re nézve, ez azonban a részletek napvilágra kerülésével változhat.
Privátbankár