1p
A Fidesz-frakció azt javasolja a kormánynak, hogy tegye lehetővé az egy összegű végtörlesztést rögzített árfolyamon - a veszteséget a bankokra terhelnék
A Fidesz-frakció azt javasolja a kormánynak, hogy tegye lehetővé az egy összegű végtörlesztést rögzített árfolyamon a devizaalapú jelzáloghitellel rendelkezők számára – mondta el Lázár János Szijjártó Péterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján a Fidesz-KDNP kihelyezett hajdúszoboszlói frakcióülését követően pénteken.

Lázár János elmondta, hogy a frakcióülésen a devizahitelesek ügye volt a legfontosabb kérdés a képviselők számára, hogyan lehet javítani az ő súlyos helyzetükön.

Lázár elintézte az OTP-t, megindult a forint is>>
A Fidesz-frakció azt javasolja a kormánynak, hogy tegye lehetővé az egy összegű végtörlesztést rögzített árfolyamon a devizaalapú jelzáloghitellel rendelkezők számára. A rögzített árfolyam svájci frank esetében 180 forint, euró esetében 250 forint lenne. Ezeken az árfolyamokon nyílna az ügyfélnek lehetősége arra, hogy végtörlessze a hitelt, a különbséget így értelemszerűen a bankoknak kellene átvállalnia. Az ügyfél vagy a megtakarításából fizeti ki ezt az összeget, vagy pedig forint alapú hitelt vehetne igénybe. Lázár János kifejtette, hogy a javaslat 300 ezer embernek nyújthat segítséget. A politikus leszögezte, hogy a frakció ragaszkodik ahhoz, hogy a tranzakció minden költsége a bankokat terhelje, az ügyfél számára ne legyen költsége.

A frakció tervezetének bejelentése a kormányfő szóvivőjével

 

A frakcióvezető kitért arra is, hogy kiterjesztik az árfolyamrögzítés lehetőségét azokra a devizahitelesekre is, akiknek az elmúlt hónapokban mondta fel szerződésüket a bank. A kezdeményezésről a kormány vasárnapi ülésén dönt.

A Bankszövetség egyelőre nem kommentál
A Magyar Bankszövetség a hír hallatán közölte, hogy a médián keresztül értesültek Lázár János bejelentéséről, azonban mivel a témában semmilyen további információval nem rendelkeznek, így jelenleg nem tudják kommentálni.

Lázár János arról is beszélt, hogy a frakció egy komoly vizsgálatot is kezdeményez, hogy 2002 után hogyan alakult ki a devizahitelek rendszere hazánkban.

Szijjártó Péter leszögezte, hogy a frakciószövetség támogatja a kormányt, és azon gazdaságpolitika mögött áll, melyet a kabinet eddig folytatott. A miniszterelnök szóvivője szerint nem dughatják a homokba a fejüket. Elmondása alalpján azzal kell számolnunk, hogy egy hosszú, több éven át elhúzódó válság lesz Európában, ez jelenti majd Magyarország számára a gazdasági környezetet, és ennek fényében kell meghozni a  döntéseket. Hozzátette, hogy a kormány gazdaságpolitikai döntései azt a célt szolgálják, hogy az ország kiszolgáltatottságát csökkentsék, szuverenitásunkat visszaszerezzük. Ebbe illeszkedik az államadósság folyamatos csökkentése, melyet a frakció támogatásáról biztosított. Felhívta a figyelmet arra, hogy az államadósság csökkentésére Európában hazánk mellett csak Svédország volt képes. Szijjártó Péter elmondta, hogy hazánk erősebben kerül majd ki a válságból.

A szóvivő arról is beszélt, hogy a miniszterelnök a frakcióülésen megismételte, hogy a költségvetési hiányt 3 százalék alatt kell tartani. Hozzáfűzte, hogy ez biztosítékot jelent az államadósság folyamatos csökkenésére. Problémának nevezte, hogy a hitelek és az államadósság nagy része devizában van. A politikus szerint ha csökken a devizahitelek állománya, akkor csökken az ország kitettsége, kiszolgáltatottsága.

Az adósmentés ára

A javaslattal a legrosszabbul az OTP járhat, amely akár 400 milliárdos is bukhat, ha a javaslatot ebben a formában elfogadják, bár egyes elemzők szerint a jelenlegi elképzelés egyszerűen betarthatatlan.
Részletek >>>


Equilor: jelentős kockázat kerülhet ki a rendszerből, de még fellazulhat a javaslat

Makro szemszögből tekintve a devizahitelek arányának csökkenése jelentős kockázatot emelne ki a rendszerből és a körülményektől függően javítaná hazánk nemzetközi megítélését is. Ez azonban csak hosszabb távon igaz, hiszen a pénzügyi rendszert érintő bizonytalanságok rövid távon megingathatják a befektetői bizalmat.
A mostani lépésnek ebben a formában komoly ára van, amit a tervek szerint kizárólag a bankok viselnének. A pontos részletek vasárnap/hétfőn láthatnak napvilágot - írja az Equiolor.

Mennyiben érintené ez az OTP-t?

Az OTP 2011 első féléves gyorsjelentése szerint a hazai operációban nettó értelemben kb. 1800 milliárd forint összértékű hitelállománnyal rendelkezett. Az Equilor számításai szerint ennek kb. a fele lehet devizaalapú, a portfólión belül azonban nehéz megbecsülni a pontos devizaarányt.

Ha a 2011. június végi devizaárfolyamokat vesszük alapul, akkor a CHF/HUF esetében kb. 25%-os, míg az EUR/HUF esetében 7-8%-os különbséggel szembesülne az OTP a törlesztésnél/visszafizetésnél. A hitelállományra vetítve legrosszabb esetben ez 150-200 milliárd forintos veszteséget jelentene az OTP-nek, amely részvényenként 500-700 forintos értéket tesz ki (ha mindenki visszafizetné az összes hitelét).

Ez az összeg azonban nem tartalmazza azt a hatást, amit egy ilyen volumenű tranzakció okozna a devizapiacon, hiszen a svájci frank alapú hitelek törlesztése áttételesen jelentős frankvételt generál, ami adott esetben feljebb tornászhatja a CHF/HUF kurzust.

A brókercég véleménye szerint ez a javaslat ebben a formában nem valósul meg, a későbbiekben arra számítanak az elemzők, hogy bizonyos kondíciók fellazulnak. Legvalószínűbb forgatókönyvként most 20-25 milliárd forintos kiadást (EPS-hatás kb. 90 forint) prognosztizálnak az Equilornál az OTP-re nézve, ez azonban a részletek napvilágra kerülésével változhat.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG