Savanyú az EU-nak a sok adóparadicsom
Az UFE most első ízben Budapesten tartja kongresszusát, Dieter Ondracek ebből az alkalomból találkozott a sajtóval.
A nemzetközi szervezet elnöke elmondta: az UFE tagjainak feladata az állami bevételek biztosítása a vám- és adójövedelmek behajtása révén, ez azonban sokszor nehézségeket okoz. A beszedés hatékonyságának növeléséhez javítani kell a nemzetközi együttműködést, az információáramlást és szükséges az európai kamatirányelv módosítása is. A szervezet munkabizottságot hoz létre, amely javaslatot készít arról, hogyan lehetne a joghézagokat megszüntetni - mondta az UFE elnöke.
Az adóparadicsomok miatt csak Németországot évi 20 milliárd euró adókár éri, Franciaországban és Nagy-Britanniában hasonló, de némileg kisebb mértékű a kár. Liechtensteinben fantázianévvel is létre lehet hozni alapítványt. Dieter Ondracek szerint az adócsalók így dupla védelmet élveznek: az adóhatóság nem tudja ellenőrizni a számlákat, s ha hozzájutnak is valamilyen irathoz, akkor sem tudják, kit rejt a fantázianév. Liechtenstein most politikai nyomás alatt áll, ezért Szingapúrba vagy Panamába menekítik a pénzt - tette hozzá.
Úgy vélekedett: a kamatirányelv hatástalan; fontos volna, hogy minden országnak jelentéstételi kötelezettsége legyen (Liechtensteinnek, Ausztriának és Svájcnak most nincs), amint az is, hogy név nélkül ne lehessen takarékoskodni.
Az UFE sajtóanyaga szerint az adóamnesztia kétélű kard, mivel a becsületes adófizetőben azt az érzést kelti, hogy ő a bolond. Európa egyes országaiban, így Nagy-Britanniában és Dániában ezért szigorúan elutasították az adóamnesztiát, míg más országok, például Németország abban reménykedett, hogy az amnesztia segítségével adót tud visszaszerezni. Az UFE az adóamnesztiáról való lemondást kéri minden országban. A szervezet álláspontja szerint az adócsalás megakadályozása érdekében az adócsalók nevét mindenhol nyilvánosságra kellene hozni.
EU: hadat kéne üzenni az off-shore cégeknek
Segítenek az adócsalásban a svájci bankok?
Ráérez az APEH, kit kell ellenőrizni
MTI