1p
Újabb agresszív leminősítés után visszavonta Líbia adósosztályzatait a Fitch, mert egyszerűen kevés az információja. Közben az is elképzelhető, hogy Kadhafi önként távozik a hatalomból
Agresszív mértékben, egyszerre három fokozattal a "bóvli" kategória "B" sávjába süllyesztette Líbia államadós-osztályzatát, egyben vissza is vonta az ország szuverén besorolását szerdán a Fitch Ratings, a "szélsőségesen" bizonytalan helyzetre hivatkozva.

A legnagyobb európai hitelminősítő szerdán Londonban közölte, hogy Líbia hosszú futamidejű, devizában és hazai valutában kibocsátott adósságainak kockázati besorolását, valamint a kereskedelmi adósokra érvényben tartott osztályzati országplafont az eddigi "BB" szintről - a "BB mínusz" és a "B plusz" fokozatok kihagyásával - "B"-re rontja.

Az eddigi "BB" osztályzat is a befektetésre ajánlott kategória alatt volt, a "B" viszont már mélyen a spekulatív - a piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - sávban van.

Mi értelme leminősíteni és visszavonni?
A hitelminősítői gyakorlatban sokszor előfordul egyes szuverén, illetve kereskedelmi adósok osztályzatának módosítása és egyidejű visszavonása, általában valamely rendkívüli piaci vagy politikai fejlemény bekövetkezte nyomán. Az ilyen jellegű lépésekkel a hitelminősítők rendszerint azt jelzik, hogy az érintett adóst a rendelkezésükre álló utolsó információk alapján milyen kockázatúnak ítélik, de egyben azt is, hogy a hozzáférhető információmennyiség alapján tovább már nem tudnak megalapozott besorolást fenntartani az adott országra vagy vállalatra.
A Fitch a líbiai adósosztályzatot levette az eddigi negatív figyelőlistáról és stabil kilátással látta el, ugyanakkor vissza is vonta a besorolásokat, arra hivatkozva, hogy a jelenlegi helyzetben egyszerűen nincs elég információja a líbiai adóssághelyzet további megítéléséhez (hogy a hitelminősítő, miért lépte ezt meg egyszerre, arról lásd keretes írásunkat).

A Fitch Ratings szerdai londoni elemzése szerint Líbia leminősítése a "B" kategóriába "a szélsőségesen instabil" politikai helyzetet, az olajkitermelés összeomlását és a líbiai állami vagyonok külföldi zárolását tükrözi.

A cég a múlt hónap elején ugyancsak agresszív, három fokozatú leminősítéssel rontotta az addigi befektetői ajánlású "BBB" szintről a most megvont "BB"-re a líbiai adósosztályzatot. A Fitch így néhány hét alatt összesen hat fokozattal minősítette le Líbia szuverén besorolását.

A múlt havi osztályzatrontáshoz fűzött elemzésében a hitelminősítő szintén kiemelte, hogy a líbiai állam jelentős értékű külföldi pénzügyi eszközeit - amelyek az addigi besorolás kulcstényezői között voltak - nemzetközi szankciók alapján zárolták.

Az olajtól függ minden

Kiemelte a ház a líbiai kőolajtermelés zuhanását is, és megállapította, hogy az olajipari létesítményeket hosszú időre kiható károsodás veszélye fenyegeti.

A nyersolaj- és a földgázkitermelés Líbia hazai össztermékének (GDP) felét, a folyómérleg-bevételek 90 százalékát, az államháztartási bevételeknek pedig a 70 százalékát adta a fegyveres konfliktus kitörése előtt.

Kadhafi önként távozhat
Az as-Sark al-Auszat című líbiai (Bengáziban működő) lapot idézi az Index.hu, amely szerint Kadhafi "eddig soha nem látott mértékben hajlik a fegyveres konfliktus politikai megoldására", amit a felkelők sem vetnek el. A líbiai diktátor feltételei ráadásul elfogadhatóak Bengázi számára is, jóformán azok arról szolnak, hogy a diktátor maradhasson Líbiában, "ősei földjén" s félévig fia vegye át a hatalmat, amíg az ország nem választ új vezetőt. Az arab lap szerint a líbiaiak többsége nem látja szívesen Kadhafit az ország élén, a felkelők pedig hadi szerencse tekintetében nem állnak jól a frontokon. 
Mindemellett a külföldi alkalmazottak - akik a 6,7 milliós lakosságon belül hozzávetőleg egymillióan voltak, és életfontosságú szerepet játszottak számos kulcsiparág működésében - tömegesen távoznak, és nem is fognak visszatérni mindaddig, amíg "a politikai stabilitásra valamelyest hasonlító állapotokat nem sikerül helyreállítani" - állt a Fitch Ratings által a márciusi meredek líbiai leminősítéshez fűzött londoni elemzésben.

A Fitch csak beállt a sorba

A múlt hónapban egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor´s is agresszív mértékben, négy fokozattal leminősítette Líbiát. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja március 10-én az addigi közepes befektetői "BBB plusz"-ról - a "BBB", a "BBB mínusz" és a "BB plusz" köztes fokozatok kihagyásával - "BB"-re, vagyis immár spekulatív szintre rontotta Líbia hosszú futamidejű adósbesorolását.

A Standard & Poor´s is közölte egyben, hogy az új osztályzatok megállapításával együtt felfüggeszti Líbia adósi besorolásait, tekintettel arra, hogy a kialakult helyzetben nem jut megfelelő mennyiségű hiteles politikai és gazdasági információhoz.

Az S&P akkori értékelése szerint a líbiai fegyveres konfliktus polgárháborúvá szélesedett, és emiatt meredeken zuhan a líbiai gazdaság teljesítménye. A hitelminősítő szerint emellett a líbiai kormány a jövőben sem külső, sem belső hitelforrásokhoz nem fog hozzáférni, egyrészt a nemzetközi szankciók, másrészt a hazai pénzpiaci rendszer fejletlensége miatt. A Standard & Poor´s szerint a külső szankciók miatt várhatóan "nehézzé, vagy kivitelezhetetlenné" válik a líbiai államháztartási, illetve folyómérleg-hiányok finanszírozása.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG