1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt évre visszatekintve elmondható, teljesen indokolt volt az MNB monetáris tanácsának óvatossága - mondta Simor András év végi nyilatkozatában
Az elmúlt évre visszatekintve elmondható, teljesen indokolt volt a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának óvatossága kamatdöntéseikor - mondta Simor András, a jegybank elnöke év végi nyilatkozatában

"Amikor az új vezetés belépett, mi is úgy gondoltuk, fokozatos kamatcsökkentésre lesz mód az év folyamán, később azonban a világ pénz- és árupiacain történt események hatására, elsősorban a nyersanyagárak és az élelmiszerek drágulása következtében, valamint az amerikai jelzálogpiaci problémákból kiinduló kockázati prémiumok emelkedése miatt, indokolt volt az óvatosság." - mondta.

Hónapokra buktuk a kamatvágást?

Simor András kiemelte: a jegybank nem rövid távon akarja leszorítani az inflációt, mindazonáltal, a jegybanknak a törvényben meghatározott, elsődleges feladatára, az árstabilitás elérésére és fenntartására kell koncentrálnia erőit, csupán ezen elsődleges cél érvényesítése függvényében tudja saját eszközeivel támogatni a gazdasági növekedést. A monetáris politika, egyébként a gazdasági növekedés ütemének gyorsulására csak bizonyos nagyon szűk korlátok között képes hatni.

Szerinte az idei évben a gazdasági növekedést leginkább az fogta vissza, hogy visszaesett az állami, önkormányzati szektor növekedési hozzájárulása, a központi beruházások csökkenése miatt erőteljesen visszaesett az építőipar teljesítménye, ez hatott a többi ágazatra is, emellett igen gyenge teljesítményt nyújtott a mezőgazdaság, ami az idei, évek óta a legsúlyosabb aszálynak tudható be.

Nagyon figyel a nemzeti bank

"Ezekre a tényezőkre a monetáris politikának nincs igazán hatása, így a jegybank vezetése jobbnak látta, ha az infláció, és ezen belül különösen a nyersanyag és élelmiszer áremelkedések miatt esetlegesen megemelkedő inflációs várakozások visszafogására összepontosít" - hangsúlyozta az elnök, hozzáfűzve: az MNB változatlanul azt tartja legvalószínűbbnek, hogy 2009 végére 3 százalék körüli szintre csökken a pénzromlás üteme.

Simor az idei év egyik jelentős eredményének azt tartotta, hogy kiegyensúlyozottá vált a kormány és a jegybank kapcsolata, sőt, kifejezetten jó munkakapcsolat alakult ki a Pénzügyminisztérium (PM) és az MNB szakemberei között. Ezzel együtt vannak bizonyos kérdések, amelyeket eltérően ítélnek meg, például a gazdasági hosszabb távú növekedését illetően.

Az MNB véleménye szerint a magyar gazdaság jövőre 2,4 százalékkal nő, ez kevesebb, mint a PM 2,8 százalékos prognózisa.
Az évezred elejétől 4 százalék körüli növekedés jellemezte a magyar gazdaságot, e mögött azonban expanzív költségvetési politika állt. E költekezési szint nélkül a magyar gazdaság a korábbi években is vélhetően alacsonyabb ütemben bővült volna, holott a környékbeli országok, Lengyelország, Csehország 5-6 százalékkal növelik bruttó hazai terméküket, nem beszélve Szlovákiáról, amely még nagyobb növekedési ütemet produkál.

Simor szerint komplexen kell figyelni az eltérő növekedési trendeket, és különös figyelmet kell fordítani az ország versenyképességét már hosszabb ideje gátló tényezőkre. Ide sorolta például, az adórendszer és az újraelosztás nagyságának kérdését, a foglalkoztatás viszonylag alacsony szintjét és azt, hogy a belső piac néhány jelentős szegmensében a gazdasági verseny elégtelen.

Simor András emlékeztetett, hogy a nemzetközi tapasztalatok gyakran valóban azt mutatják, hogy ha a költségvetés szigorít, akkor az lehetőséget ad lazább monetáris politikára. Azonban az is fontos kérdés, hogy a költségvetési szigorítás milyen szerkezetben valósul meg - mondta, utalva a PM részéről az utóbbi időben elhangzott nyilatkozatokra, miszerint az idei restriktív költségvetési politika mellett a monetáris politika kevésbé szigorú is lehetett volna.

Az elnök ugyanakkor elismerte, hogy az államháztartási hiány csökkentése terén a kormány nagyon jelentős eredményeket ért el.
Nemzetközi tapasztalatok szerint a költségvetési szigorítások általában az infláció mérséklődésével járnak együtt, de nálunk épp az ellenkezője történt: miközben a költségvetés szűkítette a keresletet, az infláció, a kiigazítás sajátos szerkezetének következtében, megugrott, olyannyira, hogy áprilisban már 9 százalék körül volt, és, részben ennek köszönhetően, az év egészében is 8 százalék körüli pénzromlás várható - emlékeztetett az elnök.

"A parlament által elfogadott költségvetési törvény alapján reálisnak mondható, hogy jövőre az egyenleg további 2 százalékponttal javul, azaz 2008 végére a GDP-arányos államháztartási deficit várhatóan 4 százalékra csökken. Mindemellett kívánatos lenne, hogy a költségvetés kiadási oldalán további olyan változások történjenek, olyan ösztönző rendszerek, automatizmusok alakuljanak ki, amelyek az eddigiektől eltérően, egyedi sokkszerű intézkedések nélkül is tartósan megalapozzák az alacsony államháztartási deficitet" - mondta.

BNP: A magyar gazdaságban semmi sem mozdul

Simor szerint a jegybank kedvezően fogadta, hogy a jövőben szigorodik a költségvetés tervezése, készül a közpénzügyi törvény. "Nem az a lényeg, hogy mi lesz a létrejövő szervezet neve, vagy hol fog működni, hanem az, hogy az új intézmény mennyire lesz képes hatékonyan véleményt mondani a mindenkori kormány költségvetési tervezéséről, a költségvetés megalapozottságáról és milyen eszközök állnak majd rendelkezésére, hogy ezt a véleményét érvényre is juttassa" - mondta az elnök.

Simor utalt rá: a törvény életbe lépése esetén sincs száz százalékos garancia arra, hogy a jövőben ne fusson el egy-egy év költségvetési gazdálkodása, de a szigorú költségvetési politika esélyét jelentősen növeli egy ilyen költségvetési szabályrendszer és intézmény felállítása.

Az euró bevezetésével kapcsolatban a jegybank elnöke megismételte az MNB korábbi álláspontját, miszerint a bevezetés tényleges menetéről csupán a költségvetési konszolidáció első két évének, azaz legkorábban a 2007 és 2008 évek államháztartási gazdálkodásának lezárulása után és a 2009 évi tervek ismeretében érdemes beszélni.

Simor 7,7 százalékos béremelésre szavaz
MNB: Hárman voksoltak kamatcsökkentésre
Jelentett az MNB: felér egy országértékeléssel
Egyedül nem megy: Simor a kormányra mutogat

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG