Simor András a világgazdaság Magyarországra gyakorolt hatásáról azt mondta: a helyzet elsősorban az exportpiac beszűkülését okozhatja, amit azonban ellensúlyozhatnak az autóipari beruházások. A világgazdasági helyzet a magyar kockázati megítélésre is hatást gyakorol majd, a magyar gazdaság a sebezhetősége miatt nagyobb mértékben reagál a negatív sokkokra. A magyar CDS-felár az utóbbi időben folyamatosan növekedett, ma már 500 fölött jár, ami komoly hatást gyakorol a forint árfolyamára is.
Az adósságválság miatt az anyabankok forrás és tőkebevonási képessége csökken. Simor szerint a hitelezési fordulat tovább késik, a végtörlesztés nem fogja növelni a hitelezést, sokan saját megtakarításból fizetik majd vissza és így a nettó hitelezés tovább csökken.
A munakerőpiaci feltételek továbbra is lazák, az új álláshelyek számát tekintve megállapítható, hogy a versenyszférában a szabad munkahelyek száma csökken, a közmunka jelent lehetőséget az elhelyezkedére és ez szigorú egyensúlyjavító költségvetési poltikát tesz szükségessé.
A monetáris poltika dilemmája, hogy a belső kereslet gyenge, az inflációt azonban felfelé nyomja a gyengülő árfolyam, a kormányzati intézkedések és a romló kockázati megítélés. Az infláció alakulása a kormányzati intézkedésekkel a hatása várhatóan egy év után ki fog futni a rendszerből. Azonban nyitott kérdésként kell kezelni, hogy hogyan alkalmazkodik majd a gazdaság a szja változásokhoz, a minimálbér emeléshez, a végtörlesztéshez, és mik a kockázati valószínűségek - mondta a jegybank elnöke.
Az MNB számításai szerint a minimálbérek emelése bérnyomást jelenthet, jelentős mértékben megnőhet a részfoglalkoztatás, és a szürke és fekete munka aránya. A nem aktívak és nem foglalkoztatottak többsége alacsonyan képzett, az ő esélyeiket rontják a kiugróan magas adók.
Privátbankár - Nagy Zsófia