A Monetáris Tanács (MT) hétfői ülésén a 8 százalékos kamat változatlanul tartásáról szóló döntés mellett egy szavazatot kapott a 25 bázispontos kamatcsökkentésről szóló javaslat - válaszolta az MTI kérdésére az elnök.
Hozzátette: javult a befektetők kockázati hajlandósága ezért, ha az inflációs folyamatok megengedik, akkor az MT lát lehetőséget az irányadó kamat mérséklésére a jövőben.
"A jelenlegi tudásunk szerint a középtávú inflációs cél elérésének megvalósításához nem látunk ellentmondást a meglévő árfolyamsáv és az inflációs cél között" - felelte egy kérdésre Simor András, hozzátéve: elméletileg nem zárható ki, hogy ellentmondás jön létre a meglévő árfolyamsáv és az inflációs cél között.
A Monetáris Tanács változatlanul 8 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. Az ülést követően kiadott közlemény szerint a befektetői kockázati megítélés tartós javulása - amennyiben az inflációs folyamatok megengedik - lehetőséget adhat az irányadó kamat mérséklésére. A jegybanki alapkamat 2006. október 25. óta 8 százalék, az elemzők többsége szerint a kamatenyhítési periódus májusban kezdődhet meg. A Monetáris Tanács értékelése szerint az elmúlt hónapban beérkezett információk vegyes képet rajzolnak a magyar gazdaság pályájáról. Az idei első két hónap adatai a tanács várakozásai szerinti inflációs képet mutattak, azonban a legfrissebb, márciusi adatok már kevésbé egyértelműek. |
Az elnök leszögezte azt is, hogy a jegybank nem él semmilyen javaslattal a konferencián elhangzott indítvánnyal kapcsolatban, miszerint szükség lenne egy, a költségvetési folyamatok mainál nagyobb fokú ellenőrzéséért felelős költségvetési hivatalra. Egy másik, az euró esetleges 2010-2014 közötti magyarországi bevezetését feszegető kérdésre elmondta: "van konzultáció, beszélgetés a kormány és az MNB között, de én most nem spekulálnék semmilyen időpontra azzal kapcsolatban, hogy a múlt csütörtökön a miniszterelnök által mondott időszakban mikor lenne szerencsés bevezetni az eurót".
Egy másik, a bérek alakulását firtató kérdésre elmondta: a béradatok alakulását tekintve "nem látunk tisztán, nem látjuk, mi mozgatja a várakozásokat meghaladó béremeléseket". Simor András felvetette, az előzetesen várt béralakuláshoz képest a magasabb szintet indokolhatja az, hogy fehéredik a gazdaság, azaz a szigorúbb tb-járulék nyilvántartás kapcsán olyan "új munkavállalók jelenhetnek meg a munkerőpiacon, akiket korábban nem tartottak nyilván. Egyelőre nem látni tisztán, hisz sok iparágban a belső kereslet alacsonyabb szintje nem indokolja ezen iparágak magas béremeléseit - mondta az MNB elnöke.
Elemzők szerint túl nagy a monetráis szigor
Májusra várják a kamatcsökkentést elemzők
Gyurcsány szerint Simor nyitott kapukat dönget
MTI