1p
Határozottan visszautasítja a Magyar Nemzeti Bank elnöke, hogy Magyarországot ugyanolyan állami csőd fenyegetné, mint Izlandot.
Határozottan visszautasítja a Magyar Nemzeti Bank elnöke, hogy Magyarországot ugyanolyan állami csőd fenyegetné, mint Izlandot.

Simor András a Der Standard osztrák napilap hétfői számában megjelent interjúban közölte, hogy az összehasonlítás nem állja meg a helyét, mert a "két ország vonatkozásában csupán annyi a közös, hogy mindketten kicsik".

Véleménye szerint Magyarországot most azért minősítik magas kockázatúnak, mert a politikusok 2001 és 2006 között felelőtlen politikát folytattak. Túl sokat költöttek, és a választóknak betarthatatlan ígéreteket tettek. Ennek az lett az eredménye, hogy 2006-ban a költségvetési deficit elérte a kilenc százalékot. Egyébiránt ez akkor még nem bolygatta fel a piacot, a befektetőknek a szempillájuk sem rebbent. Most azonban probléma, és a kormány reagált is rá - mondta, felsorolva az intézkedéseket.

A jegybank elnöke nagy gondnak nevezte, hogy az ország a kialakult feltételek miatt, más államoktól eltérően, nem engedhet meg magának egy konjunktúraprogramot. A költségvetés nincs abban a helyzetben, hogy a piacot ösztönözze - magyarázta. - Ez kihat a bővülési várakozásokra is. Az egyetlen mód a helyzet kezelésére, hogy versenyképesebbé tesszük a gazdaságot és rugalmasabbá formáljuk a munkaerőpiacot.

Megjegyezte, hogy "szeretnénk az állam szerepét visszaszorítani a gazdaságban". Szavai szerint ez egyfelől a kiadások szűkítését, másfelől az adók mérséklését jelentené. Ez nem fog tüstént megtörténni, de nincs más út a növekedés helyreállítására a jelenlegi körülmények között - tette hozzá.

Kifejtette, hogy Magyarországon nincsenek rossz hitelek, mint az Egyesült Államokban, ahol a bankok alacsony jövedelmű adósoknak nyújtottak hiteleket, és mivel az ingatlanpiac konjunktúrája miatt az árak az égig szöktek, a kölcsönök nem voltak kellőképpen biztosítva.

Magyarországon ezzel szemben nem volt ingatlanboom, az árak stabilak maradtak, sőt visszaestek. Ráadásul a magyar bankok olyan hiteleket nyújtanak, amelyek átlagosan a biztosítékul szolgáló fedezet 70 százaléka körül mozognak - mondta Simor András.

"Még ha a forint árfolyama tovább romlik is, és az adósok egyre kevésbé tudják törleszteni a tartozásukat, a hitelezők biztonságban vannak. A magyar bankok számoltak ezzel a kockázattal devizahiteleiknél, és eleve így alakították ki ajánlatmodelljeiket."

Arra kérdésre, hogy a magyarországi zavarok milyen mértékben érinthetik az osztrák bankokat, az elnök kijelentette, hogy "csupán annyit mondhatok: ha húsz éven át nyereségre tettek szert, most képesek lesznek néhány évet kisebb profittal is átvészelni".


Nincs szükség azonnali kamatcsökkentésre

Nincs azonnali szükség arra, hogy csökkenjen az irányadó magyar kamat - nyilatkozta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke azelőtt, hogy a monetáris tanács hétfőn dönt a jelenleg 8,50 százalékos alapkamatról.

A jegybank elnöke elmondta azt is: az MNB nem tervezi, hogy felhasználja az Európai Központi Bank (EKB) hitelét. A múlt héten az MNB és az EKB 5 milliárd euró értékhatárig euróhitel felvételéről állapodott meg, hogy a magyar jegybank biztosítsa az euró likviditását a magyar piacokon. Simor András rámutatott arra, hogy az EKB-hitelt csak legvégső esetben használnák fel, "ha minden kötél szakad."

Az MNB elnöke elégedetten nyilatkozott a válság fényében a kormánynak a pénzügyi fegyelem további szigorítására tett lépéseivel kapcsolatban és azt mondta: Magyarország az idei év végére teljesíti a maastrichti hiánykritériumot.

A kormány 3,8 százalékról 3,4 százalékra változtatta a GDP-arányos államháztartási hiányra vonatkozó előrejelzését. Simor szerint a 3,4 százalék deficit, beleszámítva a nyugdíjreformmal kapcsolatos kiadások leírását már 2,9 százalékot jelent. Ez már az EU által előírt három százalékos plafon alatt van.

A jegybank elnöke rámutatott arra, hogy Magyarországon nincs szükség helyi bankok újratőkésítését célzó alapra, mint amilyet Németországban, vagy Nagy-Britanniában hoztak létre, mivel a rendszerben a megtérülési ráta meghaladja az európai átlagot.

Kedvenc ország voltunk, de ma senkinek sem kellünk
300 milliárdos tartalék az új büdzsében
Túl a csúcson: tovább szidják egymást a pártok
"Most fizetjük a felelőtlen politika árát"
Roham a pénzváltóknál: szabadulunk az eurótól
Ördögi körbe került Magyarország

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG