Az Alkohológiai Intézet az alkoholos májzsugorban meghaltak száma alapján úgy becsli, hazánkban 800 ezer alkoholbeteg él - írja a Népszabadság. A munkaadók elnézőek, ráadásul - akárcsak a család vagy a barátok - többnyire ők is késve vesznek tudomást a kolléga alkoholproblémájáról.
Egy a kilencvenes évek végén készített ILO-felmérés szerint három-öt évig tart a munkáltatók türelme, és a cégek csak akkor lépnek, ha már olyan súlyos a helyzet, hogy a dolgozó nem tudja ellátni feladatát, vagy súlyosan veszélyeztet másokat is. Ebben az esetben viszont az elbocsátás az egyetlen reakció.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) becslése szerint a súlyos alkoholfogyasztók 70 százaléka, a kábítószert használók 60 százaléka aktív dolgozói állományban van. A szervezet az alkohollal, illetve a kábítószerekkel összefüggő munkahelyi balesetek arányát az összes munkahelyi baleset 15-30 százalékában határozza meg. |
A cikk szerint az is tévhit, hogy a probléma az alacsonyabb beosztásúakat érinti. A szakértő szerint sok vezető, menedzser is az alkoholban találja meg a feszültségoldás módját. A tapasztalatok szerint a primér alkoholbetegeken kívül mindenki más a stressz, a depresszió, a szorongás és a családi vagy munkahelyi problémák miatt nyúl a pohár vagy az egyéb, függőséget okozó szerek után - írja a lap.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium idén induló alkohol- és drogprevenciós programja azt szeretné elérni, hogy a belső szabályzatokat alkohol- és drogprevenciós stratégiákkal egészítsék ki. Egy, az egészségmegőrzés és a prevenció minden részletére kitérő módszertani kézikönyvet készítettek, amelyet díjmentesen adnak a civil szervezeteknek és az érdeklődő munkaadóknak, valamint az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapján is közzétettek.
Kérdés, hogy a felső és középvezetők mennyire hajlandók és képesek napi feladataik mellett szenvedélybeteg beosztottjukra külön energiát fordítani. Ez többletmunka, viszont így megtarthatják a tehetséges, de átmenetileg bajba került munkatársakat. Egy ilyen program indítása a cég gondoskodását jelzi, és egyáltalán nem tépázza meg a presztízsüket - olvasható az újság mai számában.
A drog helyett az alkoholhoz nyúlnak a tinik
"Vodkaprojekt" Oroszországban
Egyre több brit hal bele a piálásba