A K&H Bank elemzési igazgatója szerint a devizahitelezésbe több bank belesodródott, mert korlátozó szabályok híján kezdték elveszteni piaci részesedésüket azáltal, hogy nem akartak kockázatos devizában hitelezni. Most azonban mintegy ezer milliárd forint veszteséget kell majd elszenvedniük a bankoknak az árfolyamon, amikor a végtörlesztés miatt jelentős árfolyamkülönbözetet kell lenyelniük.
A forinthitel kiváltás azon fog múlni, hogy megéri-e az adósnak. Úgy tűnik, hogy azt a 20 százalékot, amelyet az árfolyamon nyer a devizaadós, vélhetően elveszíti a forinthitelek magasabb kamatán, amely jelenleg 10-11 százalék a devizahitelek mintegy 7%-ával szemben, vagyis kb. 40 százalékos ugrást jelent, bár nincs árfolyamkockázat. Attól függően dől el a kérdés, hogy a törlesztőrészletek mekkora részét teszi ki a kamat.
Barcza György szerint a forinthitel-kiváltás egyelőre nagyon bizonytalan pont, azt sem lehet tudni, hogy a bankok egyáltalán kijönnek-e ilyen konstrukcióval - hangzott el a Gazdasági Rádióban.
Ha egy bank elkezdi, akkor muszáj lesz a többieknek is utána mennie, így valószínűleg igaza van a miniszterelnöknek, hogy ezt a piac megoldja, tehát a devizahitelek leváltása elkezdődik, és lesz belőle forinthitel - írta a napokban Zsiday Viktor tőkepiaci szakértő. Az alapkezeléssel is foglalkozó szakember szerint a rosszabbik eset az , ha ez a folyamat beindul,és nagyon nagy számban törlesztenek elő a devizahitelesek.
A Privátbankár által megkérdezett, a piaci folyamatokat jól ismerő, neve elhallgatását kérő szakember szerint a végtörlesztés akár erőteljes forintgyengüléshez is vezethet, ami az olcsó forinthitelezés beindítására késztetheti a bankokat, csakhogy a piac szereplőinek össze kell fogniuk, ha minimalizálni akarják veszteségeiket. Nagy kérdés tehát jelenleg az, hogy ki ugrik majd ki először a rajtrácsról, és kezdi olcsó hitellel átcsábítani a többi bank fizetőképes ügyfeleit.
Privátbankár