A vállalati szektorban végbemenő költségcsökkentések pozitív hatásai következtében akár 30 százalékkal is növekedhetnek az európai és amerikai vállalati profitok. Különösen igaz ez a ciklikus iparágak - az autóipar vagy a technológiai szektor - részvényeire és a pénzügyi vállalkozásokra.
Az ING IM szenior részvénystratégája, Patrick Moonen szerint a vállalatoknál a 70-es évek óta nem tapasztalt mértékű volt az eredménycsökkenés. Az amerikai vállalatok egy részvényre jutó eredménye (EPS) akkorát esett, ami tíz éves szinten is csak stagnálásra volt elég. Természetesen a cégek sajáttőke-arányos nyeresége is igen gyenge volt ebben az időszakban.
Az amerikai vállalatok eredményei a hosszú távú növekedési trendvonalat 34 százalékkal múlták alul a tavalyi évben, ami történelmileg is páratlan mértékű esésnek számít.
A múltbeli adatok azt mutatják, hogy az említett trendvonalhoz csak két-három év alatt tud visszaemelkedni a gazdaság, amely várhatóan most sem lesz másként. Az elemzők szerint 2011-2012-re várható az, hogy a vállalati eredmények növekedési üteme ismét a régi, átlagos szintre emelkedjen.
Ennek azért van nagy valószínűsége, mert a jegybankok várhatón megkezdik kamatemelési ciklusukat, a politika pedig nem fog lemondani az adóterhelés eszközéről, amely a vállalatokat is komolyan érinti majd. Mindezeken túl a következő években várhatóan világátlag alatti lesz a GDP növekedés mértéke a fejlett országokban.
Az ING IM úgy látja, hogy az amerikai tőzsde már beárazta a vállalati eredmények idei gyors növekedését, éppen ezért a globális portfólió allokációjában az európai részvények felülsúlyozását ajánlja az amerikaiakéhoz képest.
Fogyatékosokkal hatékonyabb a vállalat
Befektetések: napos, néhol felhős időre számítanak
Lesz mit a kenyérre kenni idén is - nem csak itthon
MTI