Sólyom: erős a hátterünk
A magyar államfő elmondta: a magyar bankok helyzete szilárd. A Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Központi Bank és a Világbank által biztosított 25,1 milliárd dolláros készenléti hitelkeret olyan hátteret ad a magyar pénzügyeknek, amely lehetővé teszi, hogy a nemzetközi pénzpiacok bizalma visszatérjen.
Svájci újságíróknak a magyar pénzügyi helyzetet firtató kérdéseire válaszolva Sólyom közölte: optimista, mert noha a magyar fizetőeszköz rendkívül súlyos spekulatív támadásoknak volt kitéve, "ez az idő elmúlt". Hozzátette: egyetlen, Magyarországon működő bank helyzete sem rendült meg.
Reményét fejezte ki, hogy nem kell hozzányúlni a nemzetközi pénzügyi intézmények által rendelkezésre bocsátott összeghez, de, mint mondta, "ha bármikor szükségünk van rá, bőségesen elegendő ahhoz, hogy Magyarország szilárdan megálljon". Azt mondta, várhatóan recesszió fogja sújtani Európát és a világ más országait is, de - mint fogalmazott - "mindent meg fogunk tenni, hogy ezt gazdaságélénkítő intézkedésekkel jól átvészeljük".
A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!
Pascal Couchepin svájci elnök az MTI kérdésére, vajon a világgazdaság jelenlegi állapota miatt nem fenyeget-e az a veszély, hogy Svájc a jelenleg érvényes megállapodásban foglalt időpontnál - vagyis 2011-nél - később nyitja meg teljesen munkaerőpiacát a magyar munkavállalók előtt, kifejtette: nagyon alacsony a svájci munkanélküliség, az előrejelzés szerint még a mostani gazdasági helyzetben sem fogja meghaladni a három százalékot. Magyar újságíróknak nyilatkozva Sólyom László azt mondta: megegyeztek Couchepin elnökkel arról, hogy "imádkoznak" azért, hogy ne legyen sikeres az a februárban rendezendő svájci népszavazás, amellyel megakadályoznák az EU-val a munkaerő szabad áramlásáról kötött megállapodás meghosszabbítását.
Az elnökök megbeszélésén, amelyen a teljes svájci kormány részt vett, szó esett a Magyarországnak ígért svájci fejlesztési hozzájárulásról és a kereskedelmi kapcsolatok fejlesztéséről is. Utóbbi fő területe a high-tech és biotechnológiai termékek, valamint a precíziós orvosi műszerek exportja lehetne. A felek szót ejtettek a Nyugat-Balkán helyzetéről is. A Svájcban élő nagyszámú koszovói vendégmunkás miatt Bern különösen érdeklődik a térség iránt. Magyarország segítheti az ezzel a térséggel kapcsolatos svájci külpolitikát, hiszen ismeri az érintett országokat, többel igen jó kapcsolatot ápol - mondta Sólyom László.
A köztársasági elnök pénteken Martignyba utazik, Valais kantonban borkóstoláson vesz részt, majd Genfben fejezi be kétnapos svájci hivatalos látogatását.
Orbán: A politika az ország legnagyobb baja
Gyurcsány beszólt a Fidesznek
Sötét jövő: százezer ember is utcára kerülhet?
Nagyot dobhat(na) rajtunk a válság
Kelet-Európa fele kiabálhat mentőövért
Szlovákia az összes magyar politikust megbüntetné
Reformok nélkül fabatkát sem ér a mentőcsomag
MTI