1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai jelzáloghitel-piaci válság fékezte az év harmadik negyedévében a tőzsdék forgalmát, az új cégek tőzsdei bevezetését - derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) IPO Watch Europe című tanulmányából.
Az amerikai jelzáloghitel-piaci válság fékezte az év harmadik negyedévében a tőzsdék forgalmát, az új cégek tőzsdei bevezetését - derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) IPO Watch Europe című tanulmányából.

Szeptemberben 26 céget vezettek be az európai tőzsdéken 159 millió eurós kibocsátási összértékben, míg augusztusban 39-et közel 2 milliárd euró értékben.

Július és szeptember között 179 céget vezettek be az európai tőzsdéken, 28-cal többet mint egy évvel korábban, de sokkal kevesebbet mint a második negyedévben történt 254 emisszió. A július és szeptember közötti emisszió összértéke 12,8 milliárd euró volt, 22 százalékkal kevesebb mint egy évvel korábban.

A tőzsdék közül London (79 cég bevezetésével) állt az élen, majd az Euronext (34), a varsói tőzsde (27) és Frankfurt (13) következett.

A PwC szakértője szerint, a következő hat hónapban a tőzsdei légkör javulása várható. Európán kívüli részvénytársaságok törekszenek majd az európai megjelenésre, e cégek, nem pedig a befektetési társaságok tevékenysége lesz aktívabb a tőzsdéken, amellett, hogy egy-egy konszern feldarabolása révén is várható az emissziós tevékenység élénkülése.


Az amerikai tőzsdeteljesítmény nem jelez az 1998-ashoz hasonló válságot

Az amerikai tőzsdei árfolyamok tükrében az 1998-as globális fizetési válságnál kevésbé súlyosnak tűnik a jelenlegi hitelpiaci felfordulás, bár az is igaz, a részvényenkénti eredményekhez mért akkori árfolyamtöbbszörös is sokkal magasabb volt a mostaninál - áll a Moody"S Investors Service legújabb összehasonlító elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő Londonban kiadott globális hitelfolyamat-elemzéseinek a mostani hitelszűkével foglalkozó összeállítása szerint az amerikai tőzsdéken forgó teljes törzsrészvény-állomány piaci összértékének a válság kipattanása utáni eddigi mélypontja 10 százalékkal volt lejjebb a válság előtti csúcsnál; 1998-ban a legnagyobb zuhanás 22 százalékos volt.

A Moody"s hozzáteszi ugyanakkor, hogy a sokkal nagyobb 1998-as árfolyam-volatilitásban tényező volt az akkori sokkal magasabb relatív részvényértékelés is. Az elemzés szerint 1998 egészének átlagában a széles merítésű S&P 500-as indexben szereplő amerikai tőzsdei törzsrészvény-állomány piaciérték/részvényenkénti eredmény szorzója 28,2 volt, 2007 eddigi időszakában ugyanakkor csak 17,4.

A részvényenkénti eredményhez mért meredekebb 1998-as piaci árazás magyarázatul szolgál arra, hogy miért voltak sokkal nagyobb árfolyamkilengések az akkori válság idején, mint most - áll az elemzésben.

A Moody"s szerint a jelenlegi enyhébb tőzsdei értékzuhanás korlátozta a spekulatív besorolású amerikai vállalati kör adósságkockázati felárainak emelkedését is. A hitelminősítő kimutatása szerint a magas hozamú sávba besorolt amerikai cégadósok havi átlagos adósságpiaci kockázati prémiuma az irányadó tízéves amerikai kincstárjegy felett a májusi 2,75 százalékpontról szeptemberre 4,5 százalékpontra emelkedett - október eddigi időszakában 4,2-4,25 százalékpont közé süllyedt vissza -, miközben az 1998 májusában mért 3,25 százalékpontról annak az évnek az októberére 6,82 százalékpontig nőtt.

A Moody"s egy másik összesítése szerint a globális likviditási apály egyelőre nem látszik a vállalati fizetőképességen. A hitelminősítő összesítése szerint a nála magas hozamú besorolással szereplő globális vállalati körben 1,3 százalékra süllyedt a nem fizetővé válók aránya az idei harmadik negyedévben, az előző negyedévi 1,4 százalékról. A jelenlegi arány 1995 óta a legalacsonyabb.

A Moody"s előrejelzési modellje szerint ugyanakkor a nem teljesítővé váló magas hozamú cégadósok aránya 12 hónapon belül 3,8 százalékra, 2009 harmadik negyedévének végéig 3,8 százalékra emelkedik, de még mindig jóval el fog maradni az utóbbi húsz év 5,0 százalékos átlagától. Az elemzés szerint a Federal Reserve múlt havi agresszív kamatcsökkentése felélesztette a kockázatvállalási hajlandóságot a magas hozamú adósságra szakosodott befektetői körben, javítva valamelyest a likviditást a finanszírozási piacon az elmúlt hetekben.

Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor"s szintén kedden kiadott londoni elemzése szerint a jelenlegi likviditásszűke ugyan az adóskockázat széleskörű befektetői átértékelését jelzi, nem mutatja azonban a vállalati szektor működési alapfolyamatainak általános gyengülését. Az S&P szerint például az európai vállalati körben a - még spekulatívnak számító - "BB" besorolástól fölfelé nem lesznek tartós likviditási gondok, ha a tőkepiaci helyzet nem marad két negyedévnél tovább a jelenlegihez hasonlóan feszes.

A hitelminősítő szerint a likviditásszűke leginkább a már mélyen spekulatív "B" adóskockázati - és ez alatti - besorolási kört sújtja; ebben a vállalati kategóriában a következő néhány negyedévben a nem fizetővé válások arányának növekedése várható.

Megvonták a mérleget: mindenki leírja magát
Könnyes szemű bankárok: csak százmilliók a fa alá
Kohn: visszatér az amerikai gazdaság
Tíz év alatt páncélt növesztettünk

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG