1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az energianövények termesztése a gazdaság fejlesztését és a lakosság megélhetési lehetőségét jelentősen javítja, egyben kitörési lehetőség.
Az energianövények termesztése a gazdaság fejlesztését és a lakosság megélhetési lehetőségét jelentősen javítja, egyben kitörési lehetőség a mezőgazdaság számára is - mondta el Németh Imre, a Miniszterelnöki Hivatal fejlesztéspolitikai államtitkára. A környezetvédelmi miniszter korábban azt mondta, hogy a környezettudatosság kitörési út lehet az ország számára.

Az energiaültetvények telepítéséről - a térségben hamarosan pelletüzemet nyitó Pannon Pellet Kft. által - rendezett konferencián Németh Imre vázolta, hogy a világ és benne Európa energiaigénye rendkívüli mértékben nőtt, ezért is szükség van az egyre dráguló kőolaj és földgáz kiváltására megújuló energiaforrásokkal.

Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon az összes energiafogyasztás fele a fűtésre és a hűtésre megy el, amelyet az alternatív forrásokból lehetne pótolni.

A magyarországi energetikai fejlesztések céljait úgy határozta meg: csökkenteni kell a klímaváltozás hatásait, biztosítani kell a fenntartható fejlődést, a konvergencia program teljesítését és a versenyképességet. Mindezt úgy, hogy a háztartások meg is tudják fizetni az energiaárakat.

A magyar energiapolitika stratégiája három alappillérre épül: az ellátásbiztonságra, a versenyképességre és a fenntarthatóságra - emlékeztetett az államtitkár.

Kifejtette, hogy a hazai ipar élénkülésével és a lakossági felhasználás növekedésével együtt növekszik a szén-dioxid kibocsátása és csökken a saját energiabázis, egyre többet kell importálnunk.

A tervek szerint 2020-ra el kell érnünk, hogy az előállított energia 13 százaléka megújuló forrásokból származzon.
Jelenleg a hazai energiafelhasználás 42 százaléka gáz, ami Németh Imre szerint "abnormális dolog, egyetlen európai ország sincs, amelyiknek nincs földgáza, és ennyit használ fel".

Hozzátette, hogy a lakosság 70 százaléka a hőenergiát földgázból állítja elő, amelyhez a kormány évente mintegy 100 milliárd forintos támogatást nyújt, de át kell gondolni, hogy ez a politika tartható-e.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az OECD-országokban nagyon jelentős a vízenergia felhasználása, - Izlandon például a geotermikus energiáé - míg Magyarországon a megújuló forrásokból alig öt százalék jelenleg az energiafelhasználásunk.

Emlékeztetett arra, hogy a Magyar Tudományos Akadémia felmérése szerint az egész éves energiaszükségletünk dupláját képesek lennénk megújuló energiaforrásokból előállítani.

Az államtitkár szerint a magyar energiapolitikát az a kritika éri, hogy túlságosan támogatja a biomasszát, de magyarázatként hozzáfűzte, a világ és Európa is ebbe az irányba tart.

Az Európai Unióban igen erőteljesen növekszik a bioüzemanyagok és a szélenergia előállítása, és tovább emelkedik a biomassza aránya is.
Megítélése szerint főleg egy olyan országban, ahol ilyen nagy termőterületek vannak, érdemes a gazdálkodóknak azon gondolkodniuk, hogy élelmiszert vagy energiát termeljenek a földjükön.

Az Új Magyarország Fejlesztési Tervben összesen 260-360 milliárd forintos forrás szerepel megújuló energiaforrások hazai támogatási lehetőségeire a 2013-ig tartó időszakban.

Moór András, a Pannon Pellet Kft. ügyvezetője a konferencia közben tartott sajtótájékoztatón elmondta: Zala és Somogy határán, Beleznán várhatóan májusban megkezdik a próbaüzemet, az alapanyagok beszállítása már folyik.

A jelenlegi konferencia kapcsán kifejtette: érdekük, hogy a térségben elterjedjen az energianövények termesztése, amellyel biztonságossá és folyamatossá lehet tenni az alapanyagok szállítását.

A környezettudatosság kitörési út Magyarország számára
Indul az ország legnagyobb szemétprojektje
Kína habzsolja a magyar szemetet
A nagyvállalatok elvárják, hogy a környezetvédelmi szempontokra is figyeljenek beszállítóik (hanganyag)
Dobozos italok: mindenki másképp látja a jövőt
Magyarország duplán rosszul jár a felmelegedéssel
Tönkreteheti Európát a környezetvédelem (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG