1p
Bár nem egy lapon említik a magyar gazdaságot a göröggel, de újra a kockázatosabb országok közé sorolnak bennünket, ami a spekulációnak ismét teret ad
Bár nem egy lapon említik a magyar gazdaságot a göröggel, de újra a kockázatosabb országok közé sorolják Magyarországot, ami a spekulációnak ismét teret ad.

Surányi azt mondta az Inforádió műsorában: reméli, hogy a közgazdasági és statisztikai értelemben vett recessziót el fogjuk tudni kerülni, de nem biztos benne. A CIB Bank elnöke az okokat sorolva arról beszélt, az ideihez képest jövőre a költségvetésben a nemzeti össztermék 3 százalékának megfelelő szűkítést kell végrehajtani, vagyis költségvetési oldalról a kereslet 3 százalékkal csökkenni fog a belföldi piacon. A szűkítés fele adóemelésből jön össze, amelynek nincs pozitív hatása a növekedésre.

A volt jegybankelnök azt viszont fontosnak tartja, hogy a hiány kontroll alatt maradjon. Az export növekedése is serkenthetné a gazdaság növekedését, viszont az európai növekedés az elmúlt időszakban erőteljesen lassult, a hitelezés pedig a különböző kormányzati intézkedések miatt csökkenhet. A növekedést a két autógyári beruházás javíthatja 1-1.5 százalékkal. "Azt remélem, hogy ezeknek a kedvezőtlen és az utóbb említett kedvező eseményeknek a szaldójaként azért egy szerény növekedés össze tud jönni, de nem mernék rá nagy tételben fogadni" - hangsúlyozta.

A kormány jövőre 1,5 százalékos növekedéssel számol, és a CIB Bank elnöke szerint ez inkább egy optimista forgatókönyv. Surányi György a növekedés szempontjából az egyik legfontosabb kérdésnek a bizalmat, a kiszámíthatóságot és az előreláthatóságot nevezte, de a területeken az elmúlt időszakban a magyar gazdaságot komoly sérülés érte.

Nem lehet megúszni a fájdalmas döntéseket

Surányi szerint el kell kerülni a rögtönzéseket és azokat a döntéseket, amelyek a gazdaságnak azon ágazatait érintik és terhelik, amelyektől valójában kibontakozást, beruházást és befektetést lehetne várni és nem szabad visszamenőleges döntéseket hozni, mert az a jogbiztonságot kezdi ki. A végtörlesztéssel az a baj, hogy ha ma lehet ilyen döntést hozni, ami egyoldalú beavatkozás egy magánjogi szerződésbe, akkor a jövőben bármilyet lehet. Ezt véleménye szerint az egész gazdaság megfizeti.

A bankok után a gyógyszeriparról beszélt, ami a gazdaság húzóágazata, és ha azt terhelik, akkor nem teremt annyi munkahelyet. "Ha olyan adóváltoztatást hajtunk végre, ami az adóéket a munkavállalók 80 százalékánál nem csökkenti, akkor nem fogunk tudni több munkahelyet teremteni, nem tudjuk erre ösztönözni a vállalkozásokat. Lehet, hogy egyszerűbb az egykulcsos adó, mint a többkulcsos, de ha az adóék nem csökken, vagyis az az összes költség, amibe a munkaerő kerül a munkáltatónak, akkor a magyar gazdaság versenyképessége és munkahelyteremtő sem javul" - reagált a CIB Bank elnöke.

"Nem lehet minket egy mondatban említeni Görögországgal"

A Magyarországon jelen lévő fontos külföldi bankok görög kitettsége minimális, vagyis ez nem jelent kockázatot, a végtörlesztés bejelentéséig a magyar gazdaságpolitika számára komoly elismerés volt, hogy Magyarország "lekerült a radarról".

Magyarország a forintárfolyam, a kamatmozgások és a kockázati prémiumok tekintetében szeptemberig egyáltalán nem reagált a görög helyzet romlására, ám ez az elmúlt 2-3 hétre már nem mondható el. A végtörlesztéssel sikerült "újra felhívni magunkra a figyelmet", de ott még nem tartunk, hogy egy mondatban lehessen Magyarországot említeni Görögországgal. Surányi szerint nem a csődközeli, hanem a kockázatosabb országok között említenek minket, ilyen értelemben pedig "Magyarország a spekuláció területe lehet.

Nincs harmónia

A CIB elnöke elfogadhatatlannak tartja a 2001 és 2008 közötti fiskális és monetáris politikát. Ebben az időszakban az államháztartás hiánya átlagosan a GDP 7-8 százalékát tette ki évente, márpedig a régió országaiban ennek a fele, vagy még kevesebb volt. Ezekben az országokban nem volt akkora összhanghiány a fiskális és a monetáris politika között. A kettő harmóniájának a hiánya beláthatatlan károkat, veszteségeket és növekedési problémákat okozott Magyarországon.

Lengyelország, Szlovákia és Csehország sokkal nagyobb figyelmet fordított a bizalom erősítésére, a kiszámíthatóságra és az átláthatóságra. Magyarországon nemcsak a kamatok és az árfolyam, hanem a törvények és az adójogszabályok is hektikusan és gyakran változnak, így pedig nagyon nehéz hosszú távra üzleti döntéseket hozni.

Inforádió.hu
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG