1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kovács Álmos, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára szerint az idén a gazdasági növekedés üteme Magyarországon elérheti a korábban prognosztizált 2,2 százalékot. A Pénzügyminisztérium szakállamtitkára a II. bankkonferencián Visegrádon elmondta: a pénzügyi tárca prognózisa a következő évi GDP-bővülésre (2,8 százalék) kedvezőbb, mint a Magyar Nemzeti Bank előrejelzése, amely november végén az inflációs jelentésben lát majd napvilágot.

Kovács Álmos elmondta: a PM szerint jövőre már jelentős összegű uniós forrás érkezik az országba, ami növeli a beruházások volumenét,  valamint emelkedik a vállalati beruházások nagysága is.

Kovács Álmos kifejtette: a PM szerint a korábbi 4 százalékos növekedési szintre áll vissza a magyar gazdaság 2009-től, aminek egyik oka az, hogy a költségvetési konszolidáció nyomán javulnak a beruházások finanszírozási feltételei, a másik tényező pedig az, hogy a növekvő uniós tőke és folyó pénzügyi transzferek hozzájárulnak a növekedés felgyorsulásához. Emellett a pénzügyi tárca szerint a vállalati kapacitásokat napjainkra már teljesen kihasználták, a további vállalati bővüléshez beruházásokat kell végrehajtaniuk a társaságoknak.

Kovács Álmos elmondta: jól halad a költségvetési konszolidáció, az ez év augusztus-szeptemberi adatok alapján az államháztartás pénzforgalmi egyenlege mindkét hónapban alacsonyabb lett a korábban vártnál. Ezért az ez évi uniós szemléletben számított államháztartási hiány a korábbi, konvergencia programban előre jelzett GDP-hez mért 6,8 százalékos arány helyett minden bizonnyal 6,4 százalék lesz és jövőre is jó esély van arra, hogy a konvergenciaprogramban korábban szereplő 4,3 százalék helyett az államháztartási deficit 4,1 százalékra mérséklődik a GDP-hez viszonyítva.

Farkas István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete felügyeleti tanácsának elnöke
azt mondta: a felügyeletnek nem az egyes pénzügyi intézményeket, hanem azok folyamatos működését, komplex tevékenységét kell vizsgálnia, mégpedig nem statikusan, hanem tevékenységük folyamatában.

Az amerikai másodlagos jelzálogpiaci válság nagy tanulsága, hogy a világ pénzpiacai komplexebbé váltak, a komplex termékek pedig átfogó, lehetőleg minden területre kiterjedő felügyelet igényelnek, mert a pénzügyi kockázatok hamar átterjedhetnek a legkülönbözőbb piaci szegmensekre is - mondta az elnök. "Egyelőre nem tudni, hogy a jelzálogpiaci válság meddig tart, ami bizonyos: napjainkban közvetlen hatása nincs a magyar pénzügyi szektorra" - mondta.

Farkas István szerint az amerikai jelzálogpiacról kiindult válságnak több vetülete is van: először is likviditási krízist idézett elő a világ legjelentősebb pénzpiacain. Ennek későbbi következményeként bizalmi válság is kialakult, ami abban nyilvánult meg, hogy a bankok már rövid lejáratra sem adtak hiteleket egymásnak a bankközi pénzpiacon.

Az elnök kitért arra: egy további olvasata a jelenségnek az, hogy ez a folyamat szabályozási válságot is jelent, hisz több pénzpiaci szakértő úgy véli, az úgynevezett "hedge fundok" jogi környezete nem megfelelő, túlságosan "laza" a jelzálogpiacra épített termékek, így például az úgynevezett átcsomagolt értékpapírok jogi háttere. Farkas István hangsúlyozta: "ezért is kiemelten fontos szempont mind a nemzetközi gyakorlatban, mind a hazai pénzpiaci felügyelet tevékenységében, az átláthatóság érvényesítése a pénzpiaci szereplők ellenőrzésében, megítélésében".

Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke szerint az USA másodlagos jelzálogpiacáról elindult válság rámutatott arra, hogy a pénzügyi közvetítő rendszernek vannak olyan kockázatai, amelyek a monetáris politikára is visszahatnak.

Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója szerint kedvező az, hogy a magyar bankszektor tradicionális bankpiacnak mondható. "Boldog vagyok, hogy eddig egyszerű hiteltermékekkel kereskedtünk" - húzta alá Csányi Sándor. Elmondta, az elmúlt időszakban a bankrendszeren belül a betétek és a hitelek kamatai közötti rés csökkent, ez nagyobb versenyre ösztönözte a hitelintézeteket.

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG