Számolja ki, mennyi marad a közterhek után a borítékban!
A 6 milliós határ 3 gyermekre vonatkozik, innentől gyermekenként 500 ezer forinttal nő a limit, egészen 7 gyermekig, amikor is a jövedelemhatár beáll 8 millióra. Ha valakinek a jövedelme meghaladja a számára irányadó határt, akkor az e feletti kereset arányában a kedvezmény fokozatosan elfogy.
Mind a jövedelemkorlát, mind a kedvezmények maximalizálása tekintetében azonos elbírálás alá esik négyféle adókedvezmény is. A magánnyugdíjpénztári tagdíjkiegészítés, a tandíj, a közcélú adomány és az élet-, illetve nyugdíjbiztosítás kapcsán érvényesíthető kedvezményre igaz ugyanis, hogy 3,4 milliós összjövedelem felett fokozatosan csökken az igénybe vehető kedvezmény mértéke, amely így 3,9 milliós éves kereset felett teljesen el is fogy.
Ha tehát valaki például havi 30 ezer forintot fizet be életbiztosítási célra és megfelel a törvényi kitételeknek, akkor ezután 72 ezer forint adókedvezményt érvényesíthető a bevallásban. Ez egyben azt is jelenti, hogy a 100 ezres korlátba tartozó másik 4 kedvezménytípusra már csak 28 ezer forintja marad az illetőnek (feltéve persze, hogy évi 3,4 milliós bruttó jövedelemből futja ekkora biztosítási díj megfizetésére).
5 év haladék az egyetemistáknak
Másrészt az említett kedvezmények vonatkozásában az amúgy jogcímenként érvényesíthető kedvezmények összevontan egy adóévben a 100 ezer forintot nem haladhatják meg. Ehhez jön még hozzá, hogy az említett 4 kedvezménytípuson kívül beleszámít a 100 ezres korlátba a mezőgazdasági őstermelőnek járó tevékenységi kedvezmény is. Utóbbi egyébként 6 millió forint feletti éves összjövedelem felett csak korlátozottan érvényesíthető, 6,5 milliónál pedig teljesen elfogy.
A Privátbankár ajánlata: Adókedvezmények listája |
Az önkéntes kasszák esetében is ilyen korlátozás van érvényben, de itt az SZJA-törvény külön-külön is nevesíti a nyugdíjpénztárak, illetve az önsegélyező és egészségpénztárak kedvezményét. Mindez azt jelenti, hogy ha valaki mind nyugdíjpénztárba, mind egészség-, vagy önsegélyező pénztárba fektet, akkor a külön-külön érvényben lévő 100, illetve 130 ezer forintos határ együttesen 120, illetve 150 ezer forintra ugrik.
A pénztári és nyugdíj-előtakarékossági kedvezmények különös korlátját jelenti ugyanakkor, hogy ez az összeg nem kerül az adózónak kiutalásra. A kedvezményt igénybe venni kívánó magánszemélynek az adóbevallásában kell megjelölnie azt a pénztárat, illetve előtakarékossági számlát, ahova az összeg utalását az APEH-től kéri.
Minimálbér és kedvezmények: ki van zárva
Korlátos adókedvezmény a magánpénztáraknál
Adókedvezménnyel honorált jótékonyság
Megúszható az adókedvezmény visszafizetése