
Az év elején még 2 millió ember használta azokat a korszerűtlen, és egyben olcsóbb "szemétbányákat", ahol nem voltak megfelelőek a feltételek a hulladék környezetet kímélő elhelyezésére. Az uniós szabályozás életbelépése után már nekik is magasabb díjat kell fizetniük a szemét elszállításáért. A mai határidővel összesen 90 elavult szeméttelepet kell bezárni, ami a lerakókba kerülő hulladék 20 százalékát érinti, elsősorban Szabolcs-Szatmár-Bereg, Nógrád, Tolna, Baranya, valamint Bács-Kiskun megyében és Pest megye északi részén.
Uniós lerakók korlátokkal
Martin Attila, az .A.S.A. csoport magyarországi vezetője utalt arra, hogy Dióssy László környezetgazdálkodási szakállamtitkár részéről a napokban többször elhangzott, miszerint Magyarországon számos, uniós támogatással megépült lerakó is található, melyek elegendő kapacitással rendelkeznek a hulladék szabályos elhelyezésére. Az ilyen típusú lerakók - mint például a szegedi is - azonban a város és a környező települések hulladékán kívül máshonnan nem fogadhatnak szemetet. Ennek áthágását az unió bünteti, melynek végeredménye akár a támogatás visszafizetése is lehet.
Kevesebb és olcsóbb is lehetne
Pedig a szemétszállítást akár jelentős többletköltségek nélkül is meg lehetne oldani azon településeken, melyeken az új szabályozás értelmében be kell zárni a lerakókat. A környezetvédelmi előírásoknak is megfelelő biztonságos, komplex szemételszállítás és -elhelyezés, a távolságtól függően, családonként havi 1.500-1.900 Ft szemétdíjat jelent, amely összeget az ország nagy részén már évek óta fizet a lakosság.
Magyarországon évente 4,6-5 millió tonna kommunális hulladék keletkezik, amelynek mintegy 75 százaléka kerül lerakókba, míg 10 százaléka végzi égetőben, és csak további 12 százaléka kerül újrahasznosításra. A szakértő szerint a lakossági hulladék mennyiségét komposztálással és szelektálással több, mint a felére lehetne csökkenteni.
A szemétkedőkre Brüsszel lesújt
.jpg)
Az idevágó uniós irányelv hatályba lépése óta nyolc év állt a tagállamok rendelkezésére, hogy a már meglévő hulladéklerakókat összhangba hozzák az előírásokkal, vagy véglegesen bezárják - emlékeztetett az uniós szabályok betartásán is őrködni köteles testület.
Tavaly gyűjtött legfrissebb statisztikák szerint az EU 12 új tagállamában hozzávetőleg 1600 szabálytalan hulladéklerakó működik - derül ki a bizottság adataiból. A testület arra is emlékeztetett, hogy a régi tagországok közül Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Írország és Görögország ellen már indított eljárást, és az Európai Bíróság ki is mondta ítéletében, hogy nem tettek eleget a szemétlerakókra vonatkozó kötelezettségeiknek.
Az előírásokat nem teljesítő hulladéklerakók veszélyt jelentenek a lakosság egészségére és a környezetre nézve: nemkívánatos kibocsátásokat és szagokat okoznak, szennyezik a talajt és a vizet, és megfertőzik a talajvizet - áll a közleményben.
Ugyancsak mostantól érvényes egyébként az a törekvés, amely szerint a biológiailag lebontható települési hulladék hulladéklerakóba kerülő mennyiségét az 1995-ben keletkezett mennyiség felére kell csökkenteni.
Levélszeméttel manipulálták az árfolyamokat
Uniós "szemétharmonizáció": másfélszer annyit fizethetünk
Már a hulladék is alig ér valamit
57 milliós kukásautók szedik a szemetet
Hipertrükk: olcsó hazugság az ingyenszatyor?
MTI, Privátbankár