Szerbia most történelmet írhatna
Az újság szerint nem meglepő, hogy Koszovó függetlensége szakadáshoz vezetett a szerb koalíciós kormányban, hiszen Koszovó a XIV. század óta a szerb nacionalizmus jelképe volt. Minden jelentős szerb politikai párt igyekezett megelőzni a tartomány kiválását, de végül erőtlennek bizonyultak ahhoz, hogy ezt megakadályozzák.
A lap szerint a Boris Tadic által képviselt álláspont, miszerint Szerbiának minél előbb EU-taggá kell válnia, gazdasági szükségszerűség. Stratégiai és diplomáciai értelemben is indokolt. Belgrád pozíciója meggyöngült azáltal, hogy szövetkezett Oroszországgal az Európai Unió ellenében, és nem volt hajlandó jóhiszeműen tárgyalni Koszovó függetlenségéről.
Az ultranacionalisták - akik az EU-val való kapcsolatok befagyasztását szorgalmazzák - megerősödhettek, de Tadic Demokrata Pártjának győzelme szolgálná a legjobban Szerbia, egyben Európa és az Egyesült Államok érdekeit. Washington és Brüsszel olyan konkrét lépésekkel segíthetne, amelyek a koszovói szerb kisebbség védelmét célozzák. A koszovói szerbeket biztosítani kell arról, hogy megvédik őket az erőszakkal és a hátrányos megkülönböztetéssel szemben, illetve, hogy élelmiszer- és energiaforrásaik garantáltak.
A The New York Times szerint a Bush-adminisztrációnak rá kell bírnia az új koszovói kormányt, hogy továbbra is nyilvánítsa ki azon szándékát, hogy megbékélésre törekszik a szerb kisebbséggel és Belgráddal.
Jugoszlávia véres összeroppanása csaknem két évtizede kezdődött, amikor Slobodan Milosevic feltüzelte a szerb nacionalista érzelmeket Koszovó miatt. Ez a korszak most lezárulhat, ha a szerb nép meggyőző hangon a pragmatizmus és a haladás mellett kötelezi el magát - írta a New York-i újság.
A szlovákiai magyarok függetlenségétől tart Klaus
Elárulták Kostunicát?
Finnország és Izland is elismerte Koszovót
MTI