.jpg)
Szektor-részvényindexek mellett az árupiacok, így az arany, ezüst, nikkel, réz, stb. is elérhetők fizikai szállítás nélkül, hasonlóan az alternatív, rendszerint a piaci átlagot meghaladó hozamokkal bíró eszközosztályokhoz (pl. megújuló energia). (Az ETF-ek segítségével elérhető eszközcsoportok megtekinthetők a //www.solarcapital.hu/media/pdf/elemzesek/ETF_Ismerteto.pdf oldalon).
Az ETF-ek nem csak a tengerentúlon népszerűek, dinamikusan bővülő termékkínálat jellemző az európai piacokra is, ahol elsőként a DJ EURO STOXX 50 és a DJ STOXX 50 indexek teljesítményét lekövető ETF-ek jelen.
Az ETF-ek népszerűsége segítségével, kis túlzással, szinte bármibe lehet invesztálni a világ áru- és tőkepiacain, kisebb befektetett összeg is könnyen diverzifikálható földrajzi régiók, termékek, szektorok, stb. tekintetében, vagyis a kockázat könnyebben kezelhető az egyedi részvénybefektetésekkel összevetve. Vagyis egy ETF termék megvételével könnyen és alacsony költségek mellett juthatunk olyan komoly portfolióhoz, melyek csak jóval nagyobb kockázat és befektetett összeg mellett lennének elérhetők. A konstrukció lényege, hogy minden esetben valamilyen mögöttes termék (Tőzsdeindexek - pl. S&P 500, Dow Jones Industrial Avarage, FTSE, stb.; Áruk – arany, olaj, gabona, stb., a gazdaság egy adott szektorának legjobb papírjai – Amerikai pénzügyi szektor, egészségügyi szolgáltatók, biotechnológia, stb.) árfolyamát követi.
Ez önmagában még nem jelent kiemelt különlegességet a nyílt végű alapokkal szemben, melyek között szintén találkozhatunk egy konkrét index teljesítményét lekövető alapokkal. A hagyományos nyílt végű befektetési alapokkal szemben az ETF egyedisége sokkal inkább abban van, hogy az alap részvényeivel (“befektetési jegyeivel”) a tőzsdén (például New York Stock Exchange, London Stock Exchange) kereskednek, így az ETF-ekkel is ugyanúgy kereskedhetünk, mint egy részvénnyel. Mindezt a részvények adás-vétele során megszokott jutalékok mellett.
Az ETF-ek folyamatosan követik a mögöttes termék árának tőzsdei alakulását, vagyis bármelyik pillanatban tőkeáttét (vagy minimális, a határidős kereskedésnél jóval mérsékeltebb tőkeáttét mellett), azaz kiemelkedő kockázat nélkül tud bárki például az arannyal, olajjal, stb. kereskedni.

A tőzsdei kereskedelemben bárki - kis- és nagybefektető egyaránt - kereskedhet az ETF-ekkel, mint bármely más részvénnyel (OTP, MOL, Microsoft, Yahoo, stb.). Mindez egyben azt jelenti, hogy a befektetők számára lehetőség van az ETF folyamatos adás-vételére a tőzsdei kereskedési órák alatt, így akár napon belül is (day trade) lehetőség van spekulálni.

Az ETF befektetés előnyei:
- Csökkenő árak esetén is lehetőség van nyereség realizálására.
- Diverzifikáció: ETF-ek vásárlásához egy teljes részvényportfolióhoz juthatunk hozzá, mely leköveti a mögöttes termék (tőzsdeindex, áru – gabona, arany, olaj, stb.) ármozgását. Kisbefektetők számára így adott a lehetőség több részvényből álló portfolió birtoklására, így a kockázat is mérsékelhető (ETF-ek segítségével megvalósítható a gazdaság különféle szektorai, földrajzi régiók közötti diverzifikáció).
- Költséghatékonyság - Alacsony működési költségek: Az ETF esetében az Alapkezelő által felszámított átlagos éves jutalék mértéke alacsonyabb, mint 0,9%. Nemzetközi befektetési alapok (mutual funds) esetében ez az érték 1,4% körül van ! Mindez magasabb hozamot jelent az alacsonyabb működési költségek szempontjából az ETF befektetőknek a hagyományos befektetési alapokhoz képest.
- Alacsony tranzakciós költségek: részvénybefektetésekhez hasonló megbízási jutalék.
- Rugalmasság, gyors és könnyű értékesítés: Tőzsdén kereskedett alapról lévén szó, az ETF-ek a tőzsdei kereskedési órák alatt gyorsan és könnyen értékesíthetők.
- Átláthatóság: Mivel az ETF-ek a mögöttes termék árfolyammozgását követik le, így a befektetők könnyen nyomon tudják követni befektetéseik hozamait. Ezzel szemben a tradicionális befektetési alapok az általuk kezelt portfolió pontos összetételét csak bizonyos időközönként hozzák nyilvánosságra.
- Alacsonyabb kockázat mellett lehetőség nyílik az EFT-ek segítségével a nemzetközi határidős termékek árfolyammozgásának, árfolyamot befolyásoló tényezők megismerésére.
(ETF-ekkel történő kereskedéssel kapcsolatos példák a //www.solarcapital.hu/media/pdf/elemzesek/ETF_Ismerteto.pdf oldalon érhetők el.)
Ajánlás:
Nyersanyagpiacok elérésére alkalmas ETF-ek - árupiacok:
- ETFS Coffee vétel. (ETFS Coffee a DJ-AIG Coffee Total Return Sub-IndexSM árfolyammozgását követi, vagyis az arabica típusú kávé tőzsdei befektetést tesz lehetővé fizikai szállítás és határidős pozíció felvétele nélkül.)
- ETFS Sugar vétel (ETFS Sugar a DJ-AIG Sugar Total Return Sub-IndexSM árfolyammozgását követi, vagyis cukor tőzsdei befektetést tesz lehetővé fizikai szállítás és határidős pozíció felvétele nélkül.)
Részvénypiacok:
S&P 500:
Középtávú trend: csökkenő – November közepéig - végéig. ETF ajánlás: Javaslat: Short S&P500 ETF vagy UltraShort S&P500 ETF vétel (árfolyamesésen profitáló ETF-ek: Short S&P 500 ETF – egyszeres tőkeáttétel; UltraShort S&P 500 ETF – kétszeres tőkeáttétel). November végén – december elején (ha a visszaesés bekövetkezett) a Mikulás rally-ra spekulálva S&P 500 ETF vagy Ultra S&P 500 ETF vétel (árfolyamemelkedésen profitáló ETF-ek: S&P 500 ETF – egyszeres tőkeáttétel; Ultra S&P 500 ETF – kétszeres tőkeáttétel).
Fejlődő piacok:
Latin-Amerika: iShares S&P Latin America 40 Index Fund, iShares MSCI Brazil Index Fund vétel
Kína: iShares FTSE/Xinhua China 25 Index Fund vétel.