
„Meggyőződésem, hogy a Szputnyik sikere a felelős az amerikai űrprogram elindításáért, melynek ma én vagyok a feje” – mondta a Nasa irányítója, Michael Griffin az Orosz Tudományos Akadémián tartott előadásában. „A Szputnyik nélkül nem lett volna Apollo”.
Habár egész életét meghatározta, az orosz vezető űrkutató Alexander Basilevskyt nem nagyon érdekelte a Szputnyik aznapi fellövése – túlságosan lefoglalta 20. születésnapi bulija. „Vodkáztunk és énekeltünk egész este - amikor bemondták a műholdat a rádióban, nem nagyon tudott érdekelni" – mondta.
Most a 70. életévét ünnepelve Basilevsky kifejtette, hogy élete további részét a bolygófelületek tanulmányozására áldozta. Segített az orosz robot-holdraszállás helyszínének kiválasztásában, és most a 2009-es orosz Phobos-projekten dolgozik, az elmúlt évtized első jelentős orosz űrprogramjában, melyben a Mars holdján terveznek landolni.
Basilevsky és kollégája Andrei Ivanov ’többé-kevésbé’ hitelesnek mondta a világhírű anekdotát: az űr-párbaj csúcsán, mivel a sima golyóstoll a súlytalanságban használhatatlan, az amerikaiak dollármilliókat költöttek egy antigravitációs toll kifejlesztésére – majd büszkén bemutatták azt a nyilvánosságnak. Az oroszok ceruzát használtak.
„Ha nincs olyan sok pénzed, akkor kreatívnak kell lenned – olykor ez biztosította sikerünket” – mondta Ivanov, hangosan felnevetve.
Japánok a Hold körülEmber a Marson 2037-re
Újra emberek mennek a Holdra - aztán a Marsra
Reuters