Az új csomag értelmében a kormány emelni tervezi a támogatásokat azon cégek számára, amelyek új beruházásokat hajtanak végre Japánban és bátorítani akarja a vállalkozásokat, hogy tengerentúli energiaforrások fejlesztésében vegyenek részt. A terv a munkahelyteremtő, illetve a foglalkoztatást támogató programokra helyezi a hangsúlyt.
A programot a folyó pénzügyi évre pótlólagosan összeállított, immár harmadik különköltségvetésből finanszírozzák.
A kormány kedden kiadott havi jelentésében változatlanul fenntartotta a japán gazdaság állapotával kapcsolatos eddigi értékelését: a gazdaság élénkülőben van, de nehézségei továbbra is fennállnak.
A korábbi kormányzati intézkedések nem hozták meg a kívánt hatást, nem enyhítették érdemben a jen erejét. A svájci jegybank korábbi árfolyamkorlátozó intézkedése nyomán Azumi Dzsun japán pénzügyminiszter cáfolta a híresztelést, hogy japán a svájci példát követve árfolyamkorlátot vezetne be devizájára. Noda Josihiko újonnan hivatalba lépett japán miniszterelnök közölte, hogy a jen erősödésének problémáját elsősorban monetáris eszközökkel kell kezelni, de konkrét lépésre nem szólította fel a jegybankot.
A dollár/jen árfolyam alakulása 2008 óta
További devizaárfolyamok >>
Augusztus elején piaci becslések szerint a japán jegybank rekordösszeget, 4 billió jent (50,6 milliárd dollárnak megfelelő összeget) költött a bankközi devizapiacon a jen gyengítése érdekében kezdett beavatkozásra, az eredmény azonban korántsem volt ennyire látványos. A japán jegybankot azóta is több alkalommal vélték felfedezni kisebb-nagyobb beavatkozásokkal a bankközi devizapiacon.
Augusztus végén a hatalmas költségvetési hiányra és az ország növekvő eladósodására hivatkozva minősítette le Japánt a Moody´s Investor Service. Az indoklás szerint az is szerepelt: az utóbbi öt év során a gyakori vezetőváltás megakadályozta a kormányt abban, hogy olyan gazdasági és fiskális stratégiákat fogadjon el és hajtson végre, amelyek hatékonyak és tartós eredményt hozhatnak.
MTI, Privátbankár