Főként Szentendre, Leányfalu és a négy szentendrei szigeti település - Kisoroszi, Tahitótfalu, Pócsmegyer, Szigetmonostor - van kitéve a szúnyograjok szűnni nem akaró támadásának. Az újabb szúnyog generációk kéthetes időközönként rajzanak ki, így a nyár hátralévő részében még legalább két kémiai irtás indokolt, amihez a főfelügyelet katasztrófaalapjából 5-6 millió forintra számítanak az érintett önkormányzatok - mondta Török Balázs. Hangsúlyozta a múlt héten végzett gyérítés sikeres volt, a Dunakanyar nyári szabadtéri kulturális rendezvényeinek közönségét - átmenetileg - kevésbé zavarják az apró vérszívók.
Sáringer Tamás, a gyérítés szakmai koordinálását vezénylő Pannonia Központ Kft. gázmestere az MTI megkeresésére elmondta, hogy a Dunakanyar meghatározott pontjaira időnként kiülő szúnyogszámláló önkéntesek karjára óránként átlag 300-400 szúnyog száll rá, több mint kétszerese a más években szokásos mennyiségnek. Persze a számláló még a csípés kezdete előtt egy kis üvegcsébe fogja be a kellemetlenkedő rovart, amely mintául szolgál különféle vizsgálatokhoz, például új irtószerek kikísérletezéséhez - húzta alá.
Jó tudni, hogy a Dunakanyarban - és az ország más tájain - több mint 40 szúnyogfaj lelhető fel, de közülük a gyötrő, a mocsári és a dalos a leggyakoribb. A hímek csak zümmögnek, a nőstény csípi meg az embert. A vérben lévő többletenergiára a szaporodáshoz van szüksége, egyébként növényi nedvekkel táplálkozik - mondta Sáringer Tamás.
150 millióba kerülnek a szúnyogok
Többen mennek nyaralni, kevesebből
Nyaralási útmutató allergiásoknak
MTI