Az év első három hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 8,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. Márciusban az "alapdrágulás", a maginfláció 6 százalék volt éves és 0,4 százalék havi összehasonlításban. A fogyasztói árak az idén februárban 1,2 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 8,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Tavaly márciusban a havi áremelkedés 0,6 százalék, a 12 havi 2,3 százalék volt.
Mináry Borbála, a KSH munkatársa elmondta: a márciusi mutatót elsősorban a vizitdíj egy része, a ruházkodási cikkek, az üzemanyag ára húzta felfelé. Az év eleji hatósági áremelések nagyjából már kifutottak - tette hozzá. Emelte az infláció mértékét továbbá a villany árának 5,3 százalékos emelése, de ezt kompenzálta a távhő és a vezetékes gáz támogatásának elszámolása.
Az átlagmagyar inflációja A Privátbankár Árkosár adatai alapján 0,1 százalékkal kerültek lejjebb az árak, ami az előző havi 1,8 százalékos drágulást követően nagy meglepetést okozott. Az átlagon belül az élelmiszerek ára 0,5 százalékkal ment lejjebb, a vizsgált italokat azonban 0,9 százalékkal többért lehetett volna megvásárolni. Olvassa el összeállításunkat! |
A legnagyobb mértékben, 2,2 százalékkal a ruházkodási cikkek árai emelkedtek, az ilyenkor szokásos szezonális változásoknak megfelelően. Az egyéb cikkek szintén az átlagosnál nagyobb mértékben, 1,4 százalékkal drágultak, ezen belül a járműüzemanyag-árak 3,6 százalékkal emelkedtek.
Egy hónap alatt a szolgáltatások 0,7 százalékkal, a szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia 0,5-0,5 százalékkal drágultak, ami átlag alatti volt. Ez utóbbin belül az elektromos energiáért 5,3 százalékkal kellett többet fizetni. A tartós fogyasztási cikkeknél 0,2 százalékos árcsökkenést mértek.
A háztartási energia átlag feletti 32,9 százalékos áremelkedésén belül, a vezetékes gáz 56,3, a távfűtés 38,6, az elektromos energia ára 21,2 százalékkal nőtt. A szeszes italok, dohányáruk ára 7,7 százalékkal, a szolgáltatásoké 7,4 százalékkal nőtt, ami az átlagosnál alacsonyabb volt. Az utóbbin belül a csatornadíj 16,4 százalékkal, a szemétszállítás díja 13,8 százalékkal, a vízdíj 12,1 százalékkal nőtt. Az egyéb cikkek ára 4,7 százalékkal, a ruházkodási cikkeké pedig 2,2 százalékkal nőtt, ami átlag alatti volt.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2006 márciusában.
Szinte egyöntetűen 9,0 százalékos tizenkét havi magyarországi inflációt várt a múlt hónapra a londoni elemzői közösség, amely szerint ugyanakkor ez már a tetőzés.
Nem áprilisi tréfa: fagyossá vált az árhangulat
A magyar gazdaság Bermuda-háromszöge
Elemzők szerint márciusban tetőzött az infláció
MTI