Teljes holdfogyatkozás a hétvégén
Teljes holdfogyatkozás lesz látható egész Európából, így Magyarországról is szombatról vasárnapra virradóra, ez alkalomból távcsöves megfigyelést szerveznek a fővárosi Polaris Csillagvizsgálóban és több vidéki nagyvárosban. "A Hold természetesen nem tűnik el teljesen, a változás azonban így is drámai lesz" - mondta Mizser Attila, a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára csütörtökön az MTI-nek. Magyarázata szerint az égitest teljesen "átalakul", jelentősen csökken a fényessége.
"Ez azért érdekes, mert a jelenség mindig holdtöltekor történik, amikor az égitest a legnagyobb és a legfényesebb" - hangsúlyozta.
Mizser Attila kifejtette: a Föld árnyékába kerülő Hold helyén nem "egy fekete lyuk" tátong majd. Egy kevés fény jut a Holdra, s a ragyogó égitest "narancsos" árnyalatot ölt. A színárnyalat a földi légkör fénytörő hatásával magyarázható. A szakember közlése szerint a holdfogyatkozás idején az égitest delelni fog, azaz magasan áll, így jól látható majd, amennyire ezt az időjárási viszonyok megengedik. A teljes holdfogyatkozás több mint 70 percig tart, 23.45 és 0 óra 57 perc között figyelhető meg.
Mizser Attila elmondta, hogy a budapesti Polaris Csillagvizsgálóban már 22 órakor megkezdik a programot. A jelenség látványosabb része este fél 11-kor figyelhető meg és körülbelül éjjel 2 óráig lesz látnivaló. "Több órás, lassú és méltóságteljes jelenségre kell számítani" - tette hozzá.
A főtitkár kiemelte, hogy a csillagvizsgálóban minden érdeklődő távcsőhöz jut, de szabad szemmel is nyomon követhető a jelenség. Tájékoztatása szerint más városokban, így például Szegeden, Szolnokon, Egerben, Kecskeméten, Győrben, Sopronban is szerveznek szombaton éjszakára csillagászati megfigyeléseket.
Mizser Attila kitért arra, hogy a következő, Magyarország területéről is látható teljes holdfogyatkozásra csaknem egy évet, 2008. február 21-ig kell várniuk az érdeklődőknek.
Milyen kárt okoztunk a sarkvidékeken?
Nemzetközi Űrállomás: kondul a vészharang - képek
Csillagászati szenzáció: képek az összeütközésről
A világegyetem kutatói kapják az idei fizikai Nobel-díjat
Találó nevet kapott a Plútó-viszály kirobbantója