1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az utóbbi 10 év hozamtörténetének utolsó normál állású periódusa két éve, egy nappal Kóka János gazdasági miniszter emlékezetes pannon pumás hasonlatát követően kezdődött
Az utóbbi 10 év hozamtörténetének utolsó normál állású periódusa két éve, egy nappal Kóka János gazdasági miniszter emlékezetes pannon pumás hasonlatát követően kezdődött és tavaly, az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülését követő napokban ért véget

Hosszú távon már felejtős a kamatadó

Amennyiben azonos kockázatú, de különböző lejáratú kamatozó értékpapírokat azok futamidejének függvényében grafikusan ábrázolunk, egy hozamgörbét kapunk. Világszerte, így idehaza is a legismertebb görbe az állampapírpiaci hozamokat ábrázolja. Magyarországon az állampapírokat eredetileg 3, 6 és 12 hónapra, illetve 3, 5 10 és 15 éves futamidő mellett bocsátják ki, így az Államadósság Kezelő Központ is ilyen időtávokra teszi közzé a referenciahozamokat, melyekből aztán a magyar hozamgörbe összeáll.

Tekintettel arra, hogy a hosszabb távú befektetést általában magasabb kamatlábbal honorálják, így a hozamgörbe alakja normál esetben enyhén emelkedő. Ez a helyzet jelenleg pl. Németországban, vagy Amerikában.

Amennyiben a piac azonban például azt feltételezi, hogy a jelenlegi inflációs és kamatszint a jövőben csökkenni fog, akkor a hosszabb futamidők esetében alacsonyabb kamatok várhatók, ez pedig fordított állású (inverz) hozamgörbét eredményez. Jelenleg Nagy-Britannia mellett pl. Magyarországon is ez a helyzet, nem mindig volt azonban így.

Mibe fektessem a pénzem?

Az utóbbi hetekben a legrövidebb, 3 hónapos futamidőre nagyjából fél százalékponttal magasabb éves kamatot fizetnek, mint az 5 éves lejáratú állampapírra, ami csökkenő, tehát fordított hozamgörbét jelent. Normál állású, vagyis emelkedő hozamgörbe tavaly október elején, az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülését követő napokban volt utoljára tapasztalható. Az őszi fordulópontot megelőzően tavaly nyáron heteken keresztül több mint 1 százalékpont volt az 5 éves papír hozamtöbblete a 3 hónaposhoz képest.

Az 5 éves papírt a hosszú idősoron való összemérés elősegítése érdekében választottuk: 15 éves magyar állampapír ugyanis csak 2001 végétől, 10 éves pedig csak 1999 elejétől létezik.
Az előjelen kívül tehát a rövid és hosszú lejáratú állampapírok közötti hozamkülönbség mértéke is érdekes: ez adja meg ugyanis a hozamgörbe meredekségét, legyen szó pozitív, vagy negatív irányról.

Az utóbbi 10 év hozamtörténetének utolsó normál állású periódusa egyébként két éve, 2005. szeptember 20-án kezdődött (egy nappal azután, hogy Kóka János gazdasági miniszter emlékezetes pannon pumás hasonlatát kifejtette), pár napnyi egyenesedést követően. Egyenes hozamgörbére persze nem csak ekkor volt példa: 2005. május végén, vagy 2005. április közepén 4 napig gyakorlatilag nem volt eltérés az 5 éves és a 3 hónapos papír hozama között.

Hozamgörbe egykor és most

Mint láthatjuk, létezik tehát egyenes állású hozamgörbe is, a szaknyelvben legalábbis így hívják, még akkor is, ha a gyakorlatban tulajdonképpen egy hozam-egyenesről van szó. Aki valamilyen matematikai feladat során találkozott már kamatlábbal, az egyébként tapasztalhatta, hogy ezekben a példákban a könnyebb számítások végett gyakran ilyen egyenes állású hozamgörbét feltételeznek.

A hozamgörbe egyes pontjaiból ún. határidős (forward) kamatlábak számítására is lehetőség nyílik. A határidős kamatláb olyan kamatláb, mely csak a jövőben lesz esedékes, de mértékét már most rögzítik. Ha pl. ma az 1 éves kamatláb 8 a kétéves pedig 10 százalék, akkor ebből következően az 1 év múlva esedékes 1 éves kamatláb 12 százalékos. (1,10x1,10/1,08)
A 2005 szeptember és 2006 október közötti időszakot megelőzően a Medgyessy-kormány idején, Járai Zsigmond jegybanki elnöksége alatt, a forint-spekulációk erősödésével 2003. januárja és áprilisa között volt még normál állású a hozamgörbe, ezt az időszakot viszont óriási átrendeződés követte. Azt követően, hogy 2003. június 4-én 2,26 százalékkal eltolták a hazai deviza 30 százalékos euróval szembeni ingadozási sávját ennek az évnek a végén, illetve 2004 elején nem volt ritka a 300 bázispontos különbség sem a görbe rövid és hosszú vége között. A 2003. november 27-ei 0,94 százalékról néhány nap leforgása alatt, 2003. december 2-ra 3,71 százalékra nőtt pl. a differencia.

Hasonló nagyságrendű eltérés ezt megelőzően 1999 végén volt csak tapasztalható. Meredekebb hozamgörbét lehetett viszont mérni 1999 elején, amikor 4 százaléknál nagyobb, illetve 1997 elején, amikor 5 százalék felett volt a különbség.

A kockázat el van vetve - magyar adósságkínálat
Kiknél vannak a magyar állampapírok? (hanganyag)
Önrészes védelem: majd, ha fagy!

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG