TOP-100 index: van remény
A multinacionális vállalatok gazdasági várakozásai - a hangulati elemekkel összefüggő esetenkénti elbizonytalanodást nem számítva - mérsékelten javulóak. A nagyvállalatok 2008 első felére vonatkozó prognózisa, a pozitív várakozások dominanciája alapvetően az előző évi, alacsony bázisról való kedvező elmozdulás eredménye - fűzik hozzá.
Az Ecostat előrejelzése szerint idén az ország teljesítménye a második negyedévtől fokozatosan bővülhet, az élénkülő beruházásnak és fogyasztásnak köszönhetően.
Februárban a nagyvállalatok rövid távú várakozásai a reálgazdaság teljesítményének megítélésében enyhe optimizmust, tendenciájában növekedést tükröznek. Az előző éveknél szerényebb külpiaci lehetőségek az export értékesítésre szakosodott szektort korlátozzák teljesítménye fokozásában. A nagy külföldi multinacionális cégek hazai leányvállalatai ugyanakkor sikeresen megőrizték versenyképességüket, közülük jó páran bíznak abban, hogy az exportkeresletet elfogadható szinten tudják tartani - derül ki az összeállításból.
Az Ecostat prognózisa szerint 2008-ban, az export és az import növekedési üteme nem éri el a tavalyi dinamikát, a külkereskedelemi olló is összébb záródik.
A multinacionális vállalatok három havi teljesítményük várható alakulásáról szóló előrejelzése jóval optimistább, mint korábban. Februárban a nagyvállalatok 4 százaléka számol teljesítménye jelentős, 42 százaléka pedig kismértékű növekedésével. További 40 százalékuk szinten maradással kalkulál. A termelés visszaesésétől tartó cégek aránya a januári 30 százalékról 14 százalékra csökkent.
A közeli jövőre optimistán tekintő nagyvállalatok 96 százaléka a növekedést tevékenységi köre ésszerűsítésétől reméli.
A nagyvállalatok megítélése szerint cégük fejlődését legtöbb esetben az elégtelen belföldi kereslet akadályozza. A vállalkozások által felállított sorrendben második helyen szerepel az élesedő verseny, amely a költségek gyors növekedésével függ össze, a bürokratikus terhelés - az előbbivel majdnem azonos súllyal - a harmadik helyen szerepel. A januári második helyről ez alkalommal a negyedik helyre sorolódott a magas adó.
Működésük szempontjából meghatározó gazdasági körülmények hat hónapon belüli változásáról nyilatkozva leggyakrabban ez alkalommal is a "stagnál, nem változik" válaszlehetőséget jelölték meg a megkérdezettek.
A cége termékei iránt fél éven belül jelentkező belföldi keresletet a januári 9 százalékkal szemben a vállalatok 37 százaléka értékeli kismértékben növekvőnek. Vevői elvesztésétől mindössze 10 százalékuk tart, ezen belül komoly kiesést 2 százalékuk feltételez. A hazai piacokon stabil igényekre számít minden második vállalkozás.
A külföldi felvevőpiacok igényeihez való alkalmazkodás a cégek 22 százaléka szerint nem jelent problémát, 61 százalékuk az értékesítés területén stabil versenypozíciót remél termékei számára.
Saját vállalkozása létszámát a tevékenység folytatásához szükséges létszámhoz viszonyítva a cégek 35 százaléka alacsonyabbnak, 40 százalékuk magasabbnak, további 4 százalékuk jóval magasabbnak, leépíthetőnek értékelte. Létszámhelyzetét minden ötödik vállalkozás optimálisnak minősítette.
Februárban a TOP-100 vállalatok több mint háromnegyede technológiai jellegű beruházás egy éven belüli beindítását tervezi. A fejlesztési hajlandóság stabilan magas szintje a beruházások élénkülését vetíti előre.
A válaszadók 37 százaléka pénzügyi helyzete fél éven belüli javulását, 16 százalékuk pedig rosszabbodását vetíti előre. Majdnem minden második nagyvállalatnál stabil likviditási viszonyokkal számolnak.
Jelenlegi megrendelés állományát a hazai nagyvállalatok 64 százaléka átlagosnak, 16 százaléka a szokásosnál magasabbnak, egyötöde annál alacsonyabbnak ítéli. A cégek 65 százaléka belföldi rendelésállományát; 68 százaléka a külföldi igényeket tartotta kielégítőnek. A cégek 14-15 százaléka megrendeléseit mindkét relációban az ilyenkor szokásosnál nagyobbnak ítélte.
A hazai nagyvállalatok várakozása szerint Magyarországon a fogyasztói árak 2008. évi növekedése átlagosan 7,6 százalék lesz. Véleményük szerint jövőre - szerény dezinfláció mellett - a drágulás mértéke eléri a 6,4 százalékot.
Saját cége értékesítési árainak változásáról szóló visszajelzések szerint a nagyvállalatok 58 százaléka árleszállításban gondolkodik, 42 százalékuk saját hatáskörű árváltozást semmilyen irányban nem tervez.
A GDP pocsék, de pánikra semmi ok (hanganyag)
GDP: a gödör aljáról is tovább zuhant
A cégek szerint kizárt, hogy jó év lesz az idei
MTI