1p
Az elemzői várakozásoknak megfelelően 1,50 százalékon tartotta az euróövezeti kamatot az Európai Központi Bank kormányzótanácsa. Az inflációs várakozásokon emelt az EKB, a gazdaság növekedési kilátásain rontott - a borús helyzetkép miatt gyengült az euró és a forint is
Az elemzői várakozásoknak megfelelően 1,50 százalékon tartotta az euróövezeti kamatot az Európai Központi Bank kormányzótanácsa. Az inflációs várakozásokon emelt az EKB, a gazdaság növekedési kilátásain rontott - a borús helyzetkép miatt gyengült az euró és a forint is.

Az EKB áprilisban, és júliusban is a magas nyersanyag- és energiaárak miatti inflációs nyomás hatására 25-25 bázisponttal emelte irányadó kamatát. Az inflációs nyomás ugyan továbbra is megmaradt, az eurózóna gazdasági helyzete miatt azonban szóba sem jöhetett további emelés.

Az egyre terjedő európai adósságválság miatti kozkázatkerülő hangulatban a bankok egyre drágábban jutnak forrásokhoz, így közgazdászok a mihamarabbi kamatvágást szorgalmazzák. Ehhez azonban tényleg tomboló recesszió kellene: komoly hitelességi deficittel járna, ha a nemrég megemelt kamatot hirtelen mégis vissza kellene csökkentenie az EKB-nak. Szakértők nagyobb valószínűséget adnak annak, hogy a központi bank más eszközökkel segíti a likviditást a bankközi piacon, például a 12 hónapos kölcsönök folyósításának felújításával.

A kamatdöntést követő tájékoztatón Jean-Claude Trichet elnök közölte: az EKB az inflációs várakozásait felfelé módosította, a korábban várt gazdasági növekedési ütemet pedig nem tekintik tarthatónak, így a várakozásokat csökkentették: az idei évre vonatkozóan 2 százalék alá, a jövő évre pedig 0,4-2,2 százalékra.

Csütörtökön a Bank of England is változatlanul hagyta alapkamatát, rekordalacsony fél százalékos szinten. A BoE nem jelentett be újabb likviditási injekciót az eddig ismert 200 milliárd fontos programon felül.

Piaci reakciók

Az európai gazdasággal kapcsolatos borús várakozások nem tettek jót az euró árfolyamának: a közös deviza a dollárral szemben nagyot veszített erejéből, az árfolyam 1,4 alá került, ami kéthavi mélypontnak számít.


Friss devizaárfolyamok >>

A délben induló, fél 3-kor felerősödő kockázatkerülő hangulat a forintot is megviselte, az euróval szemben a nap közben jellemző 275,5 körüli szintekről egészen 278-ig emelkedett a közös deviza árfolyama, röviddel később azonban a 277-es szint erősödött vissza a forint. A svájci frankkal szemben is veszített valamelyest a forint, ám a 229 fölötti szintről a svájci jegybank keddi bejelentése óta erősen beszűkült az árfolyamsáv, a frank vissza is tért az azóta jellemző 228 alatti szintre.

Semmi jó nem történik a görögökkel

Egyre rosszabb a helyzet

Az OECD friss jelentése szerint romlottak a fejlett ipari országok gazdasági kilátásai az elmúlt negyedévben. A világ 7 legfejlettebb országában A harmadik negyedévben 1,6 százalékos éves növekedés várható, a negyedik negyedévben pedig mindössze 0,2 százalékos bővülés valószínű. Az OECD szerint a lassulás különösen Németországban lesz érzékelhető: 2,6 százalékos évesített növekedés várható a harmadik negyedévben, és 1,4 százalékos csökkenés a negyedikben. Az Egyesült Államokban a harmadik negyedévben 1,1 százalék, a negyedikben 0,4 százalékos GDP-növekedés lehet évesítve.

Az eurózóna legnagyobb problémája továbbra is Görögország, és a helyzet egyáltalán nem látszik javulni. Délután bejelentették, hogy a második negyedévben éves szinten 7,3 százalékkal csökkent a görög GDP az első negyedévi 8,1 százalékos visszaesés után. Az EU-IMF-EKB segélycsomag fejében végrehajtott közkiadás-csökkentések és adóemelések a vártnál nagyobb sebet ejtettek a görög gazdaságon, amely már sorban a harmadik éve mutat csökkenő teljesítményt és már az idei évre kitűzött 7,6 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánycél teljesítése is veszélybe került. 

Napközben a görög kormányszóvivő sietett hangoztatni: Görögország nincs kitéve annak a veszélynek, hogy esetleg kipenderítik az euróövezetből, és a terveknek megfelelően a jövő héten folytatja a tárgyalásokat az EU-IMF-EKB küldöttséggel. Eliasz Moszialosz minden bizonnyal Hollandia miniszterelnökének és pénzügyminiszterének ötletére reagált, akik azt szorgalmazzák, hogy teremtsék meg a jogi lehetőségét annak, hogy a pénzügyi stabilitási előírásokat folyamatosan megsértő tagállamokat végső szankcióként ki lehessen tenni az euróövezetből.

Jean-Claude Juncker, az Eurogroup, az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsának elnöke és Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is a mentőcsomaghoz kapcsolódó megállapodás betartására figyelmeztette a görögöket, mondván: ha nem tartják magukat a feltételekhez, nem kapják meg a túléléshez szükséges pénzt sem.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG