Tovább tart az áramlatos szócsata
"Viccel velem, ön szerint az egy szerződés? Egy papírdarabot látott ön nyomtatott betűkkel, de hogy mi az igazi szerződés?!" - fogalmazott. Orbán Viktor közölte: "Nekem ezt ne mondja senki, én voltam miniszterelnök, láttam már néhány szerződést, és tudom, hogy az ilyen stratégiai jelentőségű kérdéseket körülbelül hogyan kell megfogalmazni és hogyan kell szabályozni. Ez nem az a szerződés".
Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője csütörtökön sajtótájékoztatón jogilag és politikailag is aggályosnak nevezte a megállapodást.
A Déli áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának megépítéséről szóló kormányközi megállapodást Moszkvában írta alá február 28-án Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő jelenlétében Veres János pénzügyminiszter, valamint Viktor Hrisztyenko ipari és energiaügyi miniszter.
Budai Bernadett hangsúlyozta: az aláírt dokumentum egy nemzetközi keretjellegű kormánymegállapodás és nem tartalmaz olyan rendelkezést, amely hatályos jogszabály megváltoztatását tenné szükségessé. Hozzátette: a szerződés rendelkezései így kizárólag a kormány hatáskörét érintik és a nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló törvény értelmében a szerződés nem tartozik a parlament által megerősítendő nemzetközi szerződések közé.
Így a szerződés aláírása és hatályba lépése nem igényel sem előzetes, sem utólagos parlamenti eljárást - hangsúlyozta a kormányszóvivő, aki szerint a kabinet maradéktalanul betartotta a nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos hatályos törvényt.
Budai Bernadett Orbán Viktor nyilatkozatára utalva hangsúlyozta: Magyarországnak nem volt és jelenleg sincs külkapcsolatokról szóló törvénye, amelyre az ellenzéki pártelnök hivatkozott. Országgyűlési képviselőként Orbán Viktornak ezt tudnia kellene - tette hozzá és arra kérte a Fidesz elnökét, ne hivatkozzon nem létező jogszabályra.
A szerződés aláírásáról kormányhatározat, kihirdetéséről kormányrendelet született - emlékeztetett a kormányszóvivő. Hozzátette: ezeken túl a Budapestre akkreditált EU- és NATO-tagállamok képviseletvezetői is tájékoztatást kaptak és a szerződés aláírását megelőzően Veres János pénzügyminiszter a frakcióvezetőket is tájékoztatta.
A Fidesz szóvivője minderre úgy reagált: "az elmúlt héten Gyurcsány Ferenc puccsszerűen aláírt egy dokumentumot Moszkvában a Déli áramlat gázvezetékről. Az irattal kapcsolatban egyre több súlyos jogi, formai és politikai aggály merül fel".
Szijjártó Péter közleményében úgy vélekedett, a megállapodás - tartalma alapján - nemzetközi szerződésnek minősül, ebben az esetben azonban a nemzetközi szerződésekről szóló 2005-ös törvény szerint csak akkor lett volna joga a magyar félnek aláírni, ha ezt egy előzetes kormányhatározat lehetővé teszi számára.
A Fidesz szerint a legsúlyosabb aggály a dokumentum legitimitásával kapcsolatos, hiszen "erős aggályok merültek fel a szakértők körében amiatt, hogy ez a nyilvánosságra hozott komolytalan papíros hivatott legalább 30 évre rendezni az orosz-magyar energetikai együttműködést, hatástanulmányok, megalapozott szakértői anyagok nélkül".
Nincs megállapodás a Nabuccóról
Daróczi: A gázvita a kormányt igazolja
Déli Áramlat: a Fidesznek az eljárással van baja
MTI