A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amely a vizsgálatba bevont befektetési alapok adataiból havi indexet közöl a feltörekvő piacok valuta- és kamatkonstrukcióiban meglévő befektetői pozíciók változásáról, ezúttal 184 - összesen 344 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelő - feltörekvő piaci alap adatait összegezte.
A Londonban kiadott áprilisi jelentés szerint az alapok portfolióiban tartott forintpiaci befektetések átlagos súlyozottsági mutatója ebben a hónapban óriási mértékben, 0,8 ponttal emelkedett a múlt havi plusz 0,5-ről, miután már az előző hónapban is 0,7-del erősödött.
Januárban mínusz 0,1, februárban mínusz 0,2 volt, vagyis az idei első két hónapban alulsúlyozottságot jelzett a forintkonstrukciók átlagos súlyozottsági indexe az akkor kérdezett befektetési alapok válaszai alapján. |
A március után áprilisban ismét túlsúlyozottságot jelző index azt jelenti, hogy a tavaly júniusi mélypontról mostanra rendkívüli mértékben, 4,2 ponttal javult a forintbefektetési eszközök súlyozottsági indexe. A 2006. júniusi forint-alulsúlyozottsági index - mínusz 2,9 - az eddigi legalacsonyabb volt Magyarország esetében a JP Morgan hasonló felméréseinek kezdete óta; ezt a ház az akkori felmérésben azzal magyarázta, hogy a piac először csalódással fogadta a kormány költségvetési intézkedési csomagját.
Mibe fektessem a pénzem?
A kezdeti csalódottság egyik legmarkánsabb jele volt, hogy a Standard & Poor"s, a világ legnagyobb hitelminősítője tavaly júniusban, már a költségvetési egyensúlyi program ismertetése után rontotta az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a már csak közepes befektetői, spekulatív elemeket is tartalmazó "BBB plusz"-ra a szuverén magyar devizaadós-kockázati osztályzatot, azzal az indokkal, hogy a cég szerint a közfinanszírozás állapotában megismert romlás nagyobb mértékű, mint amennyit a csomag javíthat rajta. Az S&P ráadásul a rontott osztályzaton is fennhagyta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást.
Az utóbbi hónapokban más nagy londoni elemző házak is rendre derűlátó - az esetek zömében a magyar kormány várakozásainál is optimistább - előrejelzéseket adtak ki a magyar költségvetési kilátásokról. |
Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás
A feltörekvő piaci súlyozottsági pozíciók havi változásáról hétfőn közölt áprilisi jelentésben a JP Morgan azt írta: ebben a hónapban folytatódott a hosszú forintpozíciók kiépítése a portfoliókban a kockázatvállalási hajlam erősödésével, ami általában is jót tett a magas hozamú piacok iránti befektetői hangulatnak. A forintnak mindemellett a sávmódosítással kapcsolatos spekulációk "egyértelműen pótlólagos felhajtóerőt adtak".
Az elemzés szerint a forintnak jó eséllyel a csökkenő magyar folyómérleg-hiány is jót fog tenni, ami valószínűsíti, hogy a piac a 245 forint alatti tartományba fogja nyomni az euróárfolyamot. |
A JP Morgan az alapkezelőket a feltörekvő piaci befektetési eszközök súlyozását kimutató havi felméréseiben arról kérdezi, hogy milyen mértékben tartják portfoliójukban túl- vagy alulsúlyozott pozícióban a vizsgált feltörekvő térség valuta- és kamattermék-piaci konstrukcióit. A válaszokat a ház - az alapkezelők tényleges feltörekvő piaci befektetéseivel súlyozva - plusz 10-től (jelentősen túlsúlyozott) mínusz 10-ig (jelentősen alulsúlyozott) terjedő skálán dolgozza fel.
Elemzők szerint túl nagy a monetráis szigor
Májusra várják a kamatcsökkentést elemzők
Forint-torna: miértek, vesztesek és nyertesek
MTI