
A Goldman Sachs a maga részéről azzal számol, hogy a forintsávot 2008 második felében megszüntetik, és ezután újrakezdődik a kamatcsökkentési ciklus, 1,00 százalékpontos további enyhítés erejéig. A GS ennek alapján azt valószínűsíti, hogy 12 havi távlatban 6,00 százalékra csökken az MNB alapkamata.
Megvan azonban a kockázata annak, hogy a magyar hatóságok 2008 utánra halasztják a sáv felszámolását; ebben az esetben a jegybanki kamat jövőre valószínűleg 7,00 százalékon maradna, áll a londoni elemzésben.
A JP Morgan befektetési csoport nemrég Londonban kiadott térségi elemzésében azt írta: jóllehet a forint ingadozási sávja az idén várhatóan nem módosul, a változtatásnak azonban a ház jövőre már 30 százalékos valószínűséget jósol.
A múlt hónap elején Simor András MNB-elnök a JP Morgan londoni elemzőinek mindazonáltal azt mondta, hogy "holtponton" vannak a tárgyalások a forintsávról. A sáv felszámolása a jegybank szerint "ésszerű" lenne, a kormány azonban "erősen ellenzi" ezt, tartván a forint esetleges túlzott erősödésétől, idézte Simor Andrást a JP Morgan. Veres János pénzügyminiszter október végén Londonban a sávról azt mondta: a kormány nem látja indokoltnak jelenlegi álláspontja megváltoztatását, mert nincs olyan új információ, amely a sáveltörlést szükségessé tenné.
A Barclays Capital londoni befektetési bank elemzői, akik nemrég Magyarországon tárgyaltak jegybanki és kormánytisztviselőkkel, a ház által erről Londonban kiadott minapi beszámoló szerint valóban "nem tapasztaltak nagy sietséget" a forintsáv módosítására, mert a kormány "valószínűleg tart" a forint felértékelődésétől és az ezzel járó versenyképességi eróziótól, különösen a kis- és középvállalati szektorban.
A Barclays Capital az ehhez fűzött elemzésben ugyanakkor fenntartotta azt a nézetét, hogy a forint ingadozási sávja "nem megfelelő" Magyarország számára, különösen azért, mert a ház szerint még legalább három évnyire van Magyarország belépése az euróövezeti tagság előtt kötelező ERM-II. átváltási mechanizmusba.
A BC szerint legkorábban 2008 első negyedévében tűnik lehetségesnek a sáv felszámolása, miután a magyar adósságpiaci hozamok lejjebb mentek, a 2007-es teljes költségvetési adatsor ismertté válik, és megkezdődik a 2008-as költségvetési terv végrehajtása.
A Goldman szerint nem lesz idén kamatcsökkentés
Dresdner: egyre esélyesebb egy komoly változás
Simor: Tenni kell még a 3 százalékért
Változatlan forint, rekord drága cseh korona
MTI