Tűzoltó, kőműves, építész - ez legyen az IMF
A volt francia szocialista pénzügyminiszter erről a Le Monde című párizsi napilapban csütörtök délután megjelent nyilatkozatában beszélt.
Strauss-Kahn szerint "bár a piacok szélsőséges ingadozása még kifejti hatásait", minden remény megvan arra, hogy a "piacok megnyugszanak, mivel az amerikai és az európai védőhálók stabilak. - Csak még egy kis idő kell, hogy teljes mértékben megmutatkozzanak - hangsúlyozta az IMF-vezérigazgatója. Strauss-Kahn azonban sokkal pesszimistábbnak mutatkozott "a világgazdaság lassulása és annak szociális következményei miatt".
Szüntelenül azt ismétlem, hogy a pénzügyi válság mögött egy másik válság húzódik meg: a nyersanyagok és az élelmiszerek drágulásától szenvedő szegény országok válsága ... A fejlett országokban a válság a vásárlóerő csökkenését, a legszegényebbeknél viszont az éhínség, a rosszul tápláltság és annak maradandó hatásainak kockázatát jelenti egy egész generáció számára - szögezte le Strauss-Kahn. Az IMF-vezér ezért is örül, hogy november 15-én Washingtonban nem csak a hét leggazdagabb ország, hanem a Húszak lesznek jelen.
Az IMF a csúcstalálkozótól azt várja, hogy felméri annak a történelmi helyzetet, amelybe a világ került, mégpedig annak a dokumentumnak az alapján, amelyet a nemzetközi pénzintézet készített a válság tanulságairól, és amelyben Strauss-Kahn a pénzügyi irányítás reformját javasolja öt pontban.
Az IMF vezetője szerint létre kell hozni egy olyan, újfajta hitelt, amely rövid távon egyes gazdaságok likviditási problémáit enyhíti. Ezt követően Gordon Brown brit kormányfő javaslata alapján meg kell emelni az IMF forrásait, amelyek a középtávon jelentkező igények kielégítésére nem elégségesek. Harmadik pontként Strauss-Kahn az eddig követett gazdaságpolitika tanulságainak levonását említi, amely politika az ismétlődő "lufikhoz" vezetett az értékpiacokon, és amelyek kipukkadása a reálgazdaságot is magával rántotta. A kidolgozandó, újfajta pénzügyi szabályozások bevezetésének ellenőrzése is az IMF feladata kell legyen, együtt a nagy jegybankokat tömörítő Pénzügyi Stabilitási Fórummal. És végül "tűzoltó és kőműves" szerepköre után az IMF-nek "építésznek" kell lennie Strauss-Kahn szerint: segítenie kell a globális rendszert összefüggőbbé, egyszerűbbé és hatékonyabbá tenni a jobb egyeztetéssel.
Strauss-Kahn szerint az IMF az utóbbi időkben már nem ugyanaz az intézmény, mint az ő vezetése előtt, azaz 2007. szeptember előtt volt. Az IMF-et véleménye szerint jelenleg jobban tisztelik, mivel megszűnt a rossz viszony az ázsiai és dél-amerikai országokkal, amelyek azzal vádolták a washingtoni székhelyű intézményt, hogy "gazdasági és szociális regresszió árán végez tűzoltást".
Strauss-Kahn szerint "az IMF végre pragmatikusabb lett: abszurd dolog lenne feltételek nélkül hitelt nyújtani államoknak, de ezek a feltételek nem ideológiai irányvonalból, hanem az országok igényeiből fakadnak". - Az IMF levonta a múltban elkövetet hibák tanulságait - tette hozzá a volt francia pénzügyminiszter.
A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!
A válságon kell átverni a reformokat
Mentőcsomag: megint a politika járt jól?
MSZP: kénytelenek vagyunk megszorítani
IMF-hitel: 5-6 százalékos kamat, 3-5 év futamidő
Gyurcsány: ebben a helyzetben nincs jó döntés
Sírni fognak a vállalatvezetők
A mentőövet bedobták, de nekünk kell kiúszni
MTI