A birtokába került elemzést ismertetve a lap "a kormány sorvezetőjét készítőnek" nevezi a Századvég Gazdaságkutató Zrt.-t.
Az egészségügyből hiányzó 95-180 milliárd forintot a jövedéki és egyéb adókból lehetne pótolni - vélik az elemzők. Érveik szerint a jövedéki adóból évente körülbelül 850 milliárd forintot szed be az állam, ez csaknem akkora összeg, mint amennyivel az Egészségbiztosítási Alapot az állam (600-700 milliárd) kiegészíti. Ráadásul ezen adóbevételek 30 százaléka a dohánytermékek, 10 százaléka az alkohol eladása után folyik be az államkaszába, tehát olyan termékek után fizetik meg az emberek, amelyek közvetve károsítják az egészségüket. A szakértők szerint indokolt tehát, hogy ezen termékek fogyasztói az átlag fölött járuljanak hozzá az egészségügyi kiadásokhoz – ahogy azt Orbán Viktor is bejelentette már az Országgyűlésben, igaz, az egészségkárosító termékek körét nem említve.
A Századvég elemzői kiállnak az úgynevezett a hamburgeradó mellett, vagyis bizonyos egészségtelen ételekre, italokra pluszterheket vetnének ki. Azt állítják, hogy azokban az országokban, ahol eddig bevezették a hamburgeradót a zsíros, túl sós vagy cukorban bőséges élelmiszerekre, nemcsak az állam bevételei nőttek, hanem az emberek táplálkozási szokásai is kedvezően változtak
A Népszabadság azt írja: a címkézett adókon kívül a Századvég elemzői az egészségbiztosítási járulék emelését éppúgy felvetették, mint a tételes egészségügyi hozzájárulás ismételt bevezetését. A Századvég szerint a tavaly eltörölt 1.950 forintos díj helyett 2.500-4.500 forintos havi díjra lenne szükség.
MTI, Népszabadság