A területi ellátási kötelezettség "kiosztása" során felmerült probléma lehet, ha egy-egy településhez nem rendeltek kórházat vagy osztályt, vagy olyan kórházak-osztályok kaptak ellátást, ahol áprilistól nem lesz ellátás - tette hozzá Horváth Ágnes. Jogi lehetőség van továbbá arra - folytatta az államtitkár -, hogy a települések eltérhessenek a beutalási rendtől. Ebben az esetben az intézménynek és a fenntartó önkormányzatnak kell megállapodnia.
Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy Molnár Lajos miniszter csak a régiókon belül dönthetett a területi ellátási kötelezettségről, azonban ettől is el lehet térni, hiszen vannak olyan települések, amelyek lakosainak a másik régió intézménye lenne közelebb. Itt is lehet kölcsönös alapon módosítani az ellátást, de ilyenkor a regionális egészségügyi tanácsok jóváhagyása szükséges.
Április 1-jétől ugyan megváltozik a beutalási rend, de akit március 31-ig beutaltak egy adott intézménybe, az a kezelés befejezéséig ott maradhat. Krónikus ellátás esetén ez harminc napot jelent, ennek letelte után áthelyezik őt az új struktúra szerint működő kórházba - ismertette az államtitkár.
A beutalási rendhez tartozó változás az is, hogy annak a betegnek, aki nem beutalóval választ intézményt, annak az ellátás 30 százalékát, de legfeljebb 100 ezer forintot kell fizetnie. |
Abban az esetben kell az ellátás költségeit megfizetni, ha a beteg beutaló nélkül, vagy nem a beutalón szereplő kórházban kívánja kezeltetni magát.
Horváth Ágnes elmondta azt is, az intézmények 7,5 milliárd forintra pályázhatnak, amely összegből az átalakulást támogatja a tárca, de csak azok a kórházak részesülhetnek belőle, amelyek megkötik az új szerződéseket.
Eladó a Schöpf-Merei kórház, de még nem tudni mennyiért (hanganyag)
Három kórházat zárnak be
Több, mint 1000 gyógyszer lesz olcsóbb
Kemény tízezrekbe kerül majd az orvosválasztás?
Áprilistól fizethetünk az ellátásért?