.jpg)
Bíró Béla politikai elemző szerint a választási eredmény azt bizonyítja, hogy a romániai magyar szavazótábor racionális emberekből áll, akik nem érzelmeikre, hanem az eszükre hallgatva döntenek. A bukaresti Új Magyar Szónak adott interjújában megállapította: a jó eredmény feltétele volt az, hogy a magyarok részvétele sokkal nagyobb legyen az urnáknál, mint a román szavazóké. Az eredmény viszont szerinte nem adhat okot arra, hogy bármelyik fél is túlságosan elbízza magát, hiszen a parlamenti választásokon vélhetően nagyobb lesz a román szavazók részvétele, s ezzel az arányok átalakulnak.
Úgy vélekedett, hogy az RMDSZ-t az eredmény arra figyelmezteti, hogy a belső reformnak meg kell történnie, és helyre kell állítani a magyarság egységét. Bíró szerint "Tőkéséknek is ki kell józanodniuk a választásokat megelőző eufóriából", vagyis abból az illúzióból, hogy "leradírozhatják" az RMDSZ-t a politikai színtérről.
Ugyanennek az újságnak a honlapján Ágoston Hugó neves publicista úgy véli, hogy a magyaroknak az országosnál sokkal jobb részvételi aránya jelzi e közösség magasabb tudati szintjét. A szerző szerint az eredmény azt jelzi, hogy mozgósító erejénél fogva a korszerű versenyhelyzet is megteremtheti a siker lehetőségét.
"De azért pillanatig se feledjük, hogy még ez után a katartikus győzelem után is az RMDSZ, az "egypárt" lesz az, amelyik hatékonyan fog küzdeni jogainkért, az utakért, az erdőkért, az iskolákért-egyetemekért, más intézményeinkért – még a templomokért is. Továbbra is az RMDSZ-t fogjuk elmarasztalni, mint eddig, ha valamit nem éreztünk eléggé jónak a munkájában" - írja Ágoston Hugó.
Az erdélyi Krónikában Csinta Samu kifejti: rég volt alkalma a romániai magyarságnak érzelmi-ideológiai hovatartozástól, "klubszínektől" függetlenül annyira őszintén örülni, mint az exit poll felmérésen alapuló előző esti eredményhirdetéskor. A magyarság "nem ette meg" a megosztottság veszélyével lobogtató szólamokat, példás önmozgósítás révén bejuttatta mind az RMDSZ-t, mind pedig Tőkés Lászlót az Európai Parlamentbe. A szerző szerint mostantól ténylegesen is megkezdődhet a romániai magyar közélet újrateremtése, mivel bebizonyosodott, hogy a romániai magyar közéletben véget ért az egypártrendszer.
A legnagyobb vesztesek a nacionalista pártok
A romániai magyarok lesznek a lélekszámukhoz képest az Európai Parlamentben (EP) a legnagyobb arányban képviselt román állampolgárok - állapította meg a román sajtó, amely szerint a legnagyobb vesztesek a nacionalista román pártok.
A román lapok többnyire csak az eredmények ismertetésével foglalkoznak. Inkább a tudósítások címeiben találhatók kommentáló elemek. A Cotidianul és az Evenimentul Zilei is egyetért abban, hogy az EP-választás legfőbb vesztese a szélsőségesen nacionalista Corneliu Vadim Tudor vezette Nagy-Románia Párt (PRM), illetve a diskurzusát szélsőjobb elemekkel fűszerező Gigi Becali, az Új Generáció Pártjának (PNG) az elnöke.
Ez utóbbi pártról a közvélemény-kutatások hónapokon keresztül azt jósolták, hogy nagy esélye van az öt százalékos küszöb átlépésére. Az urnazárást követően közzé tett becsült eredmények szerint azonban ez sem a PNG-nek, sem a PRM-nek nem sikerült. A PRM esetében tizenhét év óta először fordul elő, hogy öt százalék alatt marad. A jelenleg szintén parlamenti politikai erőnek számító - egyre inkább nacionalista hangot megütő - Konzervatív Párt (PC) is hasonló sorsra jutott.
A Cotidianul azonban úgy véli, hogy Traian Basescu államfő is a választások nagy vesztesei közé tartozik, mivel nagyon alacsony volt az általa kiírt népszavazáson a részvételi arány. A lap a nagy győztesek közé sorolja a Liberális Demokrata Párt (PLD) elnökét, Theodor Stolojant, a nemrég életre hívott PLD ugyanis bejutott az EP-be. A Cotidianul szerint Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt elnöke is a győztesek közé tartozik, akárcsak Tőkés László független jelölt.
Noha az első helyet szerezte meg az EP-választáson, a Demokrata Párt (PD) öröme nem teljes - vélik a lapok, mivel a Basescut támogató politikai alakulat eredetileg 40 százalékos támogatottságra számított, ehhez képest pedig csak a voksok valamivel több mint 30 százalékára számíthat.
Örül az Európai Néppárt
A konzervatív, kereszténydemokrata irányultságú európai pártokat tömörítő Európai Néppárt lelkesen fogadta a hírt, hogy testvérpártjai - köztük a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) - sikeresen szerepeltek a romániai európai parlamenti választásokon.
Joseph Daul, a Néppárt európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője, valamint Wilfried Martens, a Néppárt elnöke nyilatkozatban üdvözölte a választások kimenetelét.
El lehet menni Magyarországra!
Az eurómilliárdok Romániába mennek
Románia ne legyen Drakula országa
MTI