15:04
Azt is mondhatnánk, a svájci deviza átlépte a Rubicont, 15:04-kor 239 forint fölé erősödött a frank árfolyama, amely soha nem volt ilyen magasságokban. Emlékeztetőül: tavaly december 31-én 222,7 forintos árfolyammal búcsúzott az évtől a frank. Idén április 6-án volt a legerősebb a forint: akkor - szinte már elképzelhetetlen - 198,89 forint volt egy CHF. Valószínűleg tovább erősítette a CHF árfolyamát a délután közölt amerikai GDP-adat. Az Egyesült Államok gazdasági növekedése lassult a második negyedévben, az amerikai kereskedelmi minisztérium tájékoztatása szerint az első negyedéves végleges adatot 1,9 százalékról 0,4 százalékra módosították.
14:50
Újabb történelmi csúcsot ért el a svájci frank árfolyama a forinttal szemben, délután 3 óra előtt nem sokkal 238,92 forint volt egy frank a bankközi kereskedelemben.
13:00
A svájci frank a múlt héten hétfőn érte el történelmi árfolyam rekordját 238,46 forintos jegyzésen. Délután egy óra előtt nem sokkal 237, 64 forinton is születtek kötések, így a CHF nagyon közel került történelmi rekordjához. Az euró stabilan 270 forintos szint fölött ragadt szemben a reggeli 268,69 forintos jegyzéssel.
11:30
A forint-euró árfolyama reggelig szűk sávban mozgott, de nagyjából stabilnak volt mondható - egészen mostanáig. A forint így már a közös valutával szemben is gyengülésnek indult áttörve az eddig igen erősnek mutatkozó 270-es ellenállási pontot. Egy euró fél 12-kor 270,22 forintot ért a bankközi kereskedelemben, miközben a hihetetlenül erős svájci deviza feltartóztathatatlannak látszik: a mai napon már 236,66 forinton is születtek üzletek.
A forint több kedvezőtlen nemzetközi devizapiaci tényező együttes hatására gyengül. Az intézményes befektetők dollár befektetésekből "menedék deviza" eszközökbe áramoltatják át nagy tételekben likvid befektetéseiket, ami gyengíti a dollárt, viszont erősíti a svájci frankot és a japán jent. Ugyanakkor az euró is gyengül, tükrözve az euróövezet pénzügyi stabilitásával szemben alig egy héttel a második görög segélycsomag elfogadása után ismét fokozódó kétségeket.
A két tényező konkrét oka, hogy csütörtök éjszaka a washingtoni képviselőház elhalasztotta a szavazást az államadósság-limit megemeléséről, illetve a Moody´s leminősítést valószínűsítő figyelőlistára vette a spanyol szuverén adósbesorolást. A csütörtöki olasz kötvényaukció kiábrándító eredménye láttán fokozódott az euró befektetések felszámolása, a felszabadított összegek áthelyezése más eszközökbe.
8:30
Tegnap délután a svájci frank erejével nem tudott mit kezdeni a hazai fizetőeszköz, a CHF maga alá gyűrte a forintot. A lendület nem tört meg, sőt egy svájci frank ára a reggeli bankközi kereskedelemben már 235 forint fölé is került.
Nem meglepetés, az árfolyamot vélhetően továbbra is az amerikai adósságplafon emelésével kapcsolatos hírek mozgathatják. Egyelőre úgy tűnik a huzavona folytatódik Washingtonban, a szavazást ugyanis elhalasztották. A képviselőháznak csütörtök este kellett volna szavaznia. Amennyiben augusztus 2-ig a kérdésben nincs végleges döntés, úgy az amerikai állam fizetésképtelenné válhat.
A befektetők Amerikával kapcsolatos bizonytalansága tovább erősítheti a svájci frankot, a menedékdevizaként számon tartott CHF erősödésében az eurózóna válsága is jókora szerepet vállalt már.
Euró: 280-263 forintig
Péntek reggel 268,69 forinton jegyezték az eurót a csütörtök esti 268,29 forint után. Az elmúlt év végén 278,25 forinton történt az európai közös valuta jegyzése. Az euró/forint árfolyam január 10-én, 280,84 forinton volt idei maximumán, míg április 6-án 263,05 forinton a minimumán.
Svájci frank: 238-198 forintig
A svájci fizetőeszköz forint árfolyama tavaly december 31-én 222,76 forint volt. A forint idén a leggyengébb július 18-án (238,47 forint), míg legerősebb április 6-án (198,89 forint) volt az alpesi fizetőeszközzel szemben.
Az amerikai dollárt 187,38 forinton jegyezték péntek reggel az előző esti 187,23 forint után. Az elmúlt év végén 207,74 forinton állt az amerikai fizetőeszköz.
MTI, Privátbankár