Veres János hozzátette: a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és a kormány intézkedései stabilizálták a helyzetet, a nemzetközi piaci bizonytalanság azonban Magyarországon is éreztette hatását, ezért estek a részvényárfolyamok.
Veres: biztonságban vannak a betétesek
A pénzügyi válság kihívásaira hosszú távon csak az adhat megoldást, ha a magyar gazdaság sérülékenysége csökken, erősödik a tudatos kockázatvállalás, az ország bevezeti az eurót és megerősíti a növekedési képességét, egyebek között jelentősen csökkenti a jóléti kiadásokat - fejtette ki Simor András jegybankelnök.
A hosszú távú megoldás feltételei közé sorolta továbbá Simor András a megtakarítási egyensúly helyreállítását és a folyó fizetési mérleg hiányának csökkentését. Hangsúlyozta: adócsökkentésre szükség van, de csak a kiadások lefaragása után, a tartós növekedés ára egyebek között a jóléti kiadások jelentős lefaragása.
Simor: tudatos kockázatvállalás kell
A munkavállalók nem akarnak adócsökkentést
Simor András szerint a pénzügyi válság kihívásaira hosszú távon csak az adhat megoldást, ha a magyar gazdaság sérülékenysége csökken, erősödik a tudatos kockázatvállalás, az ország bevezeti az eurót, megerősíti a növekedési képességét, s ehhez egyebek között jelentősen csökkenti a jóléti kiadásokat.
Simor András jegybankelnök a nemzeti csúcson kifejtette: a versenyképesség javítását segítheti a visszafogott béremelés is. Elismerte, hogy nehéz most újabb "nadrágszíj-megszorítást" kérni a lakosságtól, de, mint mondta, valójában ez "mindannyiunk közös érdeke", csak így lehet megállítani a munkahelyek számának csökkenését. Hosszabb távon a versenyképesség csak az eddig halogatott strukturális reformok végrehajtásával növekedhet. Kifejtette, hogy a 2000-es évek első felének felelőtlen gazdaságpolitikája után az elmúlt két évében nagy előrelépés történt az egyensúly megteremtésében, radikálisan csökkent a költségvetési és alacsonyabb lett a fizetési mérleg hiánya is. Hozzátette: Magyarország egy évvel korábban kikerülhet az EU túlzott deficiteljárása alól, mint ahogy azt a konvergenciaprogramban vállalta.
Kijelentette: annak ellenére kell növelni a beruházásokat, hogy a külső finanszírozási lehetőségek szűkülnek. Az állam már csökkentette finanszírozási igényét, de lehet, hogy ezen az úton további lépésekre kényszerül. Javasolta egyebek között a munkavállalás ösztönzését, a szociális támogatások szigorítását és a nyugdíjkiadások szorosabb korlátok között tartását. Sürgette a versenykorlátozó rendszerek lebontását egyebek között az energiaszektorban, a vasúti és távolsági buszközlekedésben, valamint a közjegyzőknél. Hangsúlyozta: adócsökkentésre szükség van, de csak a kiadások lefaragása után. A tartós növekedés ára egyebek között a jóléti kiadások jelentős mértékű csökkentés.
Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>> |
Gyurcsány Ferenc azt javasolja, hogy a válság kezelése után a résztvevők keressék a nemzeti megállapodás lehetőségét az euró bevezetésének menetrendjére, a nyugdíjreformra, a szociális illetve az önkormányzati rendszer megújítására, hasonlóan más európai országok gyakorlatához. A miniszterelnök hangsúlyozta: nagy siker, hogy itt ülnek, ez megmutatja az összefogás erejét. Megköszönte a részvételt azoknak, akik eljöttek és - mint mondta - sajnálja, hogy van, aki nem jött el.
Gyurcsány Ferenc kijelentette: a nemzetközi pénzügyi válság magyarországi hatásainak csökkentésére átalakítják az uniós források felhasználását, ha kell, az elfogadott döntéseket is felülvizsgálják, de remélik, hogy a már elindult beruházásokat nem kell leállítani.
Gyurcsány: nem hagyjuk elszállni a törlesztőrészleteket
Nem a büdzséből lesznek olcsóbbak a devizahitelek?
Hozzátette: azt tervezik, segítséget nyújtanak a devizahitellel rendelkezőknek azzal, hogy kordában tartják a törlesztőrészleteket, és átmeneti segítséget kapnak azok a családok, ahol a munkahelyek megszűnése miatt nem tudnak törleszteni. Megjegyezte ugyanakkor, hogy nem vállalják át a hiteleket.
A kormány megszorító csomagja elleni összefogást és nemzeti növekedési programot javasolt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. A Fidesz elnöke a hozzászólási sorrendben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az MSZP elnöke után mondhatta el beszédét. Orbán Viktor úgy látja, megszorító csomag van kibontakozóban, ami az eddigi felelőtlen szocialista politika folytatása.
Orbán: az újabb csomag ellen kell összefogni
Áder: Sólyom bölcsen tette, hogy távol maradt
"A miniszterelnök azért hízeleg, azért lett kezes bárány a fasisztázó, vádaskodó, gyűlölködő és acsarkodó vezetőből, hogy lenyelesse velünk a békát, hogy lenyelesse Magyarországgal azt a békát, amit megszorításnak neveznek" - jelentette ki.
A Fidesz elnöke szerint ez ellen a megszorító csomag ellen kell összefogni, és egy új nemzeti növekedési programot kell megvalósítani, amelynek középpontjában az adócsökkentés áll. Ehhez a növekedési programhoz politikai változásra is szükség van - tette hozzá.
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke három pontban foglalta össze a csúcsértekezleten a liberálisok javaslatát, amely szerint csökkenteni kell a költségvetési kiadásokat, be kell vezetni a költségvetési plafont és szükséges az adóreform. "Az a meggyőződésünk, hogy elengedhetetlen és szükséges már ebben az évben a költségvetés kiadásainak csökkentése, a hiánycélnak közelítése a három százalékhoz" - fogalmazott Fodor Gábor.
Hangsúlyozta, elengedhetetlen, hogy a pártja által beterjesztett, a takarékos állami gazdálkodásról, a költségvetési plafon bevezetéséről szóló törvényjavaslatot az Országgyűlés elfogadja. Fodor Gábor kijelentette: az SZDSZ nem hajlandó lemondani az adóreformról. "Nem leszünk abban partnerek, hogy a válságra való hivatkozással tegyünk félre minden átfogó átalakítást. Nem lehet megtenni, mert ezzel nem szolgáljuk Magyarország és a magyar gazdaság érdekét".
Szili Katalin azt javasolta, a nemzeti csúcsértekezlet nyilvánítsa ki: a társadalom a parlamenti pártoktól megegyezést vár a stabilizációról. A házelnök a tanácskozáson úgy fogalmazott: válságkezelő program és cselekvés kell. Mint mondta, a kérdés az, készek és képesek-e arra, hogy olyan helyzetet teremtsenek, amelyben egy cselekvési program közmegegyezésen alapuló védettséget élvez, és a pártok között zajló politikai küzdelem nem terjed ki a válságkezelés kérdéseire.
Szili Katalin önmagában is fontos eredménynek tartja, hogy a nemzeti csúcson megosztják egymással az ország sorsát, a polgárok jövőjét hosszútávon szolgáló javaslatokat, eszmét cserélnek a közös dolgokról. Eredmény, mert ilyen széleskörű, felelős tanácskozásra a rendszerváltás óta nem volt példa Magyarországon - tette hozzá.
Fogjunk össze Magyarországért, a magyar emberekért, fogjunk össze a sehová se vezető megszorítások, a bérbefagyasztás ellen és az adócsökkentésért - mondta Semjén Zsolt, a KDNP elnöke. "Nem fogjuk hagyni, hogy a kormány a bérből és fizetésből élőkkel, a családokkal és az idős emberekkel fizettesse meg a saját tehetetlenségének és alkalmatlanságának az árát" - jelentette ki a politikus. Mint mondta, nincsen olyan ország, amely ilyenkor csak megszorításokban gondolkodna. "A válság már így is eléggé megszorította az embereket" - tette hozzá.
Semjén: fogjunk össze a megszorítások ellen!
Semjén Zsolt úgy fogalmazott: "nekünk meg kell védenünk az embereket, a munkahelyeket, a lakásaikat és a betéteiket. Meg kell védenünk őket, de úgy tűnik, hogy nem csak a válságtól, hanem a kisebbségi kormánytól is".
Járai: semmi értelme a csúcsnak
Járai Zsigmond volt jegybankelnök látszategyeztetésnek tartja a nemzeti csúcsértekezletet, szerinte azért értelmetlen a találkozó, mert a kormány már benyújtotta a jövő évi költségvetést - a szakember erről újságíróknak beszélt a szombati tanácskozás ebédszünetében. Véleménye szerint jelentős kiadáscsökkentésre van szükség, ami az adócsökkentést is lehetővé tenné.
Járai Zsigmond úgy vélte, hogy a hozzászólásokban a gazdasági növekedés felgyorsítása és az adócsökkentés dominált, szerinte azonban ez nem lesz alap a párbeszédre, mert kormány már benyújtotta a költségvetést. Hozzátette: nem is érti, miért kell a költségvetés benyújtása után ilyen tanácskozást szervezni arról, hogy mit kellene csinálni. Úgy fogalmazott: nehéz ezt felfogni emberi ésszel, ezért az egész tanácskozást egy látszategyeztetésnek tartja. "De hát úgy jópofa különben" - fogalmazott.
Dávid Ibolya: 2009-ben ne legyen 13. havi nyugdíj
Semjén: fogjunk össze a megszorítások ellen!
Veres: biztonságban vannak a betétesek
Gyurcsány és Orbán kezet fogott
Nemzeti csúcs: a mai csak az első forduló?
Ma lesz a nemzeti csúcs
Megoldják-e a házit a nemzeti csúcson?
"Nemzeti csúf" lehet a szombati találkozóból
Maratoni menet lehet a nemzeti csúcs
Gyurcsány szívességet kér Orbántól
MTI